آموزش تنظیم باد پمپ آب

قطعا شما نیز در خانه خواستید مخزن و منبع تحت فشار خود را تنظیم کنید ما در این مقاله آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار را برای شما آماده کردیم تا بتوانید مقدار باد منبع تحت فشار را اندازی گیری و تنظیم کنید.

امروزه در اکثر آپارتمان ها یا خانه ها از دستگاه خاصی برای پیشگیری از کاهش فشار آب و همچنین جبران کم شدن فشار آن استفاده می شود. این دستگاه در واقع نوعی پمپ آب دیجیتال می باشد. به طور کی این پمپ را می توان مخزنی تحت فشار دانست که شامل یک محفظه بسته تولید شده از فولاد کربن با پوشش اپوکسی می باشد. این مخزن به گونه ای طراحی شده است که باعث می گردد تا آب مصرفی با یک فشار خاص ذخیره گردد. سپس در هنگام نیاز با فشار بالاتر پمپاژ شود. اما این دستگاه نیز می ‌تواند به دلایل متفاوتی دچار مشکل گردد. البته شما می توانید با دریافت آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار به راحتی مشکل ایجاد شده را برطرف نمایید.در همین رابطه علت آب دادن پمپ باد اختلاف فشارایجاد شده  در زمان روشن بودن پمپ و خاموش کردن آن هست.

در این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

مخزن تحت فشار آب چیست؟

آب که در ساختمان ها و آپارتمان ها استفاده می شود یک مخزن فایبرگلاس یا فلزی می باشد که دارای حجم های متفاوت می باشد. همچنین در درون آن از یک دیافراگم لاستیکی که به توپ منبع شناخته می شود استفاده شده است. این تیوب مخزن را به دو قسمت تقسیم خواهد کرد که شامل نیمه خیس و نیمه خشک می باشد. در قسمت خشک آن از یک سوپاپ استفاده شده است که همچون سوپاپ لاستیک یا تایر ماشین می باشد.

در واقع این سوپاپ جهت پمپ شدن فشار هوا به درون منبع استفاده می گردد و باعث خواهد شد تا فشار آب مشخص شود. همچنین در قسمت خیس آن یک خروجی وجود دارد که ممکن است فلزی یا پلاستیکی باشد که خروجی بر روی فشار آب تاثیر گذار است. یک نکته مهم آن است که ممکن است در بعضی از مواقع فشار آب کاهش پیدا کند. اما شما می توانید با دریافت آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار به راحتی مشکل را برطرف نمایید.

آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار آب:

آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار و طریقه باد زدن پمپ آب به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشکل ایجاد شده در پمپ را شناسایی کرده و به رفع آن بپردازید. بهتر است بدانید مخزن تحت فشار آب که در ساختمان ها و آپارتمان ها استفاده می شود به صورت پیش تنظیم می باشد. بنابراین میزان فشار هوایی که در درون این مخازن وجود دارند بین ۲۵ تا ۳۵ پی اس آی قرار خواهد شد. به طور معمول زمانی که مخزن پمپ نصب می گردد میزان باد مخزن پمپ آب تنظیم خواهد شد.

بهترین روش برای تنظیم مخزن تحت فشار استفاده از یک فشار سنج می باشد. شما می توانید از فشارسنج هایی که برای تنظیم باد تایر خودرو یا لاستیک دوچرخه به کار برده می شوند استفاده کنید و میزان باد مخزن تحت فشار آب آپارتمان را بررسی نمایید. دقت داشته باشید اگر میزان فشار هوا در مخزن مورد نظر از حد مشخص شده کمتر باشد می توانید از یک کمپرسور یا حتی تلمبه کوچک استفاده کنید و فشار باد را تنظیم نمایید.

همچنین بهتر است بدانید که آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار اهمیت بسیار زیادی دارد و باید حتماً به آن توجه گردد. در واقع شما می توانید برای تنظیم فشار آب آن را در دو حالت کلی بررسی نمایید. اول زمانی که مخزن به طور کامل پر گردیده است. زیرا در این زمان پمپ نمی تواند فعالیت کند و دوم نیز زمانی که مخزن به طور کامل خالی باشد. یعنی زمانی که در شروف شروع بارگیری خواهد بود.

نکته مهم:

یک نکته مهم دیگر که در آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار بیان می شود آن است که جهت دریافت نتیجه بهتر باید حتماً مطمئن باشید که در سیستم هیچ فشار آبی وجود ندارد. زیرا در غیر این صورت فشاری که در فشارسنج مشاهده می شود اشتباه خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می ‌شود تا با استفاده از سوئیچ پمپ مورد نظر را خاموش کنید. همچنین باید استفاده از هرگونه آب را به طور کامل قطع نمایید. علاوه بر تمام این موارد دقت داشته باشید که به مخزن یا حتی لوله ها ضربه ای وارد نگردد.

نحوه تنظیم پمپ آب:

معمولا سرویس کاران حرفه ای که آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار را می دهند تاکید دارند برای آن که بتوانید نتیجه بهتری داشته باشید باید تنها حدود ۷۰ درصد از ظرفیت منبع مورد نظر با فشار تنظیم گردد. سپس باید با کمک کنترل دستی چندین مرتبه سوئیچ الکتریکی خاموش و روشن شود. این موضوع باعث خواهد شد تا میزان فشار پمپ آب به ۱۰۰ درصد برسد. البته احتمال این که هوا در سیستم باشد وجود دارد. بنابراین باید به این نکته نیز دقت شود.

این احتمال ممکن است زمانی که پمپ آب به ۷۰ درصد رسید رخ دهد. همچنین احتمال این مشکل در ظرفیت ۸۰ درصدی نیز وجود خواهد داشت. بنابراین باید حتماً سیستم لوله ها هواگیری گردد. سپس به صورت مجدد فشار تنظیم شود. پس از گذراندن این مراحل باید تنظیمات سیستم را بر روی حالت ثابت بگذارید و دوباره بررسی نمایید که آیا پمپ در زمان های لازم به درستی خاموش و روشن می شود یا خیر؟

البته امروزه بسیاری از ساختمان ها دارای مخزن تحت فشار آب دیجیتال می باشند. این مخازن دارای نمایشگر های هستند که به صورت اتوماتیک مواردی مانند چرخه آب و فشار را راه اندازی می نمایند. استفاده از این مخازن دیجیتال یک گزینه عالی و مناسب به شمار می رود. زیرا آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار در آن ها ساده است و حتی افراد مبتدی می توانند با استفاده از یک تلمبه فشار منبع آب را تنظیم نمایند.‌

سخن آخر:

در نهایت می ‌توان گفت در تمامی مخازن تحت فشار که در منازل استفاده می شوند توپ لاستیکی قرار دارد که تنظیم فشار باد آن اهمیت خواهد داشت. زیرا اگر این فشار تنظیم نگردد پمپ دچار مشکل می شود. بنابراین آموزش تنظیم باد مخزن تحت فشار و میزان درجه باد مخزن پمپ آب به شما کمک می‌ کند تا بتوانید به راحتی مشکلات مربوط به این منبع را پیدا کرده و آن ها را برطرف کنید. البته دقت داشته باشید که بهتر است از یک متخصص و تعمیرکار با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا