فرهنگی

بازیگران «نمور» اتوبوسی وارد قصه نمی‌شوند

مصاحبه هفته؛

دیوید بیدل: بازیگران

داود بیدل کارگردان فیلم سینمایی «نمور» گفت: در فیلم «نمور» قهرمان نداریم، اما اینطور نیست که مردم با اتوبوس رفت و آمد کنند؛ هر کدام داستان خودشان را تعریف می کنند.

داوود بیدل کارگردان سریال های «تونها»، «راه و بیراه»، «بیم و امید» و فیلم «عصر عشق و خیانت» به مناسبت اکران فیلم جدیدش «نامور» به تهیه کنندگی یاسر جعفری. که از 16 شهریور به چرخه غربالگری اضافه شد توضیح داد: ناآرامی های اجتماعی اخیر شرایط بدی را برای سینما و فیلم «نامور» ایجاد کرده است. متأسفانه از آنجایی که فیلم ما به تازگی به اکران اضافه شد و چندین سالن برای نمایش در اختیار داشت، بیشتر مورد سوء استفاده قرار گرفت.

وی با تامل بر میزان فروش فیلم و بازخوردهایی که پس از اکران «نامور» از مخاطبان دریافت کرد، توضیح داد: در روزهای اول اکران «نامور» را با اهالی سینما تماشا کردم. خوشبختانه استقبال آنها بسیار خوب بود، اما با توجه به شرایط، اتفاقات خوبی برای فیلم ما نیفتاد و تنها توانست نزدیک به صد میلیون بفروشد.

بیدل درباره شباهت «نمورز» به فیلم قبلی خود «عصر عشق و خیانت» گفت: «عصر عشق و خیانت» را از نظر تولید کار کردیم تا منفی گرایی را کاهش دهیم و تمام تلاشمان این بود که یک داستان عاشقانه را در بستری سیاسی روایت کنیم. این فیلم در واقع به یک اتفاق واقعی و داستانی می پرداخت که در تاریخ گم شده است، اما «نمور» یک اثر کاملا اجتماعی است که به روابط انسانی می پردازد.

این کارگردان درباره چگونگی شکل گیری ایده و ساخت این فیلم گفت: «نمور» اثری ملودراماتیک است که به روابط واقعی مردم روی زمین اشاره دارد. ما در این فیلم قهرمان نداریم، اما اینطور نیست که مردم از اتوبوس بیایند و بروند. هر کدام از آنها داستان های خود را می گویند و به جای مناسب می رسند.

او ادامه داد: من خودم را یک فیلمساز تکنیکی می دانم، اما در این حرفه علیه خودم کار می کردم. از قبل تصمیم گرفتم که حضور کارگردان در کار ضعیف به چشم بیاید. در واقع با این روش به دنبال کسب تجربه جدید بودم زیرا می خواستم ببینم تا کجا می توانم ردپای کارگردان را از این کار حذف کنم. این شیوه کارگردانی برای من تجربی بود. شاید در کارهای بعدی این نگاه را تکرار نکنم، اما یک بار تجربه جالب و جذابی بود.

وی در خصوص بازیگران این فیلم و استفاده از «باربد بابایی» و «محمدرضا علیمردانی» گفت: در سینمای ایران برخی از بازیگران مدام خود را از این فیلم به فیلم دیگر تکرار می کنند که به نظر من اصلا حرفه ای نیست. ترجیحم انتخاب ترکیب دیگری برای «نامور» بود و از باربد بابایی و محمدرضا علیمردانی استفاده کردم.

کارگردان «نامور» درباره تبلیغات این فیلم گفت: به دلیل فیلترهای اینستاگرام و قطعی اینترنت، تبلیغات «نامور» نزدیک به صفر بود. این کار تیزر تلویزیونی نداشت. صحبت هایی از سوی گروه سازنده برای پوستر فیلم صورت گرفته اما هیچ کدام آنطور که باید انجام نشده است.

وی در پایان گفت: در حال حاضر مشغول نگارش فیلمنامه ای به نام «گربه های تهران» هستم که در صورت فراهم شدن شرایط به زودی آن را می سازم.

خبرنگار: تابسم کشاورز

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتایج 0 به i رای دهید 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا