جامعه

افزایش نرخ اعتیاد در زنان

اخبار ما/ خراسان رضوی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: میزان وابستگی زنان در کشور ما حدود 0.6 درصد است که پایین است اما نسبت به گذشته افزایش یافته است.

سردار اسکندر مومنی امروز در نشست خبری که در دفتر استاندار خراسان رضوی برگزار شد درباره اهداف سفر خود به استان گفت: اهداف این سفر بود.

وی افزود: خراسان رضوی نسبت به دو سال گذشته ظرفیت خوبی برای نگهداری معتادان متجاهر دارد. این ظرفیت در سال 97 حدود 400 نفر بوده و در حال حاضر حدود 3900 نفر را نگهداری می کند. پیش بینی می شود این ظرفیت به 6000 نفر برسد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: باید از ظرفیت های مردمی در این زمینه استفاده شود و خوشبختانه مشارکت مردمی تاکنون خوب بوده است. تمام کارهای این مرکز جدید که امروز بازسازی شده باید توسط یکی از خیرین انجام شود که می تواند سرآغاز یک کار بزرگ و بنای فرهنگی گسترده تری باشد.

مومنی ادامه داد: برای موضوع معتادان متجاهر به حدود 60 تا 70 هزار ظرفیت در کشور نیاز داریم. با دستور رئیس جمهور این موضوع در جلسه ستاد اعلام شد و تقسیم کار بین دستگاه ها انجام شد که چه تعداد از این دستگاه ها این ظرفیت را ایجاد می کنند. در سه سال گذشته با ورود نیروهای سپاه، بسیج، زندان ها و نیروی انتظامی ظرفیت های جدیدی ایجاد شده است و می توان گفت حدود 70 درصد از بحث ساماندهی معتادان متجاهر انجام شده است و حدود 30 درصد نیاز به افزودن ظرفیت های جدید؛ به عنوان مثال در تهران حدود 16 هزار ظرفیت وجود دارد که باید به 25 هزار ظرفیت برسد و قرار است 5 هزار ظرفیت توسط شهرداری و 5 هزار ظرفیت دیگر توسط سایر دستگاه ها ایجاد شود. امیدواریم این کار تا پایان سال یا اوایل سال آینده انجام شود.

مومنی افزود: البته در حوزه معتادان مشکلات جدی و قانونی داریم. قوانین دست و پا گیر هستند. به عنوان مثال قانون می گوید درمان معتادان باید یک تا سه ماه طول بکشد که این اتلاف منابع، غیرعلمی و غیرمنطقی است. امکان ندارد معتادی که تمام مراحل اعتیاد را پشت سر گذاشته است در یک تا سه ماه درمان شود. لایحه قانون اصلاح این قانون تهیه شده و امیدواریم به زودی به مجلس ارسال و تصویب شود.

وی در خصوص برنامه ستادهای تربیت معتادان نیز گفت: یکی از شروط تمامی مراکزی که در دو سه سال اخیر تشکیل شده و یا در آینده تشکیل خواهد شد، مراکز آموزشی هستند. بدون ایجاد مراکز آموزشی، چرخه درمان و بازگشت به جامعه این افراد ناقص است. این چرخه شامل آوردن معتادان به ترک سیگار، درمان اولیه و سم زدایی، آموزش مهارت ها، اشتغال و بازگشت آنها به خانواده و جامعه است. این چرخه اگر کامل نباشد و فقط با شفا و سم زدایی سر و کار داشته باشیم یک دور باطل است.

مومنی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از محصولات مراکز آموزش ترک اعتیاد نیز صادر می شود; به عنوان مثال تولید ماسک، پرورش گل، نجاری و جوشکاری نمونه هایی از این مراکز هستند.

وی گفت: در 9 ماهه امسال تاکنون حدود 800 تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شده است. میزان شیوع مصرف مواد مخدر در کشور 4.5 درصد و در خراسان رضوی این میزان 2.7 درصد است که کمتر از میانگین کشوری است و خراسان رضوی رتبه 18 کشور را دارد که از نظر جمعیت عمومی خوب و مناسب است. . اما در برخی از جمعیت ها، میزان شیوع در استان بالاتر از میانگین کشوری است. یکی از موضوعات جلسه امروز توافق بر سر آن بود.

مومنی درباره تغییرات سیاسی در افغانستان و تاثیر آن بر میزان کشف مواد مخدر گفت: اعلام رسمی طالبان این است که مواد مخدر را متوقف می کنند اما در عمل باید دید چه اتفاقی می افتد. ما در حال حاضر در دوره گذار هستیم و سیاست های آنها نیاز به اثبات عملی دارد، اما برای همه فرضیه ها پیش بینی های لازم را داشته ایم. وضعیت فعلی چگونه است، چه در حال افزایش یا کاهش باشد. چون اگر کاهش پیدا کند باید به بحث مواد مخدر صنعتی که برای آن برنامه ریزی شده است توجه کنیم.

وی افزود: میانگین سنی اعتیاد در کشور 24 سال و چند ماه است. میزان وابستگی زنان در کشور ما حدود 0.6 درصد است که 4.5 درصد از کل نرخ در کشور است. میزان وابستگی زنان کم است اما متاسفانه نسبت به گذشته افزایش یافته است اما نسبت به کل جامعه و در مقایسه با کشورهای دیگر پایین است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا