جامعه

استقرار تیم‌های محب در مناطق سیل‌زده استان تهران

کارشناس مسئول طرح بهزیستی محب استان تهران از ارائه حمایت های روانی و اجتماعی توسط 10 تیم محب از سیل زدگان فیروزکوه در روزهای گذشته خبر داد و گفت: تیم های محب در استان ها مستقر و آماده باش هستند. ارائه خدمات روانشناختی و اجتماعی به موقع

نازیلا کجوری در گفت و گو با اخبار ما وی با بیان اینکه طرح محب شامل تیم های اورژانس متشکل از روانشناس، درمانگر و در صورت نیاز روانپزشک است، گفت: هر تیم محب متشکل از چهار تا پنج نفر است که به صورت جداگانه در شهرستان ها مستقر هستند. بر این اساس هر شهر می تواند سه تا چهار تیم محب داشته باشد.

وی افزود: در زمان وقوع حوادث ابتدا تیم های محب از همان شهرستان درگیر مشکلات می شوند تا از سلامت روان اطمینان حاصل کنند. اگر تعداد نیروها برای مداخله در زمان وقوع حوادث کافی نباشد، تیم های محب از شهرستان های همجوار نیز به منطقه اعزام می شوند، به عنوان مثال در جریان سیل چند روز اخیر فیروزکوه، چهار تیم از شهرستان فیروزکوه اعزام شدند. به دلیل نیاز بیشتر، تیم هایی از شهرستان دماوند نیز برای ارائه خدمات اجتماعی و روانی به منطقه فیروزکوه اعزام شدند.

کجوری در خصوص مشکلات روحی و روانی و اجتماعی مردم سیل زده گفت: بیشترین مشکلات مردم در سیل فیروزکوه مربوط به استرس و اضطراب و عدم اطلاع از خانواده بود که متاسفانه در تمامی بلایای طبیعی برای مردم اتفاق می افتد. علیرغم اینکه سازمان هواشناسی این موضوع را اعلام کرد اما به دلیل عدم آمادگی مردم باعث نگرانی آنها شد.

وی بیان کرد: زمانی که فرد در شرایط بحرانی نتواند وضعیت موجود را مدیریت کند باعث استرس و اضطراب او می شود و توانایی برنامه ریزی خوب و به موقع را از دست می دهد. در این شرایط وظیفه بهزیستی تامین سلامت روان و ایجاد آرامش خاطر برای حادثه دیدگان است.

کارشناس مسئول طرح بهزیستی استان تهران در خصوص هشدار اداره کل هواشناسی استان تهران که از رشد چشمگیر ابرهای همرفتی و تقویت رطوبت از فعالیت بارش و رگبار و رعد و برق از دوشنبه تا سه شنبه (10 و 11 مرداد) در نیمه شمالی استان تهران اعلام کرد: در این زمینه تیم های محب در استان ها مستقر و آماده ارائه خدمات به موقع هستند.

وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که وظیفه یک سازمان اجتماعی کمک و آگاه سازی مردم در سه مرحله قبل، حین و بعد از حادثه است. قبل از حادثه آموزش داده می شود و در زمان بحران شامل مشاوره و کمک همکاران اجتماعی در طرح محب و تیم اورژانس 123 و بعد از بحران شامل شناسایی خانواده قربانیان می باشد. یا مفقودالاثر، جز اینکه شامل کمک مشاوره و ارجاع به مراکز مشاوره، مراقبت از کودکان بی سرپرست و زنان آسیب دیده و حمایت و کمک به معلولان و سالمندان می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا