جامعه

ثبت گرما در قطب‌ها، زنگ خطر است

در آغاز ماه مارس، زمانی که اندازه گیری دما در ایستگاه های هواشناسی در قطب جنوب آغاز شد، کارشناسان در ابتدا فکر کردند که مشکلی وجود دارد زیرا دمای هوا که باید به سرعت خنک شود، در حال افزایش است.

به گزارش اخبار ما، در پایگاه وستوک، در حدود 1300 کیلومتری جنوب قطب جنوب، دماسنج ها دمایی را 15 درجه سانتی گراد گرمتر از رکورد قبلی ثبت کردند.

کارشناسان یادآور شدند: اما این تمام ماجرا نیست. دمای غیرعادی مشابهی در قطب شمال ثبت شد، که برای زمانی از سال که قطب شمال مجبور بود به آرامی از یخبندان های عمیق زمستان بیرون بیاید، شگفت آور بود. این منطقه بیش از سه درجه سانتیگراد گرمتر از میانگین بلندمدت خود بود.

ظهور موج گرما روی قطب را می توان زنگ خطر در نظر گرفت. امواج گرما در هر دو قطب به طور همزمان بسیار شبیه به یک فاجعه آب و هوایی است. از آن زمان، ایستگاه های هواشناسی در سراسر جهان شاهد افزایش سطح جیوه مانند موج جهانی مکزیک بوده اند.

موج گرما در ماه مارس هند و پاکستان را درنوردید و بالاترین دما را در این ماه در ۱۲۲ سال گذشته ثبت کرد. آب و هوای گرم و گرم در سراسر شبه قاره ادامه یافت و باعث فاجعه ای برای میلیون ها نفر شد. بهار در ایالات متحده بیشتر شبیه اواسط تابستان بود، با دمای هوا در سراسر کشور در ماه می. اسپانیایی ها همچنین دیدند که سطح جیوه در دماسنج ها در ابتدای ژوئن به 40 درجه سانتیگراد رسید، زیرا موج گرما به اروپا سرایت کرد.

کارشناسان ثابت کرده اند که این کاهش دما یک پدیده طبیعی نیست. نتایج یک مطالعه منتشر شده در ماه گذشته نشان داد که امواج گرما در جنوب آسیا 30 برابر بیشتر در اثر نفوذ انسان در زمان ایجاد می شود.

ویکی تامپسون، دانشمند آب و هوا در دانشگاه بریستول، می گوید: «تغییرات آب و هوا باعث می شود امواج گرما در سراسر جهان گرمتر و طولانی تر شوند. کارشناسان نشان داده اند که بسیاری از امواج گرما به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت های انسانی شدیدتر است. سیگنال تغییر آب و هوا حتی در تعداد مرگ و میر ناشی از امواج گرما قابل تشخیص است.

به گزارش روزنامه گاردین، فردریش اتو، مدرس ارشد علوم آب و هوا در امپریال کالج لندن، گفت: «تکرار امواج گرما به تنهایی در اروپا 100 برابر یا بیشتر به دلیل اعمال انسان در انتشار گازهای گلخانه ای در جو افزایش یافته است. تغییر اقلیم در موج گرما یک تغییر در بازی است و بروز، شدت و مدت موج گرما در سراسر جهان افزایش یافته است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا