رویدادها

تصاویری از زخم زلزله در لافت

بادگیرهای بندرلفتای روستای قشم در زلزله 6.1 ریشتری هرمزگان آسیب دیدند که اکثر آنها از تاج سقوط کرده و ترک های عمیقی ایجاد کردند. شیشه جلوهایی که بارها برای تعمیر فوری اخطار داده شده است.

به گزارش اخبار ما، زلزله هرمزگان روز شنبه 20 تیرماه در ساعت 02.02.07 رخ داد. کانون اصلی این زمین لرزه روستای «سایه خوش» در حوالی بندر خمر بوده و شدت آن 6.1 ریشتر بوده است. در این زمین لرزه تاکنون پنج نفر کشته و 84 نفر مجروح شده اند، خانه های زیادی تخریب شده و برخی آثار تاریخی نیز آسیب دیده اند.

بررسی خسارات وارده به آثار تاریخی استان هرمزگان هنوز تکمیل نشده و همچنان ادامه دارد.

در گزارش اولیه مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان آمده است که زلزله تنها در بندر لافت به 50 آسیاب بادی خسارت وارد کرده است. بادگیرها که قبلاً در اثر رطوبت و زلزله های گذشته آسیب دیده بودند و تعمیر آنها به کندی انجام می شد و هشدارهای زیادی در مورد تعمیر فوری آن وجود داشت. اکنون تصاویری به دست اخبار ما رسیده که نشان می دهد تعداد زیادی بادگیر در زلزله بامداد شنبه ۲۰ تیرماه تخریب شده است. بررسی میزان خسارت وارده همچنان ادامه دارد.

تصاویری از زخم زمین لرزه در لافت

وضعیت بادگیر لافت در زلزله 6.1 ریشتر روستای سایه خوش خمر بندر

سهراب بناوند، مدیرکل میراث فرهنگی هرمزگان نیز گفت: تسبیح مسجد جامع لافت در زلزله صبح شنبه بندرخامر تخریب شد. فعالان میراث فرهنگی هرمزگان نیز از تخریب کامل لخته های روستای سایه خوش که کانون اصلی زلزله بود خبر دادند. هنوز گزارش کاملی از وضعیت سایر آثار تهیه نشده است، اما مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: با توجه به شدت زلزله و وقوع پس لرزه ها، کارشناسان میراث فرهنگی و یگان حفاظت در حال انجام است. به طور مداوم وضعیت را بررسی می کند.

چند روز پیش در زلزله دیگری قلعه المرزوقی در روستای مغویه در حوالی بندرلنگه که در آستانه تخریب قرار داشت، دچار تخریب گسترده شد.

تصاویری از زخم زمین لرزه در لافت

ترک و افتادن تاج بادگیر

تصاویری از زخم زمین لرزه در لافت

پیش از این نسبت به تعمیر و نگهداری فوری بادگیرهایی که بر اثر رطوبت و در زلزله های قبلی آسیب دیده بودند، هشدار داده شده بود.

تصاویری از زخم زمین لرزه در لافت

مسجد لافت بزرگ پس از زلزله در ساعات بامداد شنبه 20 تیرماه

تصاویری از زخم زمین لرزه در لافت

سقوط قرنیز مسجد جامع کمربندی تاریخی بندر لافت در زلزله بندرخامر

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا