بین الملل

اجتناب پاپ از موضع‌گیری درباره خروج کامل روس‌ها از اوکراین

پاپ فرانسیس در نخستین اظهارنظر عمومی خود نسبت به درخواست کی‌یف از او برای حمایت از طرح خروج کامل نیروهای روسیه از اوکراین، گفت که خروج سربازان روس از این مناطق «مسئله‌ای سیاسی» است که باید توسط کی‌یف و مسکو حل شود.

به گزارش اخبار ما، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در گفت‌وگو با تلویزیون تله‌موندو از موضع‌گیری نسبت به بازگشت مناطق اوکراین به‌عنوان پیش‌شرطی برای آغاز مذاکرات خودداری کرد؛ مسئله‌ای که اوکراین و بسیاری از حامیان غربی‌اش بر آن تأکید دارند.

فرانسیس در مصاحبه با این تلویزیون اسپانیایی‌زبان مستقر در آمریکا دو بار با این پرسش مواجه شد که آیا روسیه باید مناطقی را که اشغال کرده، به اوکراین برگرداند؟ او نخستین‌بار از پاسخ به این پرسش شانه خالی کرد، اما در مواجهه با پافشاری مصاحبه‌گر گفت: این مسئله‌ای سیاسی است. وقتی آن‌ها بتوانند با هم گفت‌وگوی مستقیم یا باواسطه داشته باشند، صلح حاصل خواهد شد. اما اگر گفت‌وگو نکنند، این مسئله‌ای سیاسی است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در ۱۳ مه در واتیکان با پاپ فرانسیس دیدار کرد و از او خواست تا از برنامه پیشنهادی صلح کی‌یف حمایت کند؛ برنامه‌ای که زلنسکی امکان مذاکره بر سر آن را مردود دانسته و آن را یکی از پیش‌شرط‌های آغاز گفت‌وگوهای صلح عنوان کرده است.

این طرح خواستار احیای تمامیت ارضی اوکراین، خروج کامل نیروهای روسیه و توقف درگیری‌هاست.

این رهبر کلیسای کاتولیک در اوایل جنگ سعی داشت با اتخاذ لحنی متعادل، نقش میانجی‌گر را بین اوکراین و روسیه داشته باشد، اما بعدها مجبور شد حمله روسیه به اوکراین را محکوم کند و آن را با شنیع‌ترین جنایت‌هایی که در دوران شوروی علیه اوکراین انجام شد، مقایسه کرد.

در این گفت‌وگوی تازه که پنجشنبه در رم ضبط و جمعه پخش شد، پاپ فرانسیس گفت که طرف اوکراینی امید چندانی به میانجی‌گری ندارد، اما افزود که کشورهای حامی اوکراین یک اتحاد بسیار قوی شکل داده‌اند.

انتهای پیام

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا