فرهنگی

اهمیت حماسه در روزگار اخبار شوم

به گزارش شفاف، متن پیام محسن سوهانی به شرح زیر است:

“خیلی خوب

یادگار راویان اسرار …

بزرگترین موسسه هنرهای نمایشی جهان (ITI International) اولین بار 27 مارس 1962 را به عنوان روز جهانی هنر جشن گرفت. رویدادی بین المللی که اکنون به ایستگاه 60 خود رسیده است.
معمول است که یکی از هنرمندان برجسته هر سال برای این روز پیام بنویسد و امسال نوبت پیتر سلارز، کارگردان مشهور تئاتر و اپرا و استاد برجسته دپارتمان هنر و فرهنگ جهانی UCLA بود.
ویژگی کار او بازخوانی مدرن، جذاب و خلاقانه مفاهیم کلاسیک و باستانی است. ایشان در ادامه می فرمایند: {چه چیزی را یادمان باشد؟ آداب و رسومی که به ما امکان می دهد در نهایت بازنگری کنیم و شروع به تمرین مراحلی کنیم که قبلا هرگز انجام نداده ایم……
به نظر من دقیقاً نکته همین است، بزرگترین رسالت اهالی هنرهای نمایشی ایران ایفای نقش و رسالت تاریخی خود در ایجاد توسعه متوازن فرهنگی کشور است.
ما باید صدفی از فرهنگ ریشه دار و هویت ملی خود را با زبان مدرن هنری، گوهری جذاب، درخشان و جهانی بسازیم.
هنرهای نمایشی در ایران با اشکالی چون نقالی (پرده خوانی و…)، آیینی (مانند سوگ سیاوش و بعدها تعزیه)، ادبیات حماسی ـ روایی (مانند بنای یادبود زریران که اولین بار در اسطوره رستم پهلوان پدیدار شد. ) ریشه در هزاران سال دارد، تاریخ و فرهنگ طولانی دارد. اما متاسفانه تئاتر مدرن در کشور ما بیشتر مدیون تقلید ناب غرب است. حتی تطبیق کلمه کلیدی بیشتر به عنوان ترجمه به جای محلی سازی استفاده می شود. اما آنچه ما نیاز داریم «فتح» به نفع هویت بومی است.
اکنون رسالت فرهنگیان هنرهای نمایشی ما در این چرخش تاریخی کلیدی آسیب دیده از جهانی شدن در دنیای مجازی، فرهنگ و هویت ملی کشورها را تهدید می کند: «تئاتر ملی» اسطوره اهمیت ایرانی بودن را برای جوانان به نمایش بگذارد. و فرزندان آینده مام میهن …
برای همه اهالی این هنر اصیل و به ویژه همکاران عزیزم در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو که صحنه نمایش را به شکلی جادویی در ذهن مخاطبان به تصویر می کشند، بهترین ها را از روز جهانی تئاتر برای شما آرزومندم. بهترين ها را برايت آرزو دارم.

محسن سوهانی
مدیر کل هنرهای نمایشی و نمایش های رادیویی »

دکمه بازگشت به بالا