برگزاری هم‌اندیشی صنعت ماشین‌­سازی و تجهیزات صنعتی با موضوع صادرات

نشست «هم‌­اندیشی صنعت ماشین­‌سازی و تجهیزات صنعتی» با تمرکز بر صادرات محصولات تولیدی به خارج از کشور با حضور دبیر ستاد اقتصاد دانش‌بنیان صنعت ماشین‌سازی و تجهیزات صنعتی پیشرفته و مسئولان فدراسیون صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات ایران و انجمن­‌ها و تشکل­‌های مرتبط در محل ستاد برگزار شد.

به گزارش اخبار ما، محمد مهدی هادوی، دبیر ستاد ماشین­‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی  طی سخنانی در این نشست به حمایت‌ها و تسهیلات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در موضوع صادرات پرداخت و یکی از مهمترین مشکلاتی که واحدهای داخل کشور با آن روبرو هستند را کیفیت و قیمت تولیدات داخلی عنوان و خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد این گفته هستیم که برای تولید کالا و محصول نهایی با کیفیت و قیمت قابل قبول، باید از ماشین‌آلات خارجی استفاده شود. یکی از راه‌هایی که بتوان ثابت کرد کیفیت کارهای تولیدی در حد محصولات مطرح و معتبر خارج از کشور است، حضور در بازارهای بین‌المللی است و از این منظر نیز صادرات نقش مهم و بسیار مؤثری دارد.

در ادامه اعضای حاضر در خصوص موانع صادرات و راهکارهای رفع این موانع بحث و تبادل نظر کردند.

برگزاری نمایشگاه تخصصی ماشین‌سازی، برگزاری دوره‌های مرتبط با صادرات، حضور نمایندگان انجمن‌های تخصصی و فدراسیون در نشست ‌های سازمان توسعه تجارت با دیگر کشورها، امکان واگذاری تهاتری غرفه‌های نمایشگاهی، ارائه تسهیلات در ارسال ماشین‌آلات به نمایشگاه‌های خارج از کشور و برقراری ارتباط مستقیم با رایزن‌های بازرگانی از جمله محورهایی بود که توسط مسئولان فدراسیون ماشین‌سازی و انجمن‌های مرتبط عنوان شد.

در این جلسه، سرپرست دفتر محصولات دانش‌بنیان و خدمات فنی و مهندسی سازمان توسعه تجارت توضیحاتی درخصوص انواع حمایت­های سازمان توسعه تجارت در موضوع صادرات ماشین‌­آلات و تجهیزات صنعتی ارائه کرد. استفاده از ظرفیت رایزن‌های بازرگانی در شناسایی فرصت‌های صادراتی و بازارهای هدف، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی که در داخل یا خارج از کشور تشکیل می‌شود، نقش مراکز تجاری فعال در کشورهای هدف و دعوت از مدعوین موردنظر از کشورهای دیگر جهت بازدید از غرفه محصولات تولیدی ایران از جمله موضوعاتی بود که توسط این مقام مسئول عنوان شد.

مدیرکل دفتر آمریکا و اروپای سازمان توسعه تجارت نیز بازارهای موجود در کشورهای آمریکای جنوبی و اروپا را تشریح و اضافه کرد سازمان توسعه تجارت ابزارهای مختلفی برای توسعه صادرات دارد. یکی از این ابزارها، موافقت­نامه­‌های تجاری با کشورهای هدف یا پیمان‌­هاست. این موافقت­نامه­‌ها به برنامه اجرایی تبدیل می­‌شود و لذا می‌­توان از این ظرفیت استفاده حداکثری کرد. 

وی به نمایشگاه ایران اکسپو و مذاکرات بین ستاد ماشین‌سازی با دفتر آمریکا و اروپای سازمان توسعه تجارت اشاره کرد و حضور قوی صنعت ساخت ماشین‌­آلات و تجهیزات صنعتی در این رویداد مهم را خواستار شد. این نمایشگاه می­‌تواند بستر مناسبی برای برندینگ ماشین‌آلات ایرانی ایجاد کند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، در پایان جلسه جهت پیشبرد و پیشرفت اهداف مورد نظر در این صنعت، برنامه­‌ریزی و تقسیم کار بین حاضران صورت گرفت و هر تشکل متولی پیگیری امور مشخصی شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا