سلامت

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصص سعی می کند از یک روش کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی پیشنهاد می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود این مواد تبدیل به کریستال و سپس سنگ می شوند. بروز این مشکل در بزرگسالان بیشتر است، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است دچار آن شوند. بروز این بیماری در کودکان عمدتاً دلایل ژنتیکی و زمینه ای دارد. موارد زیر احتمال سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

اختلال در دستگاه ادراری

برخی از کودکان از نقص در سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار نیز اساس تشکیل سنگ کلیه است.

رژیم غذایی ناسالم

نمک و شیرینی زیاد باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است و به همین دلیل آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل تشکیل سنگ کلیه در کودکان، اختلالات متابولیک است. این مشکل می تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار شود که کودک را در معرض سنگ های کلسیمی قرار می دهد. دفع بیش از حد سیستین از ادرار به دلیل کمبود آنزیم در تجزیه اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستئین همچنین یک آمینو اسید (یکی از مواد تشکیل دهنده پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر باشد. سنگ های کوچک معمولاً از طریق جریان ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار هنگام حرکت و مدفوع احساس درد و شاید کمی خونریزی می کند. اما سنگ های بزرگتر نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت مجاری ادراری وجود دارد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای دریافت نوبت آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال یا کلیه می توانید به سایت معاینه پزشکی درمانکده مراجعه کنید. در این صفحه مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. همچنین با ارائه اطلاعات از متخصصین شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادانی که نارس و با وزن کم به دنیا می آیند بیشتر دیده می شود. قرار گرفتن در دستگاه اکسیژن ساز و مصرف برخی داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین خوب است بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک ارتباط معناداری وجود دارد. شیر خشک حاوی ملامین خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهد. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که از نظر نیتروژن بسیار غنی است. این ماده به طور غیرواقعی سطح بالایی از پروتئین را در غذا نشان می دهد.

سنگ کلیه در کودکان چگونه درمان می شود؟

بسته به نوع سنگ و اندازه آن، پزشک متخصص یک روش درمانی را پیشنهاد می کند:

نوشیدن مایعات

در صورت کوچک بودن سنگ، مصرف مایعات و ورزش به عنوان اولین راه حل به بیمار پیشنهاد می شود. به این ترتیب سنگ حرکت می کند و از طریق ادرار دفع می شود. درد و خونریزی مستثنی نیست. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

راه حل سنگ کلیه در کودکان

در درمان سنگ کلیه در کودکان استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم مورد توجه است. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک تعیین خواهد شد به طوری که برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو محاسبه می شود. سپس با اندازه گیری سطح PH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای گرفتن نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به صفحه این مجموعه می توانید به راحتی با پزشک متخصص آنلاین نوبت بگیرید.

خرد کردن سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچک از طریق ادرار دفع می شوند. این روش درمانی درد متوسطی دارد و بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ های کلیه به قدری بزرگ هستند که مجرای ادرار را مسدود کرده و منجر به عفونت مجاری ادراری می شوند. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. این عمل را می توان به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

در این تکنیک از یک دوربین خوب و یک ابزار سبد مانند برای مکان یابی و برداشتن سنگ ها استفاده می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی آن برشی به اندازه یک سانتی متر روی پوست در ناحیه کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق این شکاف به سمت سنگ کلیه هدایت می شوند. ابزار پزشکی به دلیل قابلیت مکش می تواند سنگ را جدا کند. به این ترتیب بیمار باید ۲ تا ۴ روز در بیمارستان بستری شود.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر کمتر به استفاده از این روش توجه می شود. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به سایر روش های درمانی پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر پیشنهاد می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

جهت رزرو آنلاین پزشکان اورولوژی و سایر تخصص ها مانند دکتر خون (انکولوژی) شما انتخاب های زیادی دارید. استفاده از خدمات سلامت آنلاین درمانکد می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت نیاز می توانید از خدمات تست در کلینیک نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا