جامعه

تشدید تغییرات اقلیمی به وقوع آتش سوزی‌های جنگلی در جهان دامن زده است

تسریع بحران تغییرات آب و هوایی و رویدادهای شدید آب و هوایی مانند خشکسالی و موج گرما به وقوع آتش سوزی جنگل ها در سراسر جهان دامن زده است.

به گزارش اخبار ما، چندین کشور اروپایی مانند ایتالیا، فرانسه، یونان، پرتغال، اسلوونی و اسپانیا با چالش مقابله با آتش سوزی های شدید جنگل های ناشی از موج گرما و خشکسالی که در ماه های اخیر هزاران نفر را آواره کرده است، مواجه شده اند.

وقوع چنین آتش‌سوزی‌های بزرگی علاوه بر آسیب رساندن به محیط‌زیست و مردم، باعث آزاد شدن دی‌اکسید کربن (CO2) می‌شود که باعث گرم شدن زمین و ترویج تغییرات آب و هوا و شرایط شدید آب و هوایی می‌شود.

تحقیقات دیده‌بان جنگل‌داری جهانی نشان می‌دهد که آتش‌سوزی‌های جنگلی در حال گسترش هستند و اکنون دو برابر 20 سال پیش به درختان آسیب وارد می‌کنند.

تغییر اقلیم دلیل اصلی افزایش آتش سوزی است. امواج گرمای شدید در حال حاضر پنج برابر بیشتر از 150 سال پیش است و انتظار می رود با گرم شدن زمین دوباره رخ دهد. افزایش دما باعث خشکی طبیعت و جنگل ها شده و محیطی ایده آل برای آتش سوزی های مکرر و مهیب ایجاد می کند. این منجر به انتشار بیشتر دی اکسید کربن، بدتر شدن تغییرات آب و هوایی و در نتیجه منجر به آتش سوزی بیشتر می شود.

تشدید تغییرات آب و هوایی به وقوع آتش سوزی در جنگل ها در سراسر جهان دامن زده است

برای کاهش آتش سوزی جنگل ها چه باید کرد؟

به گفته کارشناسان، هیچ راه حلی برای کاهش تعداد آتش سوزی ها بدون کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه ای وجود ندارد. البته فعالیت‌های انسانی در جنگل‌ها و اطراف آن‌ها را در برابر آتش آسیب‌پذیرتر می‌کند و به افزایش تلفات درختان مرتبط با آتش در مناطق گرمسیری کمک می‌کند.

به گفته بنیاد تامسون رویترز، بهبود انعطاف پذیری جنگل با توقف جنگل زدایی و تخریب جنگل ها به عنوان کلیدی برای جلوگیری از آتش سوزی های آینده دیده می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا