جامعه

تهران آماده میزبانی از “جاماندگان اربعین”

طبق روال هر سال، امسال نیز در روز اربعین حسینی، جاماندگان عتبات عالیات از میدان امام حسین (ع) به سمت شهرری به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی حرکت می کنند و بسیاری از دستگاه های اجرایی به ویژه شهرداری تهران به زیارت بازماندگان امام زمان (عج) خدمات ارائه کردند. در این سال ها حسین و این خدمات از برپایی موکب های استقبال از راهپیمایان تا تامین امکانات حمل و نقل و نظافت معابر و خیابان ها در مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین ادامه دارد.

به گزارش اخبار ما، سال‌هاست که عاشقان در روز اربعین زیارت حسین (ع) را ترک می‌کردند تا پاره‌ای از عشق امام حسین (ع) را به چنگ بیاورند، خیابان‌های تهران را پیاده می‌کردند تا به زیارت عبدالعظیم حسنی بروند. با کاهش محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، پیش بینی می شود این مراسم با حضور بیش از 3 میلیون نفر برگزار شود و بر این اساس دستگاه های اجرایی به ویژه شهرداری تهران اقداماتی را برای پوشش این مراسم انجام داده اند. به بهترین شکل ممکن، که در زیر توضیح داده شده است:

سه میلیون بازمانده در تهران

جاماندگان اربعین امسال برگزاری مراسم اربعین را به سازمان فرهنگی هنری شهرداری سپردند که علیرضا فاطمیان پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری در این باره می گوید: 9 سال پیش عده ای از دانش آموزان تصمیم گرفتند تکیه کنند. به سنت امام هادی (ع) حسنی در روز اربعین اعلام کرد زیارت حرم امام حسین (ع) را از میدان امام حسین (ع) به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی پیاده کردند و این حرکت ادامه یافت. و امسال نیز بازماندگان ساعت 7 صبح روز اربعین میدان را ترک کردند. آیین امام حسینه به سمت حرم عبدالعظیم حسنی آغاز شد و تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت.

فاطمیان پور با بیان اینکه مردم در این مسیر بیش از 600 موکب دایر کرده اند، اظهار کرد: سازمان فرهنگی هنری همچنین در نظر دارد در هر 700 متر یک موکب برای ارائه خدمات ویژه به بانوان و کودکان برپا کند. زیرا اکثر شرکت کنندگان در پیاده روی بازماندگان زن و کودک هستند که بر این اساس موکب های سرپوشیده ای برای استراحت زنان و کودکان برپا می شود و با نام موکب ام البنین فعالیت می کنند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه این مراسم از ساعت هفت صبح با قرائت قرآن، زیارت اربعین و نماز آغاز می شود، تصریح کرد: به منظور کاهش ازدحام جمعیت انتهای مسیر در دو نقطه میدان بسیج و حرم عبدالعظیم، محل قرائت زیارت اربعین با نام حریم حرم برگزار می شود و تا نماز مغرب ادامه دارد.

وی با بیان اینکه مقدمات اقامه نماز ظهر در طول مسیر فراهم شده است، افزود: همچنین در هشت نقطه از مسیر، چایخانه های رضوی برای توزیع صلوات رضوی برای پذیرایی از زائران و موکب هایی از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، راه اندازی شده است. و شاید یمن هم راه اندازی شده باشد. در مسیر موکب حضور دارند و هماهنگی های لازم با مساجد، مدارس و حسینیه ها انجام شده تا درها باز شود و شرایط استفاده از سرویس بهداشتی و یا استفاده زائران از این فضا فراهم شود. برای استراحت و دعا

فاطمیان پور می گوید: برخی موکب ها انسانی هستند و مردم در کنار مسجد، مدرسه یا حسینیه خود موکب راه می اندازند. اما توصیه ما به موکب ها این است که با توجه به نوع مسیر و زمان، نوع پذیرایی را تغییر دهید. مثلاً در انتهای مسیر یا ظهر، آب خوردن سخت‌تر است. البته 22 موکب در 22 نقطه در مسیر پیاده روی وجود دارد که پیش بینی می شود 3 میلیون نفر در این پیاده روی اربعین شرکت کنند.

به گزارش اخبار ما، با کلیک بر روی لینک می توانید از آدرس و مشخصات موکب ها، مدارس، مراکز درمانی و … مطلع شوید.

اتوبوس و مترو رایگان برای پیاده روی اربعین

برای تسهیل در تردد جاماندگان اربعین هم اتوبوس و هم مترو کارآمد است و حامد عباسی مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران اعلام می کند: ساعت حرکت قطارها در خط یک خط 2 از 7 دقیقه به 4 دقیقه کاهش یافت. از 7 به 5 دقیقه، ردیف 3 از 10 به 9 دقیقه، ردیف چهار از 7 به 5 دقیقه، ردیف شش از 15 به 10 دقیقه و ردیف هفت از 14 به 12 دقیقه کوتاه شده است. برنامه حرکت قطارها در خطوط پنج (تهران – صادقی)، هشتگرد، مهرآباد و فرودگاه امام خمینی (ره) تغییری نکرده است و تردد در ایام تعطیل طبق برنامه انجام می شود.

نامی خواستار ارائه خدمات رایگان مترو در ایستگاه های امام حسین (ع) و شهرری تا پایان موکب جاماندگان در روز اربعین شد و خاطرنشان کرد: در این روز علاوه بر کاهش فاصله قطارها، مقدمات لازم نیز فراهم شده است. ارسال قطارهای اضطراری

همچنین شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اعلام کرد که به مناسبت پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی، این ناوگان خدمات حمل و نقل را به نفع شرکت کنندگان در این مراسم ارائه می کند. (ع) پس از پایان مراسم شهروندان را به میادین اصلی شهر منتقل می کند.

همچنین در روز اربعین حسینی به دلیل حرکت هیئت های عزاداری به سمت خیابان 17 شهریور، اتوبوس برقی کار نمی کند و خطوط اتوبوس برقی تعطیل است.

پاکسازی مسیر نجات یافتگان اربعین با 1500 کارگر

بر اساس این گزارش، محمدمهدی عزیزی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیز از حضور هزار و 500 کارگر در مسیر 14 کیلومتری پیاده روی اربعین برای پاکسازی معابر خبر داد و گفت: از هفته گذشته در حال شستشوی معابر هستند. راه ها و به ویژه پاکسازی معابر در مسیر 14 راهپیمایی کیلومتری را در دستور کار قرار دادیم و از تمام ظرفیت های منطقه به ویژه مناطق 20، 12، 17 و 16 و کارگران فاضلاب استفاده کردیم. این سازمان در روز اربعین از ساعت 6 صبح تا 23 در مسیر راهپیمایی حضور مستمر خواهد داشت.

وی ادامه می دهد: در این روز با حضور 1500 نفر، حدود 40 دستگاه وانت مکانیکی و 360 وانت ملودی خدمات لازم را به شهروندان ارائه می کنیم. در این روز علاوه بر موکب، بیش از 2000 مخزن ثابت نصب و بیش از 3 تن کیسه زباله توزیع می شود و مربیان این سازمان برای تشویق مردم به استفاده از سطل زباله در این مراسم حضور خواهند داشت.

راه اندازی رادیو اربعین

رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران نیز به برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در تهران اشاره می کند و یادآور می شود: در این راهپیمایی نصب رادیو اربعین به عنوان ولوم و جلوه صوتی به همراه نصب نصب شد. از خط و تیغه‌های اهتزار پرچم‌ها و برجستگی‌های فرهنگی، تأثیر هنر شهری را در راه رسیدن به این رویداد آیینی نشان می‌دهد.

پراکندگی در پیاده روی اربعین ممنوع!

سیدامیر فتاحیان، مدیرعامل شهرداری شهربان و حریم‌بنا تهران از برقراری انضباط شهری برای پیاده‌روی جاماندگان اربعین در تهران با 500 نیروی شهربان خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی شرکت شهربان و همکاری شهرداری‌های منطقه، 500 نیروی انضباط شهری با 100 دستگاه خودرو و 50 دستگاه موتورسیکلت در 13 محور. انضباط شهری پیاده روی اربعین را در تهران از میدان امام حسین(ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم(ع) برقرار می کنند.

وی می افزاید: نیروهای شهربان از ساعت 6 صبح روز شنبه (اربعین حسینی) در مناطق تعیین شده مستقر می شوند. همچنین خدمت رسانی نیروهای انتظامی شهرستان تا پایان راهپیمایی جاماندگان اربعین ادامه دارد و در طول مسیر به منظور تسهیل در تردد شهروندان و حفظ نظم معابر عمومی از هرگونه تعریض و انسداد معابر جلوگیری می کنند. جاده ها

آتش نشانان برای راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران در آماده باش هستند

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران نیز مقدمات اطفای حریق را برای پیاده روی اربعین تشریح کرد.

به گزارش اخبار ما، واحد کیانی درباره تمهیدات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران برای تامین امنیت موکب جاماندگان اربعین در پایتخت گفت: علاوه بر آمادگی کامل تمامی 133 ایستگاه آتش نشانی پایتخت، گروه هایی از آتش نشانان شامل 280 آتش نشان با 50 نوع تجهیزات مختلف آتش نشانی. خودروهای سنگین، 56 دستگاه خودرو سبک و موتورسیکلت در 46 نقطه از مسیرهای مذکور مستقر و تا پایان مراسم حضور خواهند داشت و تردد خودروها عادی شده و وضعیت امنیتی مناطق تحت پوشش خود را کنترل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در این مراسم مدیران ارشد عملیاتی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران با تلفن همراه گشت زنی می کنند و علاوه بر نظارت بر وضعیت امنیتی، بر فعالیت آتش نشانان نیز نظارت خواهند داشت.

حضور عوامل اطلاعاتی و پلیس زن نامحسوس در مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین

در همین حال پلیس راه تهران و پلیس امنیت نیز بر سر کار آمده اند به گفته سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ: در خیابان شهدا، میدان شوش و خیابان شوش، خیابان فدائیان اسلام و محور اصلی راهپیمایی. از نیمه شب حاضر شده و موظف به پاکسازی جاده هستند. اول، پلیس راهنمایی و رانندگی باید جاده ها را پاکسازی کند تا سرویس های امنیتی بتوانند کار خود را انجام دهند. این محدودیت از نیمه شب 25 سپتامبر اعمال می شود.

وی بیان می کند: قبل از شروع راهپیمایی پنج مسیر میدان امام حسین، میدان جمهوری، میدان امامزاده حسن، باقر شهر تا حرم و جاده ورامین تا حرم که همگی به خیابان فدائیان اسلام که مسیر اصلی است ختم می شود. پاک شود. فرماندهان انتظامی شرق و غرب نیز به ما کمک خواهند کرد تا مشکلی پیش نیاید. همچنین یگان امداد، پلیس پیشگیری، یگان ویژه و حتی کارکنان در روز اربعین تا پایان مراسم در آماده باش خواهند بود.

رحیمی با بیان اینکه تمامی خیابان های عمودی در مسیر راهپیمایی نیز ممنوع است، می گوید: با نصب بنرها اعلام می شود پارک در محور عمودی و موازی آزاد می شود. موکب هایی که قرار است از روز چهارشنبه مستقر شوند باید مجوزهای لازم را از ستاد برگزاری اربعین داشته باشند. همچنین استقرار و برپایی این موکب ها نباید باعث تردد و اختلال شود. تاکنون 1000 درخواست ثبت شده است. همچنین هرگونه موتورسیکلتی که در مسیر اصلی راهپیمایی کشف شود توقیف می شود و بیش از 15 هزار نیروی انتظامی و بیش از 500 گشت برای این مراسم پیش بینی می شود.

وی ادامه می دهد: قرارگاه ها جلوی راهپیمایی را خواهند گرفت. همچنین عناصر نامحسوس اطلاع رسانی، آگاهی، راهنمایی و رانندگی و انتظامی نیز در این اردوها حضور خواهند داشت و در این روز بالغ بر هزار نفر از همکاران زن پلیس حضور و همکاری خواهند داشت.

اطلاعیه مسیرها و محدودیت های ترافیکی راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران

سردار محمدحسین حمیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز در این مراسم با اشاره به مسیرهای پیاده روی جاماندگان اربعین به تشریح محدودیت ها و توقف های ترافیکی پرداخت و گفت: 5 مسیر تردد برای موکب های آن روز از اربعین در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا