اقتصادی

این انتخابات چند میلیارد آب می‌خورد؟

شایعه هزینه های میلیاردی برای برگزاری نهمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی عمران مسئولان را بر آن داشت تا انتخابات را از کیش به تهران منتقل کنند، اما به نظر نمی رسد برگزاری این مراسم در تهران هزینه ها را کاهش دهد. با این حال، زیرساخت هایی برای رأی گیری آنلاین مانند انتخابات هیأت های استانی وجود دارد که می تواند منجر به کاهش قابل توجه هزینه ها شود.

به گزارش اخبار ما، در سازمان نظام مهندسی عمران حاشیه هایی جایگزین متن می شود. البته وظیفه اصلی این سازمان کمک به ارتقای صنعت ساختمان است اما به گفته کارشناسان در سال های اخیر عمر مفید ساختمان ها در ایران از 32 سال به 26 سال کاهش یافته است است. سازمان نظام مهندسی در 28 سال گذشته درگیر رقابت های درون گروهی، غل و زنجیر نظارتی رسمی، تأسیس مؤسسات حقوقی رسمی و در برخی موارد آشوب بوده است. میلیاردها دلاری که صرف مجامع یا انتخابات سالانه سازمان می شود معمولا اعتراض نیم میلیون مهندس کشور را برمی انگیزد.

هزینه تخمینی 2 تا بیش از 6 میلیارد تن

انتخابات نهمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی عمران که قرار بود در 22 اردیبهشت 1401 در جزیره کیش برگزار شود، بار دیگر این سازمان را در کانون توجه قرار داد. برخی از رسانه ها هزینه حفظ این دوره انتخابات را حدود 6.5 میلیارد تومان تخمین می زنند. این ادعا البته از سوی حمزه شکیب رهبر سازمان به عنوان تهمت رد شد. او اخیرا هزینه اسکان مهمان و انتخابات در کیش را پرداخت کرده است وی حدود 2 میلیارد تومان عنوان کرد.

این انتخابات چند میلیارد هزینه دارد؟

به گفته شکیب، در انتخابات جاری 383 واجد شرایط شرکت می کنند که با 700 تا 800 نفر دیگر تفاوتی ندارد. زیرا در دوره های گذشته اعضای هیات مدیره، بازرسان، شوراهای نیروی انتظامی و کمیسیون های چهارجانبه نیز حضور داشتند که در این دوره حضور ندارند.

با این اوصاف مثلاً 25 نفر از تهران می توانند به عنوان بدرقه شرکت کنند یا در استان خراسان رضوی امکان حضور 15 نفر وجود دارد که از تعداد افرادی که امسال اجازه حضور ندارند بیشتر است.

هزینه های تخمینی بالای 10 میلیون تومان برای هر نفر

از سوی دیگر هزینه سرانه حضور هر یک از اعضا در انتخابات جاری 6 میلیون و 700 هزار تومان است. به این مبلغ هزینه بلیط رفت و برگشت هواپیما، ترانسفر و ماموریت شرکت کنندگان در حدود 2 میلیون تومان اضافه می شود که اگر روزی حدود یک میلیون تومان باشد در دو روز انتخابات به 2 میلیون تومان می رسد. یعنی این انتخابات برای استان ها برای هر نفر حدود 10 میلیون و 700 هزار تومان هزینه دارد که اگر آن را در 383 نفر (بدون همراه) ضرب کنیم، کل هزینه انتخابات حدود 4 میلیارد تومان و البته با گذراندن بیش از این مقدار.

امکان تغییر محل برگزاری انتخابات از کیش به تهران

تحقیقات نشان می دهد که استان ها با خزانه خالی مواجه هستند و نمی توانند بودجه لازم برای برگزاری انتخابات را تامین کنند. از سوی دیگر، این سازمان شاهد فشار اعضا است و بر اساس برخی توصیه ها، انتخابات از کیش به تهران منتقل می شود. خبری که هنوز تایید نشده اما احتمال وقوع آن وجود دارد.

البته به نظر نمی رسد برگزاری این مراسم در تهران هزینه ها را کاهش دهد. زیرا انتخابات به صورت حضوری برگزار می شود و در هزینه های اقامت، ماموریت، سفر و غذا تفاوت زیادی بین کیش و تهران وجود ندارد. جلسات فوق العاده هیأت اصلی سازمان نظام مهندسی اخیراً به صورت آنلاین با حضور اعضای شورای مرکزی و حتی انتخابات هیأت های استانی برگزار شد و برخی معتقدند از همین زیرساخت ها می توان در انتخابات شورای مرکزی به نحو چشمگیری استفاده کرد. کاهش هزینه های.

اما تغییر محل انتخاب نظام مهندسی مستلزم تایید شورای مرکزی است. این مصوبه پس از رایزنی های اینترنتی با اعضا و نگارش گزارش مسعود زریبافان، نماینده وزیر در جلسات فوق العاده هیات اصلی سازمان مهندسین عمران ابلاغ شد و قرار بود انتخابات در کیش برگزار شود. اکنون برای برگزاری انتخابات در تهران نیز باید همین روند را طی کرد.

نقد نحوه انتخاب رئیس سازمان نظام مهندسی

یکی دیگر از موضوعاتی که این روزها سازمان نظام مهندسی با آن مواجه است، تعیین سرپرست برای این سازمان از سوی وزیر راه و شهرسازی است. احمد خرم، رئیس سابق سازمان نظام مهندسی در روزهای پایانی سال گذشته توسط سازمان انتظامی محکوم شد که با رای قطعی شورای انتظامی به دلیل از دست دادن شرایط حضور در نظام مهندسی از سمت خود برکنار شد. طبق ماده 11 قانون. اما ماجرا از آنجا جالب شد که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی حمزه شکیب را به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی کشور منصوب کرد.

در سال های اخیر، مسائل مربوط به سیستم های مهندسی ساختمان مورد توجه رسانه ها و عموم مردم بوده است. از تعلیق مجوز بالاترین مقام این سازمان از سوی وزیر سابق راه و شهرسازی تا محکومیت انتظامی و برکناری رئیس سابق نظام ساخت و ساز در دوره کنونی، اما آنچه این روزها محافل مهندسی را به خود مشغول کرده است. انتصاب ناظر نظام مهندسی عمران.

بر اساس ماده ۲۲ قانون نظام ساختمانی «شورای مرکزی» دارای هیئت مدیره ای مرکب از یک رئیس، دو منشی اجرایی و دو منشی است که دبیران و دبیران آن با اکثریت آراء اعضا انتخاب می شوند. «شورای مرکزی» سه نفر را برای انتصاب رئیس شورا به وزیر مسکن و شهرسازی و وزیر مذکور یک نفر را برای رئیس شورای مرکزی که رئیس سازمان نیز می باشد، پیشنهاد می کند. حکم به رئیس جمهور مدت تصدی رئیس سازمان سه سال و مدت تصدی سایر اعضای هیأت مدیره یک سال و انتخاب مجدد آنها نامحدود است.

بر اساس این ماده، انتخاب رئیس سازمان مفاد خاص خود را دارد و حکم رئیس از سوی رئیس جمهور صادر می شود. این در حالی است که به نظر می رسد وزیر راه و شهرسازی اختیارات خود را به حمزی شکیبو که از اعضای هیات مدیره این سازمان نبوده تفویض کرده است. پس از این انتصاب با اقداماتی از قبیل تشکیل هیأت عمومی مجازی و لغو آیین نامه انتخابات اعضای شورای مرکزی و نیز تفویض اختیارات تعیین اعضای هیأت اجرایی و داوری به وزیر کامل، انتخابات شورای مرکزی 22 اردیبهشت برگزار می شود.

آیا هنوز تضاد منافع وجود دارد؟

چالش دیگر مسئله حل نشده تضاد منافع است. در حال حاضر حضور رئیس سازمان نظام مهندسی در رسانه ها، همایش ها و نشست های مربوط به انتخابات پررنگ است. فردی که خود کاندیدای انتخابات شورای مرکزی است. حضور شکیب در کانون توجهات را می توان یک تریبون آزاد برای او دانست. موضوعی که رقبای او تا حدودی از آن محروم هستند. یکی از دلایلی که مسعود زریبافان مسئولیت برگزاری انتخابات را به عهده گرفت، تضاد منافع رئیس نظام مهندسی با کاندیداتوری وی بود و با این توضیحات همچنان تضاد منافع وجود دارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا