تندرستی

تغییر مسیر ورزش از هانگژو به پاریس/ غافلگیری روسای برنامه‌محور!

به گزارش شفاف، ورزش ایران از هانگژو گرفته تا سایر رویدادهای آسیایی و جهانی در شوک است.

«با توجه به لغو بازی‌های آسیایی که مورد توجه همه فدراسیون‌ها بوده، تکلیف ورزش و ورزشکاران و حرکت محوری آن‌ها چیست؟»، سؤال کلیدی مربوط به فدراسیون‌ها و اولویت‌ها است. برنامه های آنها برای ماه های آینده است.

شورای المپیک آسیا تصمیم گیری در مورد نوزدهمین دوره بازی های آسیایی را که در شهریورماه لغو شده بود، پس از بررسی بیشتر در کمیته ویژه یک ماه دیگر به تعویق انداخت، در حالی که بعید است “لغو” بازی ها یکباره باشد. یکی از گزینه های مورد بحث در این زمینه باشید. از طرفی اگر بازی ها باید به صورت قطعی برگزار شود، حداقل یک سال تاخیر برای آن ها اعمال می شود.

این در حالی است که تا یک روز قبل از اعلام رسمی چینی ها مبنی بر لغو به موقع میزبانی بازی های آسیایی، ورزش ایران «دست تیم» برای حضور در این بازی ها حرکت می کرد، چرا که همه سفرها، جلسات، رایزنی ها، تصمیمات و غیره با تمرکز بر این بازی ها و نتیجه گیری در آن انجام می شود. حتی با در نظر گرفتن اهمیت این مسابقات، به تعویق افتادن مهم ترین انتخابات ورزش ایران برای انتصاب رئیس جدید این کمیته و هیئت همراه را تایید کرده است.

حالا اما لغو بازی‌های آسیایی و به تعویق افتادن آن حداقل به سال آینده، همه برنامه‌ها را برای ورزش ایران تغییر می‌دهد، به‌ویژه که تیم‌ها و ورزشکاران آن‌ها با تحولات بین‌المللی متفاوتی در عرصه‌های مختلف روبرو هستند.

تاکنون برنامه ریزی شده است که تیم های اصلی و تیم های رشته های مختلف به بازی های آسیایی اعزام شوند و حتی مقرر شد تا قبل از شهریور و بازی های آسیایی به ورزشگاه های دیگر اعزام شوند، مراقب باشید سنگی به بازی های آسیایی پرتاب نشود. مسافر کاروان ایران است، اما اکنون که این مسابقات از تقویم خارج شده است، قطعاً سایر رویدادهای آسیایی و جهانی و نتایج آن سنجیده خواهد شد.

ضمن اینکه نگاه به کاروان ایران و ارسال نتایج به بازی های آسیایی از سال جدید ورزشی بازی های آسیایی با جواز المپیک کم نمی شود!

انتقال ورزش از هانگژو به پاریس / روسای برنامه محور را غافلگیر کنید!

19. بازی های آسیایی که در سپتامبر به میزبانی هانگژو برگزار شد، به دلیل کناره گیری چین از خانواده لغو شد.

میزبان سی و سومین المپیک 2024 پاریس خواهد بود و فدراسیون های بین المللی در رشته های مختلف به تدریج در ماه های آینده وارد مسابقات مقدماتی این بازی ها خواهند شد. اوج مسابقات مقدماتی المپیک سال آینده برای رشته‌هایی که باید همزمان در بازی‌های آسیایی شرکت کنند، البته با یک سال تاخیر در صورت تایید، چالشی است و می‌تواند باشد.

ناگفته نماند که بازی های المپیک بزرگترین عرصه ورزشی برای همه کشورهاست و البته کسب سهمیه برای این بازی ها مهمترین دغدغه تیم ها و ورزشکاران حاضر در مسابقات مقدماتی است. از سوی دیگر حضور پررنگ و پرقدرت در بازی های آسیایی به دلیل تاثیری که بر عملکرد کاروان ایران و ثبت نتایج آن در تاریخ خواهد داشت برای مسئولان اهمیت ویژه ای دارد. اگر بازی‌های آسیایی برای سال آینده برنامه‌ریزی شود، فدراسیون‌ها باید با یک تیر و دو نشان برنامه‌ریزی کنند تا اردوهای خود را پیگیری کنند.

البته در این صورت رشته های مختلف با توجه به موقعیتی که در آسیا دارند و شانس کسب سهمیه المپیک شرایط متفاوتی را تجربه خواهند کرد، اما در هر صورت شرایط پیچیده تر از همین چند روز پیش خواهد بود که فایل بازی در آن قرار گرفت. قرار است بازی‌های آسیایی برگزار شود، سه کوارتر دیگر تعطیل می‌شود و پس از آن تمرکز اصلی روی المپیک و انتخاب‌های آن خواهد بود.

به طور کلی تصمیم چین برای کناره گیری به موقع از بازی های آسیایی مسیر ورزش ایران را به طور کلی تغییر می دهد. مدیریت در این شرایط مصمم تر از گذشته خواهد بود چرا که انتظارات از بازی های آسیایی نه تنها کاهش پیدا می کند، بلکه به دلیل فاصله ایجاد شده و فراهم شدن فرصت های بیشتر برای آمادگی و در عین حال تقاضای نتیجه است. میدان ها، به ویژه مسابقات مقدماتی بازی های المپیک، قوی باقی خواهند ماند.

دکمه بازگشت به بالا