جامعه

حمایت برنامه توسعه ملل متحد از اقدامات زیست محیطی ایران

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد و رئیس کنوانسیون چارچوب تغییر اقلیم سازمان ملل متحد، خواستار چندین تسهیلات از سوی صندوق جهانی محیط زیست (JEF) شد و به ظرفیت ها اشاره کرد. از دانشگاه های جوان و نخبه

به گزارش اخبار ما، علی سلاجقه که برای شرکت در بیست و ششمین اجلاس تغییرات آب و هوایی در گلاسکو به سر می برد، امروز با آخیم اشتاینر، نماینده مقیم UNDP دیدار کرد.

سلاجقه در این دیدار با ابراز خرسندی از همکاری مشترک با برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) گفت: امیدواریم این همکاری ها ادامه پیدا کند و توسعه یابد، به ویژه در مواردی که به دلیل عدم امکان استفاده از امکانات بین المللی محیط زیستی تحریم “.

وی با انتقاد از وضعیت پرداخت ها به ایران گفت: تسهیلات جهانی محیط زیست (JEF) نتوانسته تسهیلات قابل توجهی در اختیار ما قرار دهد، بنابراین انتظار داریم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در این حوزه حضور فعال داشته باشد. “

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: انتظار می رود در حوزه محیط زیست با اعتمادی که تاکنون وجود داشته و با در نظر گرفتن ظرفیت های بالقوه در ایران، پروژه های بیشتری به کشورمان سپرده شود زیرا با این حمایت می توانیم انتقال فناوری را تضعیف کنیم.

دکتر دکتر با اشاره به موضوع تغییر اقلیم که ایران را نیز در بر می گیرد. سلاجقه گفت: با توجه به اقلیم خاص ایران، خشکسالی، گرد و غبار و گرد و غبار مشکلات عمده ای را در محیط زیست منطقه ایجاد کرده است.

گرد و غبار در بالای مشکل

وی مهمترین موضوع در این حوزه را موضوع ریزگردها دانست که منشأ داخلی ندارد و گفت: عمده ترین دلیلی که در این حوزه می توان به آن اشاره کرد، مشکل تورم و سدهای خارج از کشور است که مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

سلاجقه گفت: امیدواریم UNDP به عنوان یک سازمان بین المللی با تدوین برنامه های جامع این مشکلات زیست محیطی به ویژه موضوع ریزگردها را برطرف کند.

سلاجقه در پایان گفت: یکی از برنامه های در دستور کار ما استفاده از ظرفیت های بالقوه از جمله استفاده از انرژی های پاک است.

UNDP از برنامه های زیست محیطی ایران حمایت می کند

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) ضمن خوشامدگویی به این نشست گفت: من از ایران و مشکلات زیست محیطی آن آگاهی کامل دارم و UNDP قطعا با تجربه عالی خود از برنامه های زیست محیطی و توسعه به شدت حمایت کرده است. شما به کمک ما نیاز دارید و ما تمام تلاش خود را برای داشتن یک محیط پاک انجام خواهیم داد.

آخیم اشتاینر در خصوص لغو تحریم ها افزود: تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات به وجود آمده در عرصه بین المللی ناشی از تحریم ها به کار خواهیم بست تا شاهد توسعه و پیشرفت پروژه ها و اقداماتی باشیم که انجام داده اید.

وی در ادامه به موضوع تغییرات اقلیمی پرداخت و گفت: از موضوعاتی که در رابطه با تغییر اقلیم از جمله ریزگردها مطرح می شود کاملاً مطلع هستم و می دانم که این موضوعی است که همه کشورها باید به طور کامل در مورد آن فکر کنند. برای حل آن.” خاطرنشان می شود که تمامی تعاملات آتی در این موضوع گنجانده خواهد شد، بنابراین همه کشورها باید برای رفع این معضل زیست محیطی دست به دست هم دهند.

به گزارش اخبار ما، سلاجقه و پاتریشیا اسپینوزا، رئیس کنوانسیون چارچوب تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در حاشیه بیست و ششمین جام با یکدیگر دیدار کردند.

در این جلسه دکتر اما سلاجقه با تاکید بر اقدامات و سیاست های کشورمان در راستای استفاده از انرژی های پاک، گفت: استفاده از انرژی های پاک همواره جزو اولویت های ماست.

وی همچنین گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که ایران همواره بر آن تاکید دارد و ما به دقت دنبال می کنیم، استفاده از ظرفیت نیروهای جوان و نخبه دانشگاه است.

سلاجقه در ادامه مجامع تاثیرگذار بین المللی را به همکاری و حفظ محیط زیست فراخواند و ابراز امیدواری کرد که نهادهای بین المللی توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

در این نشست «پاتریشیا اسپینوزا» نیز با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در این نشست گفت: ایران کشوری نفت خیز و با ظرفیت های بالاست که تلاش کرده مسیر توسعه و پیشرفت را طی کند.

اسپینوزا گفت: «برقی وسایل نقلیه و استفاده از انرژی پاک برای توسعه، استفاده از فناوری های جدید در حمل و نقل اقدامات خوبی است که شاهد آن هستیم».

وی در ادامه با ابراز خرسندی از تولید خودروهای برقی در ایران خاطرنشان کرد: آخرین خبری که از آن مطلع شده ام تولید خودروهای برقی برای اولین بار در ایران است که توانسته مجوز ورود به بازار را بگیرد. تمامی این مراحل نقش سازنده ای در ایجاد هوای پاک خواهند داشت.

وی همچنین به رویکرد تعاملی ایران پرداخت و گفت: همواره شاهد رویکرد تعاملی ایران با سایر کشورها هستیم و این رویکرد را می توان در کنوانسیون هایی که ایران در آن حضور دارد مشاهده کرد.

به گزارش سازمان حفاظت از محیط زیست، رئیس کنوانسیون چارچوب تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد گفت: همه کشورها باید دست به دست هم دهند و برای رسیدگی به مسائل زیست محیطی با یکدیگر همکاری کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا