بوی وحشتناک عرق بدن از کجا می‎آید؟

با پروفسور بالتازار بدانیم 12؛

قرصهای مسکن، ضد حساسیت‌ها و قرصها لاغری نمونههای معروف داروهای بد بو کننده عرق بدن هستند

خبرگزاری علم و فناوری آنا، مریم ملی؛ باورش سخت است اما باید بپذیریم که بدن من و شما خانه امن و راحتی برای باکتری‌هاست. قسمت چندش‎آور‎تر قضیه این است که آن‎ها از پوست و عرق ما تغذیه می‎کنند اگر همه این حقایق تلخ را بپذیریم باز هم پذیرش این که عرق بدن به خصوص در زیر بغل انسان این قدر بد بوست واقعا سخت است. این بوی گند از کجا می‎آید؟ دقیقا نمی‎شود گفت منشاء این بوی بد چیست چون چندین و چند عامل در آن دخالت دارند.

استرس غول بی شاخ و دمی که همیشه از آن می‎نالیم این‎جا هم نقش منفی داستان را بازی می‎کند، هر چه قدر بیشتر مضطرب باشیم هورمون کورتیزول بیشتر ترشح می‎شود و این هورمون بر عملکرد غدد تعریق تاثیر می‎گذارد و در نهایت باعث ترکیب باکتری‌ها با ذرات عرق و ایجاد بوی بد زیر بغل و حتی بوی پا می‌شود.

بعضی از داروها هم برای ما دردسر درست می‎کنند؛ عرق انسان هستند، قرص‎های مسکن، ضد حساسیت‎ها و قرص‎ها لاغری نمونه‎های معروف داروهای بد بو کننده عرق بدن هستند. باکتری‌‌‌ها هم مثل شما عاشق شیرینی‌جات هستند. خوردن زیاد شیرینی‌‌جات باعث افزایش رشد باکتری‌ و قارچ‌های میکروسکوپی روی پوست می‌شود. این باکتری‌ها مانند نوعی مخمر قند را به الکل تبدیل می‌کنند که این موضوع باعث بوی بسیار بدی می‌شود که اصلا شیرین نیست! از طرفی یبوست و نگه داشتن دست‎شویی هم باعث می‎شود بعضی از سموم از طریق دستگاه گوارش جذب بشوند و به پوست راه پیدا کنند و این خودش یکی از علت‎های بوی وحشتناک بدن است. نوع غذاهایی که می‎خورید و کمبود ویتامین‎ها و نخودن سبزیجات هم در بو دار شدن شما اثر می‎گذارد.

دکمه بازگشت به بالا