جامعه

انتقاد پژوهشگر قم شناس از ناآگاهی تاریخی مدیران شهر

اخبار ما/ قم این کارشناس تاریخ گفت: ایران کشوری میراثی است که به یک اندازه میراث سوز محسوب می شود و این تخریب آثار تاریخی پیامد ناآگاهی مطلق مسئولان شهری و عدم مدیریت واحد آنهاست.

روز گذشته تعطیلات نوروزی به پایان رسید و مردم و مسافران همچون سال های گذشته با حضور در زیارتگاه های دائمی کومو به سفر خود ادامه دادند و طبق معمول زمان زیادی را صرف بازدید از یکی از زیباترین و بهترین اماکن تاریخی و فرهنگی کردند.

افرادی که حتی دانشجو نیستند و حتی نخبگان قمی از چنین ظرفیت هایی آگاهی ندارند.

فرهنگ و تمدن بشری از دیرباز در گرو حفظ تاریخ و هویت مردمان خود بوده است، تاریخی که هویت می آفریند و آن را به یک کشور و هویت و ریشه آن هدیه می دهد.

ایران ما کشور میراثی است که نام دولت شکوهمند و باشکوه تاریخ خاص و عام بوده و هست.

هویت هر کشور آثار باستانی و میراث فرهنگی آن است، این آثار باستانی هستند که قدمت، تاریخ و تمدن هر کشور را تعیین می کنند، بنابراین حفاظت و نگهداری از آنها ضروری و ضروری است و نسل های مختلف مانند گذشتگان خود باید این اجداد را حفظ کنند. میراث.

کشور ما ایران در وهله اول حامل اشیاء عتیقه و بناهای ارزشمند تاریخی و فرهنگی جهان و دارای کهن ترین فرهنگ و تمدن جهان است و ما نیز مانند سایر کشورهای جهان موظف به حفظ این میراث پدری هستیم.

هر شهر و ایالت این کشور عظیم نشانی از تاریخ و هویت پیشینیان خود دارد و بناهای تاریخی در هر کشوری ارزشمند و قابل توجه است.حفظ آثار تاریخی از نظر طیف وسیعی از فواید فرهنگی و اجتماعی حائز اهمیت است و موجب ارتقای شهروندی می شود. افتخار جوامع است و می تواند وسیله ای برای دستیابی به اهداف بلندمدت اقتصادی مانند رشد و احیای شهرها، مشاغل کوچک و مسکن باشد.

استان قم یکی از شهرهای اصیل و باستانی ایران است که قدمتی به قدمت پیش از اسلام دارد و آثار تاریخی فراوانی در خود جای داده است، از سوی دیگر این آثار هنوز به طور کامل شناسایی نشده اند و مردم آنها را نمی شناسند. آثاری که با جذب گردشگر و طولانی شدن مدت اقامت زائران و مسافران در استان، هویت این شهر را بیش از پیش آشکار می کنند، نیاز به معرفی دارند.

سید محسن محسنی محقق و پژوهشگر تاریخی کوما که یکی از فعال ترین نخبگان کوما در عرصه تولید و نشر موضوعات علمی و فرهنگی در این زمینه در سال های اخیر بوده است، به ما گفت: به دو دلیل عمده قدمت کوما قبل از اسلام است. به گذشته و متون تاریخی به وجود قم قبل از اسلام اشاره شده است، بنابراین آثار تاریخی مانند تپه شاه قلی خان در نزدیکی معبد مقدس و قلعه دختر که حتی پس از تخریب انقلاب در نزدیکی شاه جمال بوده است وجود دارد که گواه این امر است. نام هایی که امروزه در بسیاری از مناطق شهر قم و روستاهای اطراف قم یافت می شود، همگی اسامی باستانی ایرانی هستند.

وی افزود: این استان قبل از اسلام دارای آتشکده های فراوانی بوده که نشان دهنده قدمت این شهر به ویژه ناحیه جمکران بوده که مذهبی بوده اما دین آنها زرتشتی بوده است. پس از اسلام، با ورود اعراب به این شهر، تبدیل به شهر شیعه نشین شد و با ورود حضرت معصومه (س) و تشییع جنازه آن حضرت، این شهر نقش مذهبی شیعی به خود گرفت و چندین امامزاده در این شهر قم به خاک سپرده شد. کاملا مذهبی شد

محسنی دو میراث مهم تاریخی قم را برشمرد و خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی-تاریخی و میراث طبیعی دو میراث مهم و شاخصی هستند که این استان در داخل، در جمکران، جنب مسجد صاحب الزمان (عج) نزدیک روستای جمکران، قلعه گبری و بالاتر از آن قرار گرفته است. در کوه های مشرف به جمکران قلعه سیرو قرار دارد که به نظر من یکی از منحصر به فردترین جاذبه های قمه است که دست کمی از قلعه الموت محل زندگی حسن صباح ندارد، بنابراین متاسفانه مورد بی توجهی قرار گرفته و نه مرمت شده و نه گردشگری. او پذیرا است.

وی در خصوص دیگر جاذبه های استان قم نیز گفت: علاوه بر این آثار، زیارتگاه های متعددی در این شهر وجود دارد که از جمله می توان به معبد چهل اختران، معبد علی بن جعفر، معبد خاکفرج، معبد شاهزاده احمد، معبد شاه سید علی، احمد میانی اشاره کرد. معبد و زیارتگاه های متعددی که در این استان متأسفانه بسیاری از این امامزاده ها بعد از انقلاب از نظر بناهای تاریخی تخریب شده و بناهای جدید جایگزین آن شده است که اقدامی بسیار اشتباه است زیرا این بناها بدون توجه به آثار پیشینه ساخته شده است. این تعمیرات و تعمیرات و تغییرات به دلیل تغییراتی که قبل و بعد از تعمیر در این تاسیسات ایجاد می شود غیراصولی است.

محسنی افزود: یک کتاب کلی داریم به نام تربت پاکان نوشته حسین مدرسی طباطبایی که از اساتید مجرب قم شناسی است که بعدها به عنوان استاد ممتاز مسیر تحصیل و تدریس در دانشگاه های اروپا و آمریکا را تغییر داد، لذا در این کتاب مشاهدات و توصیفات خوبی از این استاد امامزاده و اماکن تاریخی وجود دارد که نشان می دهد چه تغییرات نادرست و غیراصولی در رابطه با بناهای تاریخی رخ داده است و از طرفی این کتاب در سال 56 منتشر شده و به دلیل کم توجهی و عدم توجه، چهار دهه تغییر می کند. تعمیرات غیر اصولی را نشان می دهد.

این فعال پژوهشی و مطالعات تاریخی با اشاره به میراث طبیعی استان قم گفت: پشت کوه دو برادر مجموعه ای از تپه های کوچک قرار دارد که از یک طرف به شهر پردیسان و از طرف دیگر به روستای سرم کشیده شده است. به ژئوپارک لنگرود می رسد و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به این میراث طبیعی جذب می کند.

محسنی بزرگ همچنین مردان خطه قم را یکی از میراث ارزشمند ملی و فرهنگی این استان برشمرد و افزود: از دوران معاصر می توان از سید محمد فاطمی پدر قانونگذاری ایران و نویسنده حقوق مدنی ایران پروفسور قدردانی کرد. حسن معمار که یکی از برجسته ترین معماران تاریخ ایران است. تیمچه سازنده معبد مقدس، سازنده صحن جدید و سازنده گنبد شاه حمزه است. گنبد شاه حمزه خود یکی از بدیع ترین و کمیاب ترین گنبدهای ایران است که نمونه ای از آن را در هیچ جای ایران نمی توان یافت.

وی به محور بازار بزرگ، بازار نو و بازار قدیم اشاره کرد که یکی از گنجینه های ارزشمندی است که در صورت توجه و مرمت و احیای آن با کمک مردم شناسان، باستان شناسان و مرمتگران مجرب می تواند محور باشد. . بازارهای قدیمی و میدان قدیم و اماکن اطراف آن مانند مسجد جامع، مدرسه جهانگیرخان و محور دروازه که متأسفانه آسیب دیده اند، نیاز به تعمیر دارند، بنابراین در صورت مطالعه و برنامه ریزی مناسب، بر این اساس. فعال مطالعات تاریخی، جذاب در استان و مورد توجه گردشگران قرار گرفت، از این رو وی این بناها را موهبتی الهی دانست که گنجینه بسیار ارزشمندی در استان است.

محسنی افزود: در میدان قدیم، مناره معروف به مناره زندیه، مسجد فیض و دو برج مدرسه غیاثیه، همه این بناها نزدیک به هم هستند که متاسفانه مطالعات دقیق و دقیقی در این زمینه نداریم. مکان‌ها و هیچ برنامه واقعی قابل تغییر و جابجایی نبود.

وی با اشاره به نقش مسئولان استانی در حفظ این آثار گرانبها گفت: مدیریتی به نام مدیریت شهری داریم که شامل شهرداری، میراث فرهنگی، اوقاف و سفر و شهرسازی است که بیشترین مشارکت را در بدنه و حتی دارند. این مدیران متخصص هستند و حوزه کاری خود را از نظر فنی کنترل می کنند، اما یک عنصر از همه این مدیران کم است و آن ناآگاهی کامل از هویت، تاریخ و فرهنگ قم است و من قاطعانه اعتراف می کنم که این آقایان نه سندی دارند، نه نوشته‌ای، نه مطالعه‌ای، نه مدرکی دال بر دانش آن‌ها وجود دارد و نه در عمل از مشاورانی که بر تاریخ، فرهنگ و هویت تسلط دارند استفاده می‌کنند، بنابراین تخصص و صلاحیت‌های علمی و تجربیات را در نظر نمی‌گیرم. این مدیران، رهبری آنها نادیده گرفته شده است.

محسنی ایراد همه این دستگاه ها را ناآگاهی مطلق تنها در حوزه تاریخی، فرهنگی و هویتی استان و عدم مدیریت واحد در زمینه حفظ بناهای تاریخی و طبیعی کما خواند و گفت: بافت تاریخی استان قم است. یک میراث ارزشمند، هکتار است و مساحت کل قما 12 هزار هکتار است و مسئولان نتوانستند این 300 هکتار را به درستی مدیریت کنند، بنابراین از بافت تاریخی اطلاعی ندارند و این بافت را فرسوده می بینند، در حالی که بافت تاریخی بسیار فرسوده است. متفاوت است، در حالی که در گفتمان این دستگاه ها به بافت تاریخی فرسوده مربوط می شود.

وی افزود: بافت تاریخی امکان فرسایش دارد، اما آن فرسایش با فرسایش ایجاد شده در دوران معاصر از زمین تا آسمان فرق می کند، به طوری که بافت فرسوده تاریخی از نظر معنایی و اساسا با پاک شده مدرن متفاوت است و بافت فرسوده تاریخی ارزش ترمیم دارد، اما بافت فرسوده شده «دوران مدرن و اطراف شهر ارزش اصلاح ندارد، از طرفی این مدیران هیچ تعریفی از بافت تاریخی ندارند و بر واژه مکان تاریخی تأکید دارند، در حالی که می‌توانند از کارشناسان مستقل فرهنگی در قم و خارج از قم برای بررسی شهر قم استفاده کنند. زمینه تاریخی. چیزی که برای آن مناسب است.

محسنی ادامه داد: این روند می‌تواند زمان‌بر باشد و درآمدهای شهرداری را به تأخیر بیاندازد و کاهش دهد، اما در درازمدت برای استان قم ارزش افزوده ایجاد می‌کند، بنابراین اگر بافت تاریخی چه از نظر مادی و چه معنوی مورد بررسی و شناخت قرار گیرد، ارزش افزوده دارد. قابل توجه است که این مشکلات در مدیریت شهری قم دیده می شود.

وی با احترام به فعالیت ها و مطالعات تاریخی خود که از دوران نوجوانی شروع کرده است، خاطرنشان کرد: یک ایرانی گرا را به خارج از کشور فرستادم و او این یادداشت را در مجله آینده منتشر کرد و جالب اینکه این مدیران به راحتی و بدون هیچ مطالعه ای، بناهای تاریخی را تخریب می کنند. به آثار تاریخی آسیب می رساند و از سوی دیگر مشتاق حرف زدن است.

محسنی درباره مشاهدات خود در سایر کشورهای آسیایی گفت: در سفرهایم به قبرس، لبنان و امارات به دقت تجربه کرده ام که بدون توجه به سیاست خارجی کشور حرف اول را در نوسازی در منطقه و حتی جهان می زند. . و بسیار زیرکانه برای حفظ آثار تاریخی خود تلاش می کنند و هر چقدر هم بناهای تاریخی ما را بی رحمانه تخریب کنند، ما مردمی میراث ساز هستیم و به یک اندازه وارث هستیم.

محسنی در پایان گفت: شهرستان کوم یک شهر علمی است و از نظر دینی بسیار فرهنگی، کامل و جامع است و اساتید مجرب در این استان برای پیشرفت علمی و دینی تلاش می کنند، بنابراین افراد قوی در علم و دین وجود دارند، اما در تاریخ، فرهنگ و هویت کوما کاستی های زیادی دارد که ارزش توجه و تأمل بیشتری دارد.

حفظ آثار تاریخی وظیفه خطیری است که مدیران هر شهر باید آن را انجام دهند تا میراث فرهنگی ظرفیت های مهمی برای توسعه داشته باشد و پروژه های عمرانی آن نه تنها حفظ منابع تاریخی را با چالش مواجه کند، بلکه بتواند ابزار مثبتی برای رشد و تحول باشد. . . آنچه مسلم است اتخاذ تدابیر هوشمندانه و تاکتیکی با در نظر گرفتن ضرورت حفظ میراث فرهنگی و تاریخی یک جامعه است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا