فرهنگی

اهدا جوایز و یادگاری‌های زنده یاد «ارشا اقدسی» به موزه سینمای ایران

به گزارش شفاف به نقل از روابط عمومی موزه سینما، جوایز، اسناد و خاطرات زنده یاد بدلکار جوان و محبوب ایرانی «ارشا اقدسی» با هماهنگی موزه سینما توسط مادر فقید برای تکمیل گنجینه تاریخ سینمای ایران و علاقه مندی به حرفه بدلکاری و فعالیت های حرفه ای این هنرمند گمشده به این مجموعه فرهنگی اهدا شد.

از جمله اسناد و هدایای اهدایی این هنرمند جوان می توان به لوح سپاس از جلوه های ویژه فیلم «سارا و آیدا» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر (1395)، تندیس تشکر و یادبود سازمان انرژی اتمی اشاره کرد. . ایران برای خلق یک اثر ملی. «عملیات پایتخت» (1388)، لوح سپاس از حضور در سریال «چشم پاییز»، تندیس حافظ از بیست و یکمین جشنواره جهانی فیلم، تندیس یادبود گروه بدلکاری 13 از جشنواره دنیای نقاشی ( 1400مین جایزه مادر جوان)، تندیس قدردانی از اولین جشنواره آکروباتیک در کشور (اکتبر 1995)، جایزه و یادبود آکادمی بین المللی بدلکاری روسیه (2014)، کارت اهدای عضو، کارت بدلکاری BANG BANG از ابوظبی، کلاه ایمنی سیمپسون استفاده شده در اکثر صحنه ها آخرین ترفند و پروژه ارشا اقدسی در لبنان، لباس شوالیه از رئیس جمهور صربستان و دریافت عنوان شوالیه از وی، گواهینامه پرواز IFLY DUBAI 2004 والتر مارز، گواهی شرکت در نوار هوایی جاشو OLUDENIZ (2009)، گواهینامه مجوز برای بدلکاری در اروپا از انجمن بین المللی بدلکاری (2017)، گواهی روسیه آکادمی بین المللی بدلکاری برای عنوان آکادمیک بین المللی بدلکاران برای توسعه فیلم و هنر بدلکاری (2018) به نام لباس سه رنگ (پرچم ایران) برای چتربازی و ..

زنده یاد «ارشا اقدسی» موسس یک گروه 13 نفره بدلکار بود و در طول فعالیت خود در فیلم های مختلفی چون «رگ خواب»، «هزارپا»، «عصر یخبندان»، «نیمه شب اتفاق افتاد»، «امکان مینا»، «بارکد» بازی کرد. “””، “نگار”، “صورت دیوانه”، “کلان شهر”، “خط ویژه”، “تصویر یک دریاچه”، “پله آخر”، “جاده ابریشم”، “مجازات”، “زندگی با چشمان بسته”، خیابان 24 “قانون مورفی” و… همکاری و ایفای نقش کردند.

ارشا اقدسی در 14 اردیبهشت 1361 در حین کار در یک پروژه سینمایی در بیروت (پایتخت لبنان) هنگام فیلمبرداری صحنه تصادف رانندگی به دنیا آمد و در همان شهر درگذشت. اعضای ارشا اغداسی با موافقت مادرش به بیماران نیازمند پیوند اهدا شد. پیکر وی در حوزه هنری بهشت ​​زهرا (س) در کنار مزار پیمان آبادی، یکی دیگر از بدلکاران معروف که او نیز بر اثر سانحه تصادف در صحنه فیلمبرداری جان باخت، به خاک سپرده شد.

دکمه بازگشت به بالا