جامعه

خدمات بهزیستی برای پوشش رایگان آزمایشات ژنتیک/انجام آزمایشات با تایید متخصص زنان

معاون پیشگیری از معلولیت های رئیس جمهور از استفاده ۷۱۰ هزار زوج از خدمات مشاوره ژنتیک در ۸ ماهه امسال خبر داد.

افروز صفری فرد در گفت وگو با اخبار ما. وی با اشاره به اینکه طرح مشاوره ژنتیک از سال 76 توسط سازمان اجتماعی انجام می شود، گفت: پزشکانی که تمایل به همکاری در این طرح دارند باید در دوره های آموزشی که توسط سازمان بهزیستی با همکاری جهاد دانشگاهی برگزار می شود شرکت کنند و پس از اخذ مدرک گواهی مربوطه درخواست تاسیس مرکز مشاوره ژنتیک.

وی با بیان اینکه آزمایش های ژنتیکی آزمایش های بسیار پرهزینه ای است، گفت: عموماً این آزمایش ها تحت پوشش بیمه ای نیستند و بسیاری از خانواده ها برای انجام آن نیازمند کمک یک سازمان اجتماعی هستند. برای افرادی که تحت پوشش مددکاری اجتماعی هستند، این آزمایشات به صورت رایگان انجام می شود و هزینه های انجام آزمایش توسط سازمان پرداخت می شود، در حالی که برای سایر افراد در صورت اطلاع از نیازهای آنها در حین کار، بخشی از هزینه ها توسط سازمان پرداخت می شود. مددکاراجتماعی. .

معاون پیشگیری از معلولیت سازمان اجتماعی با اشاره به اینکه مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری و در دوران بارداری انجام می شود، افزود: بر اساس قانون جمعیت جوانان در مشاوره ژنتیک در دوران بارداری سیکلی انجام شد. به فعالیت اجتماعی اضافه شده است که در آن بیان شده است که مشاوره و آزمایشات ژنتیکی با تایید متخصص زنان انجام می شود. به عبارت دیگر، متخصص زنان باید مشاوره ژنتیک را برای زنان باردار تایید کند، اما برای سایر موارد آزمایشات انجام و مشخص می شود.

صفری فرد ادامه داد: افرادی که در سنین بالاتر ازدواج می کنند و نگران این هستند که فرزندشان دچار مشکل شود، می توانند با آزمایشات ژنتیکی در دوران بارداری سلامت فرزند خود را تایید کنند و یا پزشک متخصص بر اساس شرح حال که از خانم باردار گرفته می شود به این نتیجه می رسد که ژنتیکی مشاوره برای او ضروری است. در این راستا به مرکز ارجاع می شوند و یا خانواده هایشان مستقیماً به مراکز مشاوره ژنتیک معرفی می شوند و درخواست مشاوره و آزمایش می کنند.

وی یادآور شد: اما برای اینکه مشاوره ژنتیک در بارداری بر اساس قانون جمعیت جوانان انجام شود، مشاوره ژنتیک باید با تایید متخصص زنان انجام شود، حتی اگر افراد بخواهند با هزینه شخصی خود با ارائه مشاوره به باردار مراجعه کنند. خانم ها فقط با تایید متخصص زنان

معاون پیشگیری از معلولیت سازمان اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۴۲ مرکز مشاوره ژنتیک در سراسر کشور فعال است، گفت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه ۷۱۰ هزار نفر از خدمات مشاوره ژنتیک در این مراکز استفاده کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا