جامعه

بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران با رویکرد شهر ایرانی_اسلامی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر لزوم بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران گفت: این طرح با دسترسی شهر ایرانی اسلامی در دستور کار قرار می گیرد.

به گزارش اخبار ما و به نقل از معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران؛ حمیدرضا صارمی در حاشیه چهارمین برنامه خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به بازدید از منطقه 3 در خصوص کمبود پارکینگ در شهر تهران گفت: یکی از هزاران معضل شهر تهران که تبعات و پیامدهای زیادی دارد. ناقض حقوق شهروندی است.» این مشکل مربوط به دیروز و امروز نیست، تهران سال هاست با این معضل دست و پنجه نرم می کند و متأسفانه سیاست های متناقضی که در سال های اخیر در این زمینه انجام شده نه تنها کمکی به حل آن نکرده است. این مشکل، بلکه تا حدودی تشویق شده است، به طوری که امروزه مراقبت از پارکینگ به یک بحران جدی برای بازدیدکنندگان از مراکز کار و فعالیت شهری و همچنین برای ساکنین تبدیل شده است که گاه منجر به افزایش ترافیک و مسدود شدن جاده ها و خیابان ها می شود. شهری می شود.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت: منطقه 3 نیز یکی از مناطقی است که مراکز اداری، درمانی و تجاری در آن به وفور متمرکز است و همین امر کمبود پارکینگ را تشدید کرده و نابسامانی در منطقه ایجاد کرده است. البته منطقه 3 تنها یک نمونه است، یکی از مناطق و محله هایی است که با این معضل دست و پنجه نرم می کند و باید گفت که شاهد سونامی خودروها در مناطق شهری هستیم که با ترافیک و آلودگی هوا، این خودروها فاقد آن هستند. فضاهای پارکینگ، آسایش شهروندان را سلب کرده است. برای حل این مشکل باید مدیریت خردمندانه پارکینگ حاشیه ای توسط معاونت حمل و نقل و شهرسازی با اولویت ساکنان و به اشتراک گذاری فناوری اطلاعات در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: رویکرد صحیح، تدوین معیارهای صحیح و استفاده از ابزارهای موثر در این حوزه گام بزرگی در رفع مشکلات موجود است. از این رو معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تلاش کرد در خصوص آسیب شناسی و بازنگری ضوابط پارکینگ کاربری اراضی شهر تهران مطالعاتی در این زمینه انجام دهد و در این راستا مطالعاتی با عنوان بازنگری در قوانین پارکینگ در کلان شهرها انجام شد. تهران» نظر شورای عالی حمل و نقل و ترافیک برای ارائه به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران.

تهیه طرح جدید بومی توسط ده ونک

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه سخنان خود به طرح محلی ده ونک اشاره کرد و گفت: ده ونک یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران بود که با گسترش شهر این روستای زیبا به یکی از محله های تهران تبدیل شد. با تهیه طرح ویژه و تعیین مساحت عرصه های سرسبز برای آن و همچنین نداشتن سند برای برخی املاک، ده ها سال است که در این محله چندان ساخته نشده و به عبارتی این منطقه یخ زده است. خروج اهالی آن باعث بروز آسیب های اجتماعی و نوعی آشفتگی در این منطقه شد.

صارمی ادامه داد: طرح تفصیلی تهیه شده در گذشته برای ده ونک به دلیل عدم تطابق با نیازهای ساکنان و عدم امکان سنجی در حال بازنگری است و اخیراً سازمان بازآفرینی با کمک اداره عمران محلات و مشارکت ذینفعان در تهیه و تنظیم طرح محلی برنامه جدید و توسعه این شهرک راه اندازی شد. طرح قبلی ده ونک با مداخله و مالکیت گسترده تهیه و تصویب شد که در عمل امکان سنجی آن را بسیار کاهش داد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است و به طور کلی تدوین بازنگری این طرح با در نظر گرفتن تمامی جوانب و جوانب در مرحله نهایی مطالعه قرار دارد.

وی افزود: با توجه به ارزش ده ونک و اهمیت فضای باز با ارزش های تاریخی و اکولوژیکی این شهرک، یکی از رویکردهای ما برای کاهش تعارضات و چالش های این مکان، استفاده از رویکرد واگذاری حقوق توسعه است. در مناطق مناسب برای توسعه و جلوگیری از توسعه بیشتر در اراضی و مناطق دارای ارزش شهری.

مروری بر طرح تفصیلی تهران با دسترسی به شهر ایرانی اسلامی

وی همچنین با اشاره به لزوم بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران بر اساس منویات مقام معظم رهبری، بیانات گام دوم انقلاب اسلامی، قوانین برنامه توسعه، اسناد و سیاست های توسعه علمی گفت: باید هر 5 سال یکبار بازنگری و بازنگری شود، اما پس از حدودا با گذشت 10 سال از انتشار این طرح، هنوز اقدامات جامعی در این راستا انجام نشده است. در برنامه پنج ساله سوم، این ممیزی باید تا پایان سال سوم برنامه تکمیل شود. در نهایت، پیش‌نویس دستورالعمل‌های حسابرسی نیز باید به تصویب برسد و طبق ماده 5 به کمیسیون ارائه شود که هنوز این کار را نکرده است. .

صارمی گفت: با توجه به بازخوردهای دریافتی از طرح تفصیلی و تغییرات گسترده ای که در شهر تهران رخ داده است، بررسی طرح تفصیلی بر اساس رویکرد شهرسازی ایرانی – اسلامی و توجه به منویات مقام معظم رهبری. رهبر (مدظله العالی) ضروری است: «به زودی با تشکیل کارگروه ویژه ای متشکل از معاونت های شهرسازی و معماری، این مهم را تکمیل خواهیم کرد.

وی همچنین مهمترین کاستی های طرح تفصیلی موجود را موضوع پهنه بندی، انجام نشده، انحراف از طرح و … عنوان کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران تاکید کرد: البته در نظر گرفتن طرح تفصیلی شهر تهران لزوماً به معنای تهیه مجدد طرح تفصیلی نیست، بلکه ادامه روند انجام اصلاحات تفصیلی طرح است. بررسی بخش‌های مختلف از جمله نظارت بر طرح تفصیلی تغییرات پهنه‌بندی و کاربری اراضی، بازنگری در قوانین و مقررات (مشابه آنچه در خصوص تغییر قوانین و مقررات پارکینگ ذکر شد) و همچنین تکمیل وظایف باقی‌مانده، تهیه طرح های محلی و موضوعی در صورت نیاز (نام اسناد سطح سوم توسعه) و غیره. از جمله اقداماتی است که برای اصلاح طرح تفصیلی باید انجام شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در پایان با اشاره به موضوع تجمیع املاک منطقه 3 گفت: در صورت عدم خدمات رسانی نمی توان اقدام مناسبی برای جبران آن انجام داد، در سایر موارد ممکن است کلام اثرات اجتماعی منفی داشته و منجر به کمبود خدمات در محله ها می شود و قبل از هر تجمیع باید جنبه های کاری و مطالعات عمیق مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا