استان ها

اتهام ارسال سلاح توسط ایران، تسلیح اوکراین از سوی غرب را مشروع می‌کند

امیر عبداللهیان در گفتگوی تلفنی با گوترش:

وزیر امور خارجه کشورمان و دبیرکل سازمان ملل متحد بعدازظهر جمعه در گفت‌وگوی تلفنی درباره موضوعات مورد علاقه به تبادل نظر پرداختند.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل بعدازظهر جمعه در گفت وگوی تلفنی درباره موضوعات مورد علاقه تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی با تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال حوادث مربوط به جنگ اوکراین، ریشه این جنگ را در سیاست نادرست گسترش ناتو به سمت شرق ارزیابی و ارسال کرد. تسلیحات از کشورمان به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، آن را اتهامی بی اساس دانست که با هدف مشروعیت بخشیدن به کمک های تسلیحاتی غرب به اوکراین مطرح می شود.

امیر عبداللهیان، متهمان و منتقدان کشورمان را آغازگر و ادامه دهنده جنگ در اوکراین دانست و بار دیگر بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارسال سلاح به طرفین این جنگ تاکید کرد که نتیجه آن افزایش خسارات جانی و مالی برای دو طرف و تاکید بر تلاش مستمر کشورهایمان برای توقف جنگ بین دو کشور و دستیابی به صلح پایدار در اروپا.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اتفاقات داخلی جمهوری اسلامی ایران، اقدامات آمریکا و چند کشور غربی در زمینه ایجاد اغتشاش و ترور در ایران را با استفاده از اطلاعات نادرست و سوء استفاده عمدی از سازوکارهای بین المللی تشریح کرد. .

امیر عبداللهیان همچنین با تاکید بر اینکه تهران دیپلماسی و گفتگو را بهترین گزینه می داند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز دست خود را بر روی گزینه های دیگر نخواهد بست.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این تماس تلفنی بر تلاش برای ادامه گفت‌وگوهای منطقه‌ای تاکید کرد و از حمایت و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این مسیر قدردانی کرد.

دبیرکل اظهار امیدواری کرد که تلاش تهران برای توقف جنگ در اوکراین منجر به آتش بس و حل مشکل شود.

وی همچنین اقدام جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل کمیته ملی مقابله با حوادث داخل ایران را اقدامی خوشایند دانست.

گوترش تاکید کرد که گفتگو و دیپلماسی راه درستی برای حل مشکلات منطقه و جهان است.

در این گفتگوی تلفنی طرفین به آخرین وضعیت مذاکرات برای رفع تحریم ها و همکاری بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و تهران پرداختند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا