اقتصادی

ارزان‌ترین خودرو ایران کدام است؟

سرانجام و پس از چند روز گمانه‌زنی، شورای رقابت درصد افزایش قیمت خودروهای داخلی را اعلام و بر اساس اعداد اعلام شده قیمت نهایی محصولات پرتیراژ داخلی مشخص شد.

به گزارش اخبار ما، با وجود تمام بحث‌هایی که درباره عرضه یا عدم عرضه خودرو در بورس مطرح بود و حتی پس از آن تفاسیری درباره خارج شدن این بازار از انحصار و کنار رفتن شورای رقابت از قیمت گذاری نیز مطرح شد اما سرانجام در روزهای گذشته این شورای رقابت بود که جدیدترین قیمت خودرو را تعیین کرد.

ارزان‌ترین خودرو: کوییک معمولی

بر اساس جزییات اعلام شده در فهرست قیمت‌ها، کوییک معمولی با حدود قیمت ۱۹۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ارزان‌ترین خودرو در نرخ رسمی کارخانه است. روز گذشته (یکشنبه ۲۰ اسفند ماه) میزان افزایش قیمت محصولات دو خودروساز بزرگ به میزان متوسط ۲۹ درصد (۱۰ تا ۴۲ درصد) اعلام شد که به دنبال آن لیست جدید قیمت پایه محصولات این دو شرکت منتشر شد؛ قیمت‌های اعلامی قیمت‌های پایه، بدون احتساب هزینه‌های جانبی نظیر مالیات‌ها، هزینه‌های شماره‌گذاری، عوارض و… بود؛ این میزان بایستی به قیمت پایه اعلامی برای محصولات سایپا و ایران‌خودرو اضافه شود.

در بازار گوشت قرمز نیز تحولات جدیدی دیده می‌شود. مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت گوشت نسبت به هفته‌های قبل اندکی کاهش یافته است، اما بنابه گفته فروشندگان قیمت همچنان برای مصرف‌کنندگان بالا بوده و تقاضای خرید نیز کاهش یافته است.

وزیر کشاورزی نیز درباره مرغ منجمد صحبت کرده است. وزیر جهادکشاورزی ضمن اشاره به اینکه کمبودی در تامین مرغ منجمد در کشور نداریم، علت کمبود یا بیش‌بود محصولات کشاورزی را اقلیم محور بودن آن دانست و گفت که تولیدات در بخش کشاورزی مقطعی است.

دعوای روز: اسنپ و تپسی

امروز شورای رقابت یک خبر دیگر نیز درباره اختلافات میان دو تاکسی اینترنتی کشور داشت. سپهر دادجوی توکلی، ‌ مدیر روابط عمومی شورای رقابت در گفت‌وگو با اخبار ما، با اشاره به جلسه ۵۵۵ شورای رقابت اظهار کرد: در این جلسه شرکت اسنپ بر اساس شکایت شرکت تپسی به رویه ضد رقابتی محکوم شده است. بر اساس شکایت تپسی شرکت اسنپ به دلیل استفاده از مالکیت ۱۰۰۰ سیم‌کارت و ساخت حساب‌های کاربری به عنوان کاربر مسافر در سامانه شرکت تپسی و دسترسی به اطلاعلات تماس حدود ۱۴۰۰۰ راننده شرکت تپسی بر اساس ماده ۶۱ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به ارتکاب رویه ضد رقابتی محکوم شده است و باید جریمه پرداخت کند.

صندوق توسعه ملی نیز یک بانک خصوصی را تملک کرده است. رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از تملک ۳۳ درصدی یک بانک خصوصی خبر داد و گفت: با این اتفاق صندوق توسعه ملی می‌تواند اقدامات مختلفی انجام دهد، از جمله اینکه ضمانت نامه ریالی – ارزی و اعتبار خریدار و فروشنده صادر کند.

در بازار موبایل نیز گوشی‌های رجیستر نشده همچنان با چالش مواجه هستند. رئیس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران تاکید کرد که خرید و فروش موبایل رجیستر نشده تخلف است.

ارزان روز: خانه‌های جنوب شرق تهران

اخبار ما در گزارشی به وضعیت قیمت خانه در جنوب شرق تهران پرداخته است. درحال حاضر با نقدینگی بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان می‌توان در شهرهای واقع در جنوب شرقی استان تهران صاحب مسکن شد.

نهضت ملی مسکن نیز بعد از تعطیلات عید فعال شده است. با پایان تعطیلات نوروزی، دولت برنامه‌ریزی لازم برای تسریع در اجرای پروژه نهضت ملی مسکن را آغاز کرده و به دنبال رفع نقاط ضعف این طرح است. دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی دور جدیدی از نشست‌ها را به منظور ارزیابی، بررسی میزان پیشرفت پروژه‌ها در نقاط مختلف کشور، تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف انجام می‌شود.

دور جدید فروش بلیت قطار نیز از فردا آغاز می‌شود. راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد فروش بلیت برای بازه زمانی ۲۹ فروردین تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه در کلیه محورها توسط فروشندگان حضوری (آژانس‌ها) از ساعت ۸ صبح روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه آغاز می‌شود.

خط مستقیم روز: ایران – برزیل

اتاق بازرگانی ایران و برزیل، از راه اندازی یک خط کشتیرانی میان دو کشور خبر داده است. عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و برزیل می‌گوید تاسیس خط کشتیرانی مستقیم کانتینربر توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی در کشور برزیل دنبال می‌شود و احتمالا از ابتدای تابستان امسال فعال خواهد شد.

وزارت نیرو نیز از نقره داغ شدن پر مصرف‌ها خبر داده است. از اول تیرماه سال گذشته برخورد با مشترکان پرمصرف تهرانی آغاز شد، از آن زمان تا کنون با اعمال محدودیت‌های صورت گرفته ۳۵ درصد از تعداد مشترکان پرمصرف تهرانی کاهش یافت.

بازار رمزارزها نیز امروز گزارشی جدید از وضعیت بیت کوین‌ها داشت. بر اساس داده‌های تحلیلی سایت گلسنود، بیش از نیمی از عرضه بیت‌کوین غیرفعال است. منظور از غیرفعال بودن بیت‌کوین این است که سکه‌ها در دو سال گذشته جابه‌جا نشده‌اند. علاوه بر این، درصد عرضه آخرین فعال بیش از دو سال پیش به بالاترین حد خود یعنی ۵۳ درصد رسیده است.

انتهای پیام

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا