اقتصادی

تیتر گمراه کننده‌ برای نقدینگی

یک کارشناس اقتصادی درباره القای افزایش نرخ رشد نقدینگی و تحلیل های غلط درباره آن گفت: پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم، نرخ رشد نقدینگی به سرعت کاهشی شد، بگونه‌ای که این نرخ از ۴۲.۸ درصد در آنلاین ۱۴۰۰ به ۲۴.۳ درصد در اسفند ۱۴۰۲ کاهش یافته است.به نظر می‌رسد برخی رسانه‌ها برای انتشار مطالب خود آن هم در صفحه اول با تیتر بزرگ، باید دقت بیشتری به خرج بدهند

به گزارش اخبار ما، روز گذشته یکی از روزنامه‌های سراسری کشور با تیتری گمراه کننده القا کرده بود که نقدینگی در کشور رو به فزونی بوده و مانند شمشیری در گلوی اقتصاد ایران فرو است.  مخاطب پس از مشاهده تیتر به این نتیجه می‌رسد که غول نقدینگی همچنان پرسرعت می‌تازد و اقتصاد کشور را به هم ریخته است. اما حقیقت چیست؟

بررسی داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد عجیب نقدینگی در واقع در بازه اسفند ۱۳۹۸ تا آنلاین ۱۴۰۰ بوده بگونه‌ای که نرخ رشد نقدینگی در این بازه از ۳۱.۱ درصد به ۴۲.۸ درصد رسیده است. رکوردی که در تاریخ پس از انقلاب بی‌سابقه بوده است.

تیتر گمراه کننده‌ برای نقدینگی

سید مصطفی موسوی نژاد، کارشناس اقتصادی در گفتگو با اخبار ما درباره این موضوع می‌گوید: پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم، نرخ رشد نقدینگی به سرعت کاهشی شد، بگونه‌ای که این نرخ از ۴۲.۸ درصد در آنلاین ۱۴۰۰ به ۲۴.۳ درصد در اسفند ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

وی ادامه داد: کاهش پرسرعت و کم‌سابقه‌ای که در ماه‌های آتی به کاهش تورم نیز خواهد انجامید. همانطور که نرخ تورم کاهش خود را از ابتدای سال ۱۴۰۲ آغاز کرده و از ۴۹.۱ درصد در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به ۳۸.۸ درصد در فروردین ۱۴۰۳ رسیده است.

این کارشناس اقتصادی افزود:‌ در کنار کاهش نرخ نقدینگی و تورم، کاهش نرخ پایه ‌پولی نیز در نوع خود قابل توجه بوده است. نرخ پایه پولی از ۴۵ درصد در ماه‌های ابتدایی سال گذشته به ۲۹.۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

موسوی نژاد در پایان با اشاره مجدد به این آمار تاکید کرد:‌ به نظر می‌رسد برخی رسانه‌ها برای انتشار مطالب خود آن هم در صفحه اول با تیتر بزرگ، باید دقت بیشتری به خرج بدهند چرا که نه سیاه نمایی به جامعه کمک میکند و نه سفید نمایی؛ بلکه بیان واقعیت‌های اقتصادی به مردم، کارشناسان و مسئولان کمک می‌کنند تا تحلیل و رفتار مناسب تری داشته باشند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا