فرهنگی

جشنواره «موسیقی نواحی» رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین است

محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی ارسال کرد.

این پیام می گوید:

به نام خدا

ناله سرنا و تهدید دهل که چیزی نیست

پس حکیمان گفتند که ما این نغمات را از چرخ ریسندگی گرفتیم

ندای تورهای گردباد این است که مردم آن را در تنبور و در گلو بخوانند.

تنوع و قدمت فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان که بیانگر آرزوهای یک قوم است، همواره هویت ملی و تاریخ دیرپایی همراه با آیین های متعالی را حفظ می کند که نشان از استحکام بنیان های فرهنگی و هنری این کشور دارد.

موسیقی نواحی ایران با کلام و آوازها و آواهای جانبخش خود به مثابه موسیقی اصیل و ریشه دار، محل اجتماع اندیشه ها و ذائقه ها، آمیخته با زندگی و تفکر اجتماعی این دیار و رفتار مردم است. در لایه‌ها و سطوح مختلف اصالت و معرفت و معنویت را می‌شنوید و گوش می‌داد و از نغمه‌های روح‌انگیز آن نهایت بهره را می‌برد.

از این منظر موسیقی منطقه، این میراث ناملموس به عنوان گنجینه ای توانا و سفیری گویا در گذر زمان همواره بیانگر وحدت، برادری و برابری اقوام ایرانی در عرصه ملی و بین المللی بوده است که حفظ و توجه آنها به ملیت. و سنت ها و آیین های محلی، خطر بحران را از بین می برد و به حفظ استقلال فرهنگی کمک می کند.

برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران، این رویداد هویتی و منسجم نشان دهنده بخش کوچکی از طیف وسیع موسیقی اقوام مختلف ایران اسلامی است که در پی حفظ و معرفی ابعاد و ظرفیت های گسترده و اولیه این نوع موسیقی است. موسیقی برای مخاطب امروزی، ملودی ها و ترانه هایی که از چیزی برمی خیزد و نفس های ناب و صمیمی و چنگال های جادویی و خاطره انگیزی که هر ساله با عشق و استواری بزرگان حفظ می شد و نسل به نسل و سینه به سینه منتقل می شد. محل ملاقات آن را به گوش علاقه مندان و مخاطبان نزدیک می کند.

همچنین استان گلستان که میزبان پانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران است، به دلیل حضور اقوام مختلف در ساختار جمعیتی و ویژگی های قومی و مذهبی خود، با بهره مندی از جغرافیا و اقلیم منحصربه فرد خود، می تواند نورانی را به تصویر بکشد. افق ها و گامی موثر و به یاد ماندنی در جهت اقناع و تحقق افق ها.در مقابل این درخت فرهنگ و هنر باشد.

اینجانب از زحمات تمامی هنرمندان، کارگران فعال و پرتلاش و حاضران در صحنه این رویداد بزرگ موسیقایی قدردانی می نمایم و از خداوند متعال توفیق در دستیابی به اهداف عالیه جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسئلت دارم. .

محمود سالاری

معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

5757

دکمه بازگشت به بالا