جامعه

تنها راه حل جلوگیری از ساخت و ساز مجاور باغ گیاه‌شناسی چیست؟

شهردار سابق منطقه 22 با تاکید بر اینکه توافق مدیریت شهری و ارتش تنها راه حل برای جلوگیری از احداث زمین در کنار باغ گیاه شناسی است، گفت: مجوز تعاونی های نظامی قانونی است و شهرداری باید اجازه دهد استفاده از تراکم و حقوق.قرار دادن و تعیین وقت.

اما نوذرپور در گفت وگو با اخبار ما، وی در خصوص ساخت و ساز در مجاورت باغ گیاه شناسی ملی در منطقه 22 تهران و زمان صدور پروانه این پروژه گفت: موضوع زمین نظامی یا 511 هکتار به حدود 16 سال قبل و در ازای واگذاری 70 درصد برمی گردد. از این 511 هکتار، 30 درصد باقیمانده این زمین پروانه ساخت به ارتش داده شد.

وی افزود: حدود 16 سال پیش که این مجوز برای ارتش صادر شد، ساختمان بلند از نظر طرح تفصیلی اشکالی نداشت. یعنی طبق بندهای 16.29 و 16.30 مندرج در طرح تفصیلی منطقه 22 شهرداری می تواند برای ساختمان های تجاری و مسکونی پروانه ساختمانی صادر کند.

نوذرپور ادامه داد: زمین اطراف باغ گیاه شناسی ملی نیز به همین صورت مجوز دارد و طبق قانون در حال ساخت است. تمام برج های روی زمین یک پروانه دارند. برخی از برج ها ساخته شده اند و برخی دیگر که ساخته نشده اند طبق مجوز صادره قابل ساخت هستند.

وی تاکید کرد: تنها چیزی که می توانست تغییر کند این است که در طرح تفصیلی منطقه 22 پیش بینی شده بود با ارتش و تعاونی های بزرگی که ساختمان های چند طبقه دارند مذاکره شود و توافق برد-برد یعنی. برای کاهش تعداد طبقات.«و در ازای این تراکم آنها را در جای دیگر.

شهردار سابق منطقه 22 با اشاره به اینکه رسیدن به چنین توافقی مستلزم تلاش شهرداری منطقه و تعاونی نظامی است، افزود: قطعاً عدم حصول این توافق، حقوق تعاونی نیروهای نظامی را به خطر نمی اندازد و از نظر حقوق شهرداری ها می توانند با مجوز به کار خود ادامه دهند.» تنها راه حل تعامل سازنده، ارتش و شهرداری برای توافق است.

وی ادامه داد: شهرداری در ازای عدم ساخت بخشی از برج های مشرف به باغ ملی گیاه شناسی، تراکم را برای استفاده در قسمت دیگری از زمین در اختیار تعاونی نظامی قرار دهد در غیر این صورت ایرادی به قوانین شهری وجود ندارد.

نوذرپور در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان قرارگیری زمین اطراف باغ گیاه شناسی در پهنه مناطق سبز در طرح تفصیلی منطقه 22 گفت: خیر، چنین امکانی وجود نداشت زیرا مشاور طرح تفصیلی و مجوز می آید. که تشکیل شده قابل ابطال نیست.«در واقع این حقوق شکل گرفته و مجوز داده شده است؛ بنابراین مجوزهایی که با وضعیت فعلی صادر می شود در طرح می نشیند و قابل تغییر نیست.

وی تاکید کرد: در دوره ای که من شهردار منطقه 22 بودم 70 درصد از همین طرح به نمایندگی از شهرداری تهران امضا شد و به شهرداری که یکی از اراضی هزار و یک شهر است برگردانده شد. منطقه 22 اگر این اسناد به نام شهرداری نبود، شهرداری می توانست با مجوز کمیسیون ماده 5 که کار را مشروط به انتقال سند کرده است، مستندسازی شود. اگر قبلاً این کار انجام نشده است، کار را متوقف کنید.

نوذرپور افزود: همه این برج ها دارای پروانه هستند و در این صورت زمانی که یک بلوک در حال ساخت است، پروانه آن همچنان معتبر است و مالک می تواند بلوک های دیگر را بسازد، بنابراین تنها راه، توافق شهرداری و شورا است. یک تعاونی نظامی». مذاکره کنید که ارتش موافقت کند این بلوک های جدید را نسازد و از این حقوق در جای دیگری استفاده کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا