اقتصادی

بومی‌سازی ۲۰ هزار قلم کالا در مناطق نفتخیز جنوب

اخبار ما/خوزستان مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: با ورود دانش‌بنیان‌ها و علمی کار کردن در کشور می‌توانیم تحریم‌ها را شکست دهیم. ما باید در مرز دانش حرکت کنیم و نوآوری و خلاقیت داشته باشیم زیرا مهندسی معکوس دیگر فایده ندارد و اینجا است که می‌توانیم تحریم‌ها را شکست دهیم.

علیرضا دانشی در نشست خبری چهاردهمین نمایشگاه صنعت نفت خوزستان اظهار کرد: نمایشگاه چهاردهم ساخت تجهیزات صنعت نفت در خوزستان فرصت و نقطه عطفی برای فعالیت های اقتصادی سازنده در کشور است که باید مجموعه کارفرمایی بخش دولتی و مراکز دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها و … از آن بهره‌مند شوند تا رشد کنند و مشکلاتشان حل شود.

به گزارش اخبار ما، وی افزود: در این نمایشگاه ۲۸۱ مجموعه حضور دارند که ۱۰۹ شرکت دانش بنیان، ۹۷ شرکت سازنده، ۲۷ شرکت خدمات فنی و مهندسی و باقی شرکت‌ها نیز تامین کننده هستند و این مهم گواه این است که همه تلاش بر این بوده تا مجموعه‌های علمی، فنی و تخصصی در این نمایشگاه فعال باشند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: در نمایشگاه چهاردهم تلاش این بود تا از نمایشگاه‌های صوری و شعاری فاصله بگیریم و محتوای نمایشگاه از نظر فنی و تخصصی ارتقا یابد. همچنین یکی دیگر از اهداف نیز بحث فرصت سازی در درون نمایشگاه برای ارتقای زنجیره اقتصادی کارها است زیرا یکی از مشکلات سازنده‌ها این است که سفارشات محدود و کار برای آن‌ها کم است و دچار مشکلات می‌شوند.

وی ادامه داد: از این رو به دنبال دریافت مجوزات برای موضوع صدور خدمات فنی و مهندسی هستیم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد تا تعدادی از شرکت های حاضر در این نمایشگاه بتوانند نسبت به صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدام کنند. اکنون مناطق نفتخیز جنوب به دنبال آن است تا مجوز بگیرد تا میان سازنده و بازار مصرف بیرون واسطه شویم و مشکلات سازندگان را حل کنیم.

دانشی با بیان اینکه ما پای کار آمده‌ایم تا صنعت نفت در بخش بالادستی بتواند توسعه یابد، عنوان کرد: سهم شرکت‌های استان خوزستان در این نمایشگاه خوب است اما بیشترین شرکت کننده از استان تهران در نمایشگاه چهاردهم صنعت نفت حضور دارد.

وی افزود: عزم و اراده دولت سیزدهم آن است تا گفتمان میان سازنده ها، نظام پیمانکاری و نظام دولتی اتفاق بیافتد. ما همه را یار نفت می‌دانیم تا به برد همه جانبه برای کشور دست پیدا کنیم زیرا این کار به رشد منطقه‌ای نیز کمک خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب عنوان کرد: مناطق نفتخیز جنوب طی سال گذشته و امسال بیش از ۳ همت قرارداد با مراکز پژوهشی منعقد کرده و یا در حال انعقاد است که همه این قراردادها برای تولید بار اول هستند و این حجم قرارداد برای اولین بار در دوران پس از انقلاب است.

دانشی ادامه داد: اعتقاد ما این است که با ورود دانش‌بنیان‌ها و علمی کار کردن در کشور می‌توانیم تحریم‌ها را شکست دهیم. ما باید در مرز دانش حرکت کنیم و نوآوری و خلاقیت داشته باشیم زیرا مهندسی معکوس دیگر فایده ندارد و اینجا است که می‌توانیم تحریم‌ها را شکست دهیم.

وی افزود: شاخک‌های امریکایی روی نمایشگاه نفت خوزستان حساس شده و این مساله گواه آن است که ما کارمان را به درستی انجام می‌دهیم و می‌دانیم که داریم چه کاری می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به بحث گازهای همراه و آلودگی محیط زیست عنوان کرد: اگر مشعل‌ها خاموش شوند نیز آلودگی هوا برطرف نمی‌شود زیرا به منابع اصلی الودگی هوا توجه نمی‌شود. تردد خودروها، تولید برق و فرهنگ نادرست مصرف سوخت‌های فسیلی و… از جمله این عوامل هستند.

دانشی با بیان اینکه پروژه‌هایی تعریف شده است و مشعل‌ها را خاموش خواهیم کرد، گفت: ۸۰ درصد از گازهای همراه جمع آوری شده و از این طریق سهمی از تولید گاز شبکه کشور تامین می‌شود و برای کمتر از ۲۰ درصد باقی مانده یکسری پرژوه تعریف کرده‌ایم تا جمع آوری شوند.

وی افزود: در بحث مسئولیت‌های اجتماعی در دولت سیزدهم نفت تمام قامت پای کار آمده است به شکلی که در سفرهای رییس جمهور به خوزستان ۱۴.۵ همت علاوه بر بودجه‌های دولتی، نفت بابت مسئولیت‌های اجتماعی در اختیار خوزستان گذاشته است و اینکه این پول‌ها کجا هزینه شده‌اند را اصحاب رسانه پیگیری کنند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: همچنین عمده مطالباتی که در بحث آلایندگی وجود داشت در دولت سیزدهم پرداخت شده که حدود ۶ همت است. تمام مطالبات نفتی در حوزه مناطق نفتخیز جنوب و در بحث استان خوزستان تقریبا صفر شده و همه بدهی‌ها به شهرداری‌ها و امور مالیاتی و … پرداخت شده است.

دانشی افزود: در مناطق نفتخیز جنوب ۲۰ هزار قلم کالا بومی سازی شده است. همچنین در دولت سیزدهم ۷۵۰۰ قلم کالا که جزو تحریم‌ها بودند در حال بومی سازی هستند. امسال در این نمایشگاه ۵۰ قرارداد به ارزش ۷ همت امضا شده است که عمدتا با دانش بنیان ها و مراکز علمی بوده است.

وی ادامه داد: شعارها باید مبتنی بر شعور شوند و برخی از شعارها باید بازتعریف شوند زیرا ما به دانش بنیان‌ها و شرکت های داخل و جوانان اعتماد کرده‌ایم و آمده‌ایم که کار کنیم و به جوانان و نیروهای داخلی اعتماد داریم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب عنوان کرد: هرچه که ما نواوری و خلاقیت انجام دهیم که اقتصاد را روان تر و منفعت را بیشتر کند؛ بهتر است. مرز دانش باید برای فرایندهای تولید نفت تسهیلگری کند و قیمت تولید را کاهش دهد و برای بیرون از کشور حرف برای گفتن داشته باشیم.

دانشی ادامه داد: یکسری از کارها در مناطق نفتخیز جنوب در حال انجام است که در دنیا منحصر به فرد است و امیدواریم با توجه به راهی که پیدا کرده‌ایم موفق شویم.

وی افزود: برنامه‌های تولید در نفت در دولت قبل چاه محور بود و این به معنای نابودی نفت بود اما امسال برنامه ۵ ساله برای تولید در مناطق نفتخیز جنوب ارایه کرده‌ایم که به ظرفیت تولید ۳ میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه دست پیدا کنیم البته در این زمینه نیازمند همکاری دیگر بخش‌ها هستیم و مانعی بر سر راه فعالیت ما ایجاد نشود.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به تحلیل‌های اقتصادی می‌پردازم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.
دکمه بازگشت به بالا