جامعه

افزایش «یارانه» مراکز نگهداری از معلولان نیازمند نگاه مسئولان

معاون امور توانبخشی سازمان اجتماعی کشور با تاکید بر اینکه امسال باید یارانه مراکز نگهداری معلولان افزایش یابد، گفت: در حال حاضر یارانه مراکز غیردولتی به صورت ثابت پرداخت می شود. اما با توجه به اصلاح سیاست ارزی، هزینه های نگهداری معلولان و سالمندان افزایش یافته است. اگرچه دولت برای کنترل و تثبیت قیمت دارو یارانه اعطا کرده است، اما بیماران باید هزینه خوراک و پوشاک را نیز بپردازند.

اصغر کاظمی در گفت وگو با اخبار ما. وی با اشاره به میزان یارانه خانه های معلولان گفت: با توجه به شبانه روزی خانه ها، یارانه آنها نیز متفاوت است، به طوری که در سال گذشته به طور متوسط ​​یارانه مراکز شبانه روزی حدود 2 میلیون تومان بوده است. و یارانه مهدکودک ها حدود یک میلیون تومان یک میلیون و 350 هزار تومان بوده است.

وی با تاکید بر اینکه یارانه مراکز نگهداری معلولان در سال جاری باید افزایش یابد، گفت: میزان افزایش یارانه سالانه مراکز نگهداری باید به تصویب نماینده سازمان بودجه برنامه، نماینده سازمان اجتماعی و نماینده کانون عالی مراکز غیردولتی در این دیدار. با توجه به میزان وام هایی که در سال جاری داشتیم، پیشنهاد ما این بود که درصدی به یارانه سال گذشته اضافه شود، اما هنوز روی آن رقم توافقی صورت نگرفته و باید گزارشی از جلسه تنظیم و به هیئت دولت ارسال شود.

معاون امور توانبخشی سازمان اجتماعی کشور افزود: این سازمان از ابتدای سال تاکنون جلسات متعددی را با مراکز غیردولتی در خصوص یارانه معلولان بستری در مراکز نگهداری برگزار کرده است. از ما فرصت می خواهند و برای افزایش وام مربوطه مذاکره می کنند.

کاظمی ادامه داد: در حال حاضر یارانه مراکز غیردولتی به صورت ثابت پرداخت می شود; اگرچه دولت یارانه دارو می دهد، اما بیماران باید هزینه غذا و پوشاک را نیز بپردازند.

وی در پاسخ به این سوال که خانواده مددجویان در منازل چه سهمی می پردازند؟ وی همچنین گفت: طبق قانون پانسیون ها ماهیانه 700 هزار تومان و مراکز شبانه روزی 300 هزار تومان از خانواده ها دریافت می کنند اما با توجه به اینکه 70 درصد از مددجویان پذیرش شده در این مراکز از دهک های 1 تا 3 هستند، نمی توانند به این مراکز پرداخت کنند. اشتراک گذاری. به ویژه در استان های مناطق محروم و شهرستان ها سهم خانواده عموماً در دسترس نیست و خانواده حق آن را دارد و برخی از آنها در خط فقر و زیر خط فقر قرار دارند، بنابراین با توجه به اینکه هزینه ها بالاست، باید تدابیری برای افزایش یارانه مرکز اندیشید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا