عمومی

برنامه‌های دولت برای عبور از بی‌برقی

وضعیت شبکه برق همچنان پایدار است، اما با ادامه روند فعلی مصرف، پیش بینی می شود این وضعیت ناپایدار شود و گزینه قطعی برق برنامه ریزی شده روی میز تصمیم گیران قرار گیرد.

به گزارش روزنامه اخبار ما همشهری او درباره راهکارهای دولت برای غلبه بر قطع برق نوشت:

کاهش هزینه های اداری: کلیه ادارات دولتی و نهادهای عمومی باید 30 درصد در ساعات کاری و 60 درصد در ساعات غیر رسمی از هزینه ها بکاهند. در غیر این صورت برق آنها در ساعات اوج مصرف قطع می شود.

تغییر ساعت کاری: هرچند پیش از این تغییر ساعت کاری ادارات تکذیب شده بود، اما وزیر نیرو با تایید آن اعلام کرد: ساعت کاری ادارات در تیر و مرداد تغییر می کند و احتمالا ساعت کاری به صبح زود منتقل می شود. از طرفی ادارات زودتر تعطیل می شوند که هزینه های اداری و ساعات اوج مصرف را به شدت کاهش می دهد.

تغییرات در تولید صنعتی: وزیر نیرو می گوید: اگرچه محدودیت ها نسبت به سال گذشته بسیار کمتر است، اما در واحدهای صنعتی بزرگ محدودیت برق مصادف با ایام تعطیلات تابستانی و تعمیرات اساسی خواهد بود تا به کسب و کار آنها لطمه ای وارد نشود. از این شهرها خواسته شده است که تعطیلات جمعه خود را به روز دیگری از هفته منتقل کنند. یکی دیگر از گزینه های صنعت، سیاست جبران خسارت است، بنابراین اگر برق در این صنایع محدودتر شود، در ماه های آینده برق اضافی دریافت خواهند کرد.

جوایز نقدی با مردم: وزیر نیرو می گوید: اگر مردم مصرف خود را کم کنند مثلاً در ساعات غیرضروری کولر را روشن نمی کنند و اگر آب و هوای گازی دارند آن را در دمای راحت 24 تا 25 درجه قرار دهند. به ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق کمتر، 500 تومان پاداش می دهد که در شهرهای گرمسیر تا 600 هزار تومان در ماه خواهد بود.

برق رایگان برای کشاورزان: مشترکان کشاورزی در صورت عدم استفاده از برق چاه های کشاورزی به مدت پنج ساعت از ساعت 11 صبح تا 18 بعد از ظهر و انتقال زمان آبیاری به ساعات دیگر می توانند 19 ساعت باقی مانده در شبانه روز را از برق رایگان استفاده کنند.

ماینرها مستثنی هستند: یکی دیگر از تصمیمات جدی دولت این است که ماینرها یا تجهیزات استخراج ارز دیجیتال را تعطیل کند. با آغاز پیک مصرف برق، در صورت وجود محدودیت در تامین برق کشور، با اعلام مرکز دیسپاچ ملی، تمامی مراکز استخراج ارز دیجیتال به منظور حفظ پایداری شبکه برق کشور تعطیل خواهند شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا