تاثیر سرم ویتامین سی روی پوست

احتمالا وقتی احساس سرماخوردگی می‌کنید، به سراغ ویتامین C می‌روید. اما آیا می‌دانستید که این ویتامین می‌تواند پوست‌ صورت‌تان را روشن کند، لکه‌های تیره را از بین ببرد و از پیری زودرس پوست جلوگیری کند؟ در مقاله‌ی امروز  شما را با هر آنچه که باید درباره‌ی سرم ویتامین   C بدانید آشنا می‌کنیم، از جمله فواید، نحوه‌ی استفاده و عوارض جانبی احتمالی. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.اگرچه احتمالا از طریق رژیم غذایی ویتامین C دریافت می‌کنید، اما هیچ راهی برای تضمین اینکه ویتامین مستقیما به پوست برسد وجود ندارد. به همین دلیل، امروزه بسیاری از تولیدکنندگان ویتامین C را به‌ شکل سرم تقویت ابرو لاکچری کوین روانه‌ی بازار کرده‌اند. استفاده از سرم‌ یک راه‌ی مؤثر برای بهره‌مندی از فواید ویتامین C است.

فواید و خواص سرم ویتامین C

استفاده از سرم ویتامین C برای پوست فواید زیادی دارد. به‌عنوان مثال، ویتامین C:

۱. برای انواع پوست بی‌خطر است

ویتامین C موضعی ضریب ایمنی بالایی دارد و اکثر افراد  بدون بروز هیچ واکنشی می‌توانند از آن برای مدت طولانی استفاده کنند. ویتامین C همچنین برای استفاده با سایر محصولات مراقبت از پوست، از جمله محصولات حاوی SPF، آلفا هیدروکسی اسید و رتینول‌ بی‌خطر است. با این حال، گفته می‌شود که ویتامین C ممکن است در غلظت‌های بالای ۲۰ درصد باعث تحریک جزئی پوست شود. به همین دلیل، غلظت آن در محصولات مراقبت از پوست اغلب بین ۱۰ تا ۲۰ درصد متغیر است.

۲. سرم ویتامین C آبرسان است

بر اساس تحقیقات، ویتامین C موضعی به‌شکل اسید اسکوربیک به‌راحتی به‌داخل پوست نفوذ می‌کند. در یک مطالعه هم مشخص شد که منیزیم اسکوربیل فسفات (یکی دیگر از مشتقات ویتامین C که برای مراقبت از پوست استفاده می‌شود) اثر آبرسانی دارد. این ماده تبخیر نامحسوس آب از سطح پوست را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود پوست رطوبت خود را بهتر حفظ کند.

۳. باعث درخشندگی و روشن‌تر شدن پوست می‌شود

ویتامین C به محو شدن رنگدانه‌ها کمک می‌کند که این امر به پوست جلوه‌‌ای درخشان می‌بخشد. یک مطالعه نشان داد که استفاده از ویتامین C مانع تولید ملانین می‌شود (رنگدانه‌ای که مسؤول ایجاد رنگ پوست است). با مهار تولید ملانین توسط ویتامین C، ظاهر پوست روشن‌تر می‌شود.

۴. به کاهش التهاب و قرمزی پوست کمک می‌کند

ویتامین C به‌ این دلیل که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد می‌تواند به‌عنوان یک عامل ضدالتهاب عمل کند. به عبارت دیگر، پوست شما را تسکین می‌دهد و از تورم آن می‌کاهد. عملکرد ضدالتهابی ویتامین C:

  • رادیکال‌های آزاد را که باعث آسیب اکسیداتیو می‌شوند، خنثی می‌کند.
  • با بهینه‌سازی عملکرد سیستم ایمنی از بروز التهاب جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، خواص ضدالتهابی ویتامین C می‌تواند قرمزی پوست را از بین ببرد. کاهش لکه‌های تیره و رفع قرمزی در اثر استفاده از سرم ویتامین C باعث شفاف شدن پوست می‌شود.

۵. سرم ویتامین C لکه‌های تیره‌ی پوست را از بین می‌برد

از آنجا که ویتامین C مانع تولید ملانین می‌شود، می‌تواند هیپرپیگمانتاسیون (لکه‌های پوستی تیره) را برطرف کند. هیپرپیگمانتاسیون زمانی اتفاق می‌افتد که تولید ملانین در نواحی خاصی از پوست بیش از حد افزایش می‌یابد. هیپرپیگمانتاسیون در اثر عوامل مختلفی مثل مواجهه‌ی طولانی‌مدت با نور خورشید، افزایش سن و آکنه رخ می‌دهد. ویتامین C با کاهش فعالیت آنزیمی به نام تیروزیناز، سنتز ملانین را مهار می‌کند. به همین دلیل، از آن به‌طور گسترده برای رفع لکه‌های تیره‌ی پوست استفاده می‌شود. استفاده از ویتامین C  به همراه سرم سیر سیاه نتایج شگفت آوری را حاصل میکند . برای آگاهی از قیمت سرم سیر سیاه دکتر بیز با ما همراه باشید.

۶. سیاهی و تیرگی زیر چشم را کاهش می‌دهد

سرم ویتامین C با آبرسانی به پوست خطوط ریز دور چشم را از بین می‌برد. اگرچه ویتامین C در کاهش قرمزی پوست مؤثرتر است، اما بعضی از افراد معتقدند که می‌تواند سیاهی زیر چشم را هم کاهش داد.در یک مطالعه‌ی کوچک محققان اثربخشی سه روش درمانی مختلف را برای کاهش سیاهی دور چشم بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که مزوتراپی با محلول‌های حاوی ویتامین C به‌طور قابل توجهی سیاهی دور چشم را رفع می‌کند. با این حال، بعضی از شرکت‌کنندگان در این مطالعه احساس سوزش را گزارش کردند.

برای خلاص شدن از شر تیرگی‌های زیر چشم می‌توانید راهکارهای دیگری مثل کمپرس سرد یا استفاده از محصولات حاوی رتینول را هم امتحان کنید. پوست زیر چشم نازک و حساس است، بنابراین بهتر است از محصولاتی که مخصوص دور چشم طراحی شده‌اند استفاده کنید.

۷. تولید کلاژن از خواص استفاده از سرم ویتامین C است

کلاژن یک پروتئین طبیعی است که با افزایش سن تولید آن در بدن کمتر می‌شود. با کاهش کلاژن، خطوط ریز و چین و چروک‌ها روی پوست ظاهر می‌شوند. مشخص شده است که ویتامین C به تولید کلاژن کمک می‌کند. در حقیقت سنتز کلاژن بدون ویتامین C امکان‌پذیر نیست، چرا که وجود آن برای فعالیت آنزیم‌های دخیل در سنتز کلاژن (پرولیل هیدروکسیلاز و لیزیل هیدروکسیلاز) ضروری است. شما از طریق رژیم غذایی خود هم می‌توانید تولید کلاژن را افزایش دهید.

۸. از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند

تولید کلاژن با استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست مرتبط است. هنگامی که سطح کلاژن پوست شروع به کاهش می‌کند، ممکن است پوست شما شل‌تر شود. استفاده از سرم ویتامین C تولید کلاژن را افزایش می‌دهد، درنتیجه پوست سفت‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. ویتامین C می‌تواند از  افتادگی پوست در اثر بالا رفتن سن، استرس اکسیداتیو یا کاهش وزن شدید جلوگیری کند.

۹. از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند

مواجهه‌ی بیش از حد با آلاینده‌ها یا اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید با کاهش سطح ویتامین C در پوست همراه است. آسیب‌دیدگی پوست در اثر نور خورشید توسط مولکول‌هایی به نام رادیکال آزاد ایجاد می‌شود. این‌ها اتم‌هایی هستند که یک الکترون خود را از دست داده‌اند و به‌دنبال اتم‌هایی می‌گردند که بتوانند از آن‌ها یک الکترون بگیرند. این فرآیند می‌تواند به‌شدت به پوست آسیب بزند. ویتامین C سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌ها با دادن الکترون به رادیکال‌های آزاد آن‌ها را به مولکول‌های بی‌ضرر تبدیل کرده و از سلول‌های سالم پوست محافظت می‌کنند.

۱۰. در بهبود آفتاب‌سوختگی مؤثر است

ویتامین C علاوه بر اینکه قرمزی پوست را به حداقل می‌رساند، به جایگزینی سلول سرعت می‌بخشد، یعنی سلول‌های جدید سالم را جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده می‌کند. شواهد بیانگر آن است که استفاده‌ی موضعی از ویتامین C (همراه با ویتامین E و سایر ترکیبات) باعث کاهش آسیب ناشی از تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید (آفتاب‌سوختگی) می‌شود. به‌علاوه، این ترکیب می‌تواند التهاب ناشی از مواجهه‌ی بیش از حد با اشعه‌ی ماوراء بنفش را هم کاهش دهد. ذکر این نکته ضروری است که ویتامین C به‌تنهایی تأثیر کمی در تسکین آفتاب‌سوختگی دارد.

۱۱. سرم ویتامین C به بهبود زخم کمک می‌کند

با توجه به تأثیر ویتامین C روی آفتاب‌سوختگی، تعجب‌آور نیست که مصرف موضعی آن بتواند روند بهبود زخم را تسریع کند. وقتی زخم به‌سرعت بهبود پیدا می‌کند، خطر التهاب، عفونت و اسکار (جای زخم) کمتر می‌شود. در حقیقت، کمبود ویتامین C باعث می‌شود روند التیام زخم طولانی‌تر شود.استفاده از هم می‌تواند به بهبود زخم کمک کند. تحقیقات نشان داده‌اند که مکمل ویتامین C از طریق بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی بدن تأثیر مثبتی بر التیام پوست دارد. چرا که این ویتامین تولید کلاژن را افزایش می‌دهد و بهبود زخم با تشکیل کلاژن مرتبط است.

نحوه‌ی استفاده از سرم ویتامین C

سرم ویتامین C را در جای خشک و تاریک و به دور از گرمای شدید نگه دارید و حتما قبل از مصرف تاریخ انقضاء آن را بررسی کنید. تیره شدن یا تغییر رنگ سرم نشان‌دهنده‌ی اکسید شدن ویتامین C است. معمولا استفاده از چنین محصولی خطرناک نیست، اما فایده‌ی زیادی برای پوست‌ نخواهد داشت. مطمئن شوید که در سرم ویتامین C فرمولاسیون بدون آب به‌کار رفته باشد تا پایداری و جذب آن بیشتر شود. همچنین رنگ بطری محصول باید مات باشد و هوا نتواند به داخل آن نفوذ کند.

ویتامین C موضعی برای اکثر افراد بی‌ضرر است، اما همه‌ی محصولات پوستی پتانسیل ایجاد عوارض جانبی را دارند. برای ارزیابی خطر واکنش آلرژیک، همیشه باید قبل از مصرف هر محصولی تست پوستی انجام دهید. مقداری کمی از محصول را روی ناحیه‌ی کوچکی از ساعد یا مچ دست خود بمالید و ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر پوست‌تان واکنش نشان نداد، می‌توانید آن را روی صورت خود بمالید.

ممکن است وقتی از یک محصول برای مدت طولانی استفاده می‌کنید، پوست‌تان به‌تدریج به آن واکنش نشان دهد. بنابراین بهتر است استفاده از محصولات جدید را یکی‌یکی و با فاصله‌ی چند هفته شروع کنید. اگر بعد از مصرف سرم ویتامین C دچار بثورات، قرمزی یا کهیر شدید، استفاده از آن را قطع کنید.

معمولا سرم ویتامین C یک یا دو بار در روز استفاده می‌شود. ابتدا پوست‌تان را بشویید و خشک کنید، سپس به‌ترتیب سرم ویتامین C، مرطوب‌کننده و اگر ازمنزل خارج می‌شوید کرم ضدآفتاب بزنید. استفاده از رژگونه های لاکچری کوین در کنار محصولات آرایشی دیگر باعث شادابی پوست شما میشود . رنگ بندی رژگونه لاکچری کوین بسیار متنوع است و شما حق انتخاب زیادی دارید .هنگام استفاده از محصولات پوستی دست‌های شما باید حتما تمیز باشند. از سرم ویتامین C می‌توان در کنار سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده کرد، با این حال محصولات حاوی نیاسینامید (یک نوع ویتامین B3) ممکن است اثربخشی آن را کم کنند.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی

اگرچه تحریک پوست در اثر استفاده از سرم ویتامین C بسیار نادر است، اما همیشه باید قبل از مصرف آن تست پوستی انجام دهید. این کار تنها راه برای تعیین واکنش پوست شما به سرم است.سرم‌های ویتامین C حاوی مشتقات متنوع این ویتامین شامل ال-اسکوربیک اسید، اسکوربیل پالمیتات و منیزیم اسکوربیل فسفات هستند. اگر پوست حساسی دارید، از محصولاتی که ال-اسکوربیک اسید دارند اجتناب کنید. محصولات حاوی منیزیم اسکوربیل فسفات ممکن است پوست را کمتر تحریک کنند. توصیه می‌شود کسانی که پوست بسیار حساسی دارند، قبل از استفاده از سرم ویتامین C با متخصص پوست مشورت کنند.

کلام پایانی

ویتامین C از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند و باعث روشن شدن و بهبود ظاهر آن می‌شود. استفاده‌ی منظم از سرم ویتامین C کلید تأثیرگذاری بیشتر آن است، بنابراین به هر روشی که برایتان راحت‌تر است آن را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

بعضی از افراد صبح‌ها از سرم ویتامین C استفاده می‌کنند تا از خواص محافظتی‌ آن در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید بهره ببرند، در حالی که گروه‌ی دیگری از مردم استفاده از آن را در هنگام شب راحت‌تر می‌دانند. افرادی هم هستند که ترجیح می‌دهند دو بار در روز از آن استفاده کنند. اگر سرم ویتامین C باعث سوزش یا ناراحتی پوست‌تان شد، مصرف آن را قطع کنید.این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر را بخوانید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا