استان ها

آمادگی بخش‌های دولتی و خصوصی آذربایجان شرقی برای توسعه همکاری‌ها با کشورهای همسایه

آمادگی بخش دولتی و خصوصی آذربایجان شرقی برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان، با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم به گسترش همه جانبه روابط با همسایگان، از آمادگی کامل دستگاه های دولتی و بخش خصوصی خبر داد. استان برای توسعه همکاری های دو کشور به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری.

به گزارش خبرنگار اخبار ما در آذربایجان شرقی، عابدین خرم با تشریح برخی از ظرفیت های صنعتی و تولیدی استان در حوزه هایی مانند پتروشیمی، معادن، کشاورزی، صنایع غذایی و مصالح ساختمانی، گفت: آذربایجان شرقی دارای 57 بخش و شهرک صنعتی است. 6 شهر تخصصی و شهر سرمایه گذاری خارجی و منطقه آزاد آرس با مساحت 51 هزار هکتار آماده و آماده جذب سرمایه گذاری است.

وی با اشاره به زیرساخت های ارتباطی و صنعتی مناسب در منطقه آزاد ارس، پیشنهاد کرد بازارچه مرزی مشترک و شهرک صنعتی به صورت دائمی در مرز دو کشور ایجاد شود.

خرم تصریح کرد: منطقه آزاد ارس مسیر دسترسی تولیدکنندگان ارمنی به بازار ایران و محور شمال-جنوب است و از سوی دیگر این کشور می تواند مسیر دسترسی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای حوزه نیز باشد. اروپای شرقی.

استاندار آذربایجان شرقی بر حل مشکلات گمرکی و حمل و نقل در مرز ایران و ارمنستان تاکید کرد و گفت: امیدواریم با نگاه مثبت مسئولان دولتی و اراده جدی بخش خصوصی دو کشور بتوانیم تا شاهد تاثیرات مثبت این سفر بر روی زمین باشیم.

واهان کاروپیان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان در این نشست سفر هیات اقتصادی و تجاری آذربایجان شرقی به این کشور را مفید و موثر ارزیابی و آمادگی خود را برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک در مرز با ایران اعلام کرد. وی گفت: در نظر داریم یک بندر خشک ایجاد کنیم. ما در ارمنستان قرار داریم که می تواند قطب صادرات و ترانزیت کشورهای منطقه باشد.

وی همچنین از تمایل سرمایه گذاران ارمنستانی برای ایجاد تاسیسات تولیدی در منطقه آزاد ارس خبر داد و پیشنهاد تشکیل هیاتی با حضور مسئولان دو طرف را برای تسهیل در این امر و امکان صادرات محصولات ارمنی به بازار ایران داد.

وی افزود: هدف ما افزایش مبادلات تجاری دو کشور به یک میلیارد دلار است و اراده قوی برای تحقق آن داریم.

در این جلسه که با حضور معاونان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان برگزار شد، مسائل مربوط به توسعه روابط این کشور و استان آذربایجان شرقی از جمله گمرک، صادرات و واردات و حمل و نقل و ترانزیت مورد بررسی قرار گرفت. .

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتایج 0 به i رای دهید 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا