عمومی

توسعه ناتو، مشکل اصلی بحران اوکراین

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با قاسم ژومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان درباره اوکراین، گفت: مشکل اصلی در مورد اوکراین این است که غربی‌ها تلاش می‌کنند ناتو را توسعه دهند و در گسترش نفوذ خود در هر کجا که بتوانند تردید نخواهند کرد. وی گفت: مسائل باید به دقت رصد و هوشیار باشند، زیرا آمریکایی ها و غربی ها به طور یکسان به دنبال گسترش حوزه نفوذ خود در مناطق مختلف از جمله شرق و غرب آسیا و تضعیف استقلال و حاکمیت ملت ها هستند. 1401/03/29

پس از پایان جنگ جهانی دوم، ایالات متحده و اروپا در پاسخ به تهدید کمونیسم، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را در 4 آوریل 1949 امضا کردند. در مقابل، شوروی با مشارکت کشورهای بلوک شرق، پیمان ورشو را تأسیس کرد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و فروپاشی پیمان ورشو، ناتو دچار نوعی بحران هویت شد و این سوال پیش آمد که جوهره سازمانی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در برابر تهدید کمونیسم تأسیس شد، چه خواهد بود؟ برای مقابله با بحران هویت، رهبران ناتو تهدیدهای جدیدی از جمله مبارزه با تروریسم، مبارزه با بنیادگرایی اسلامی و جلوگیری از تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی را برای استراتژی‌های جدید این سازمان و دلیل بقای آن شناسایی کرده‌اند.

این کشورها احساس می کردند شرق دارای مشکلاتی مانند تروریسم، ناهنجاری های زیست محیطی، اشاعه تسلیحات هسته ای، فقر، نقض حقوق بشر و آسیب های اجتماعی است و برای رفع این مشکلات به سمت شرق حرکت کردند. در حالی که علت اصلی این مشکلات، خودداری آمریکا و غرب از اجرای تعهدات بین المللی خود و تفسیر گزینشی و غیر متعارف اعضای ناتو از موضوعاتی مانند تروریسم و ​​حقوق بشر بود.

از سوی دیگر، تحولاتی مانند فروریختن دیوار برلین و الحاق دولت جدید آلمان به ناتو، نارضایتی و اعتراض شدید شوروی را برانگیخت، تا جایی که جیمز بیکر، وزیر امور خارجه آمریکا، در فوریه 1990 به رهبران شوروی اطمینان داد که ناتو است. “یک اینچ”. به شرق هم گسترش نخواهد یافت.» میخائیل گورباچف، رئیس جمهور وقت اتحاد جماهیر شوروی، اتحاد دو آلمان را با همان وعده و اعتماد به آمریکا به رسمیت شناخت.

طولی نکشید که دولت های غربی تعهدات لهستان برای پذیرش درخواست های عضویت لهستان، مجارستان، جمهوری چک و لیتوانی را زیر پا گذاشتند. اقدامی که نارضایتی شوروی را به دنبال داشت. همزمان، بوریس یلتسین، دیمیتری مدودف و گورباچف ​​به تصمیم ناتو اعتراض کردند و یلتسین، اولین رئیس جمهور روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در کنفرانس خبری مشترک با بیل کلینتون در هلسینکی گفت: ما معتقدیم که توسعه ناتو به سمت شرق اشتباه می کند این هم یک اشتباه جدی است!» با این حال، در نشست مادرید در سال 1997، ناتو برای گسترش نفوذ خود به شرق، عضویت لهستان، مجارستان و جمهوری چک را پذیرفت.

در پی این تحول، اسلواکی، اسلوونی، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی و بلغارستان به عضویت ناتو درآمدند. پس از آن با رویکرد یکجانبه گرایانه آمریکا و گسترش مستمر ناتو، مداخله نظامی اعضای این سازمان در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی، فروش تسلیحات و ایجاد پایگاه های نظامی در برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس، گسترش شتابان این سازمان. ناتو در شرق. با نزدیک شدن ناتو به اوکراین و گرجستان، تنش ها بین ایالات متحده و روسیه تشدید شد و مسکو را مجبور به واکنش جدی تری کرد.

در نیمه دوم فوریه 2014، با مداخله آشکار آمریکا و اروپا، انقلاب رنگی در اوکراین شکل گرفت که به پیروزی ویکتور یوشچنکو، یکی از چهره های طرفدار غرب انجامید. در پاسخ، روسیه برای محافظت از شهروندان روسیه نیروهایی را به اوکراین فرستاد. در نتیجه این اتفاقات، جزیره کریمه در 16 مارس 2014 پس از همه پرسی به روسیه ضمیمه شد. اعمال تحریم های سنگین غرب علیه روسیه نتیجه پیوستن کریمه به روسیه است و تقویت نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین سرویس های اطلاعاتی اروپا و آمریکا را متقاعد کرده است که روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد.

از آنجایی که ناتو از سال 1997 به تعهدات خود عمل نکرد، با یک حرکت کاملاً تحریک آمیز برای پذیرش اوکراین به عضویت ادامه داد. دستیابی به این هدف به معنای استقرار نیروها و تجهیزات نظامی در اتحاد آتلانتیک شمالی در نزدیکی مرزهای روسیه و نادیده گرفتن دلایل امنیتی مسکو بود. تصمیمی که باعث جنگ بین روسیه و اوکراین در 24 فوریه 2022 شد.

اقدامات تحریک آمیز ناتو در کشورهای مختلف به ویژه در بحران اوکراین نشان می دهد که حرکت ناتو به سمت شرق نه تنها امنیت روسیه را تهدید می کند، بلکه تهدیدات جدیدی را متوجه آسیای مرکزی، قفقاز و غرب آسیا می کند و مانع از پیشرفت اقتصادی آنها می شود.

بیانات مهم مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور قزاقستان به همین موضوع مربوط می شود و به همین دلیل کشورهای منطقه با توجه به ریشه های بحران اوکراین باید متحدانه و با برنامه ریزی دقیق از حرکت ناتو جلوگیری کنند. شرق

* در پایگاه داده منتشر شده است KHAMENEI.IR

دکمه بازگشت به بالا