عمومی

آمریکا و سه کشور اروپایی تعهدات برجامی خود را نقض کرده اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه اطلاع رسانی،
به گزارش ایرنا، هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی را تصویب کرد.

تخت روانچی در این نشست گفت: ایران آماده اجرای کامل برجام در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات خود در قبال سایر طرف ها در قبال برجام و بررسی رفع تمامی تحریم های غیرقانونی و تضمین عدم تخطی مجدد از تعهدات خود است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، خواستار خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های غیرقانونی و عدم پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شد. جمهوری ایران از استیفای حقوق مشروع خود.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنانی بر نقش مهم انرژی هسته ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها تاکید کرد. .ی. منشور آژانس به خوبی تعریف شده است و یکی از وظایف منشور آژانس کمک به کشورهای عضو در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد تصریح کرد: وظیفه راستی آزمایی آژانس طبق منشور باید به گونه ای انجام شود که تقویت بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو تحت الشعاع قرار نگیرد. .
وی افزود که حتی نگرانی های مربوط به عدم اشاعه نیز نباید حق کشورهای عضو برای برخورداری از این حق را محدود کند. در این راستا، هرگونه تلاش برای محدود کردن استفاده صلح آمیز از هسته مرکزی مغایر با روح و مفاد NPT است.

تخت روانچی همچنین با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که بیشترین تعداد بازرسی را در بین همه اعضا داشت و حتی در زمان فوران تاج نیز ادامه داشت، خاطرنشان کرد: هیچ مشکلی در اجرای توافقات پادمانی ایران وجود نداشت. گزارش مدیرکل آژانس نیز تایید شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. با این حال، بی طرفی، استقلال و حرفه ای بودن نباید به خطر بیفتد.

وی با اشاره به حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته ای و ترور فخری زاده توسط رژیم صهیونیستی که در ادامه اقدامات تروریستی این رژیم علیه دانشمندان هسته ای ایران در سال های گذشته بود، از سازمان های بین المللی به ویژه سازمان ملل خواست تا این جنایات را محکوم کنند. .

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: رژیم صهیونیستی همچنان عضو NPT نیست و تمایلی به پذیرش توافقنامه و تضمین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارد و آژانس باید به صورت تخصصی با این موضوع برخورد کند.

دکمه بازگشت به بالا