جزیره جهانی قشم کانون همتایابی در اقتصاد دریامحور است

عناوین این صفحه محو کردن
جزیره جهانی قشم کانون همتایابی در اقتصاد دریامحور است

اخبار ما/هرمزگان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: اقتصاد و فرهنگ این جزیره با توجه به مقوله جغرافیایی سیاسی، طبیعی و انسانی بر محور دریاپایه، طراحی و برنامه‌ریزی شده و بهترین مکان برای تبدیل شدن به کانون اقتصاد و فرهنگ دریامحور و همتایابی در این حوزه است.

عادل پیغامی در نشست نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران که با حضور محمد مهدی سالاری رئیس صنایع دریایی کشور در سالن مرکز بین‌المللی رشد برگزار شد، اظهار کرد: تبادلات حوزه اقتصاد دریا محور قشم از دیرباز با نقاط مختلف جهان از جمله کشورهای اسکاندیناوی،آفریقایی، هند و کشورهای منطقه جریان داشته است.

جزیره جهانی قشم کانون همتایابی در اقتصاد دریامحور است

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، امروز هم از جزیره جهانی قشم به عنوان کانون صنایع دریاپایه یاد می‌شود و براساس این ظرفیت‌ها، قشم به عنوان مهمترین مرکز صنایع دریامحور برای برگزاری این رویداد، انتخاب شده است.

وی یادآور شد: با درایت و نگاه خلاق و نوآورانه مسئولان کشور، توجه ویژه‌ای به کسب و کارهای صنایع دریاپایه شده و در طول مسیر ۲۳۰۰ کیلومتر سواحل دریایی، هیچ کجا فعالیت دریاپایه به اندازه جزیره جهانی قشم نیست.

پیغامی تاکید کرد: پس از پیوستن ایران به پیمان شانگهای، تنها نقطه‌ای که امروزه روی پلتفرم جهت برقراری بین شرکت‌های داخلی و خارجی فعالیت دارد، منطقه آزاد قشم است.

وی گفت: براساس سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب همه دستگاه‌ها موظفند در یک دوره شش ماهه گزارشی از اقدامات خودشان را در مورد مسائل اقتصاد دریاپایه ارائه کنند و ما بسیار خرسندیم که در این بازه زمانی برنامه‌های خودمان را به عنوان گام آغازین این حرکت مهم اقتصادی ارائه خواهیم کرد.

جزیره جهانی قشم کانون همتایابی در اقتصاد دریامحور است

قشم می‌تواند به محل تولد تمدن نوین دریایی و اقیانوسی ایران تبدیل شود

محمد مهدی سالاری رئیس صنایع دریایی کشور نیز در این نشست گفت: ظرفیت‌های دریایی کشور در پنج عرصه شامل پسکرانه، کرانه، جزایر، آب‌های داخلی، اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد دنیاست و این حق مردم ماست که سهم خودشان را از  اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد بدست آورند.

وی با تاکید بر این‌که جزایر به عنوان یکی از عرصه‌ها نقش مهمی دراین سیاست‌گذاری بر عهده دارند، افزود: پسکرانه اغلب جزایر کلیدی ما قشم است و اگر سخن از توسعه جزایر می‌کنیم چاره‌ای جز توسعه همه جانبه قشم نداریم تا این جزیره بتواند در پشتیبانی دیگر جزایر ایفای نقش کند.

به گفته رئیس صنایع دریایی کشور، افق ما ایجاد قطب‌های اقتصادی در منطقه و در دنیاست که سند چشم انداز از ما خواسته و باید قطب‌های اقتصادی ایجاد کنیم که همانند سنگاپور، هنگ کنگ و شانگهای در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی یادآور شد: در شرایط کنونی کارخانجات زیست دریایی به شدت در حال گسترش تولید مواد ارزشمند با روش‌های زیست محیطی هستند و از ورود به روش‌های مکانیکی و پرهزینه در خشکی که عوارض زیست محیطی زیادی دارند، به شدت خودداری می‌کنند.

سالاری ادامه داد: برای جبران عقب ماندگی‌ها چاره‌ای جز رویکرد به موضوعات دریاپایه نداریم، نباید تمرکز ما فقط روی لجستیک یا بر روی نفت و گاز و پتروشیمی باشد.

وی با تاکید به ظرفیت‌های مهمی که در جزیره قشم وجود دارد، بیان داشت: در جلسه دهم شورای عالی صنایع دریایی که برای اولین بار توسط رئیس جمهوری برگزار شد مصوبه ای داشتیم که در آن برنامه های ملی اقتصاد دریامحور در حوزه‌های تخصصی دریا و زنجیره‌های مختلف دریایی تدوین شد و برای اجرا در دستور کار قرار گرفته است.

سالاری گفت: شورای عالی صنایع دریایی و دبیرخانه آن با همکاری ذی‌نفعان، این برنامه را شروع کرده و چار چوب نظری و الگوی توسعه دریا محور را در این شورا با نام الگوی ۳۶۰ درجه تدوین کرده‌اند.

او با تاکید بر این که الگوی ۳۶۰ درجه سه رکن دارد، اعلام کرد:  رکن اول آن توجه به زنجیره‌های ارزشی از مسیر صنایع مختلف از جمله شیلاتی، بندری، دریانوردی و لجستیک دریایی، کشتی سازی، اتصال آب و انرژی‌های نوین دریایی، نفت و گاز دریایی، صنایع مرتبط با خدمات و پشتیبانی دریایی همچون بانکرینک، لجستیک، خدمات تجاری دریایی همانند بیمه، بانک آفشور، خدمات بازرسی و فناوری‌های مرتبط با محیط زیست دریایی و خدمات و صنایع مرتبط با حوزه دفاعی و امنیتی مربوط می‌شود.

به گفته رئیس صنایع دریایی کشور، در رکن دوم زیرنظام‌های توسعه یا الگوی ۳۶۰ درجه مورد توجه قرار گرفته و ما باید به زیرنظام های توسعه از قبیل توسعه در سرمایه‌های انسانی، منابع انسانی، توسعه حکمرانی زیر نظام‌های مرتبط با تامین مالی، بازار، فرهنگی، اجتماعی، فن‌آوری و زیرنظام امور زیربنایی و زیرساختی توجه ویژه داشته باشیم.

وی گفت: رکن سوم به عنوان آمایش جغرافیایی است و مجموع این سه رکن الگوی ۳۶۰ درجه را تشکیل می‌دهند و ما برای این که بتوانیم ثابت کنیم این الگو در راه‌اندازی فضای توسعه دریا محور توانمند است، جزیره قشم را واجد جمیع شرایط دانستیم و نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریا محور ایران را در قشم برنامه‌ریزی کردیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا