استان ها

خواسته‌ها باید دانش‌بنیان باشد/اهمیت اخلاق و انجام کار برای رضای خدا

اخبار ما/ فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس و کتاب دعای روز جمعه شیراز با تاکید بر اینکه نیازمند آسیب شناسی عواملی هستیم که به آرمان ها نمی رسیم، یکی از آن عوامل را نبود برنامه ریزی دانش بنیان دانست و تاکید کرد: الزامات باید مبتنی بر دانش باشد.

آیت الله لطف الله دیکام روز شنبه ششم آذرماه در اولین نشست استانداران و نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آیه 16 سوره تغابن که خداوند در آن راه نجات را تعیین کرد، گفت: فلاح» یعنی رسیدن به مطلوب. آرزوهای امروز ما چیست؟ رسیدن به این آرمان ها خوب است.

وی با بیان اینکه علت نرسیدن به اهداف نیازمند آسیب شناسی است، گفت: یکی از مشکلات نرسیدن به این اهداف این است که بر اساس دانش برنامه ریزی نمی کنیم. به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده اند که کار بر اساس معرفت است و اگر بر اساس معرفت باشد قطعا یکی از شرایط مهم رسیدن به هدف فراهم می شود.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: امروز نمایندگان محترم، استانداران و خادمان در مقابل مردم قرار داریم و برخی از مطالبات مبنای علمی ندارد. ما باید باور کنیم که خواسته ها باید بر اساس دانش باشد.

وی با اشاره به مسائل مربوط به زاینده رود گفت: 400 سال پیش شیخ بهایی که مهندس بود با قبض دقیق و منصفانه آب را توزیع می کرد اما امروز جوابی نمی دهد چرا که یکسری عوامل جدید تاثیرگذار بوده است. پیدا شد؛ امروز باید با یک حساب علمی مقایسه کنیم و تقسیم بندی جدیدی ارائه کنیم که سال ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: در بحث هایی که در موضوعات مختلف صورت می گیرد باید علم را مد نظر قرار داد. راه حل ها نباید با دوره کاری و تعهدات شما مطابقت داشته باشد، بلکه راه حل باید سال ها جواب دهد.

نادیده گرفتن مطالب غیر علمی

وی گفت: از میهمانان در هر گوشه کشور از جلسات مجلس گرفته تا خانه دهقانانی که می روید خواهش می کنم اگر خلاف علم گفته می شود توجه نکنند. دیدگاه علمی پیدا کنید. اگر بخواهیم به آرمان های خود نزدیک شویم این اولین نکته است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به جزء دوم آیه 16 سوره مبارکه تغابن گفت: گاهی جهت علمی کار و دستور خداوند، عدل و انصاف را می دانیم. اما خدا نکند نفسمان نیاید. این مستلزم تقوا است، یعنی علم بدون تقوا فایده ندارد. اگر بر خلاف علم عمل کنیم، بی تدبیری کرده ایم و به مردم آسیب رسانده ایم. خواسته های شخصی و نفسانی ما نباید شامل شود. این بسیار مهم است.

ما باید با هم باشیم و به اقدامات ادامه دهیم

وی سوال بعدی را رسیدن به آرمان با هم بودن دانست و گفت: همه ما در تحلیل وضعیت فارس گفتیم که به دلیل اختلافات از سایر نقاط کشور عقب هستیم. خواهش من این است که حرکت مستمر را با هم دنبال کنیم و جلو برویم و لازم است برخی از عزیزانی که از نظر روحی و انگیزه زودتر شروع کرده اند اگر احساس کردند فاصله شان با گروه زیاد شده صبر کنند و برخی دیگر که دیر کرده اند و سعی کن بیشتر بیای

امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه همه باید در کنار هم باشیم تا به نتیجه برسیم، تاکید کردند: هر چند هر یک از شما عزیزان بیشتر از من فکر می کنید اما اگر به دنبال کسب و کاری موفق باشیم فاصله زیاد باعث شکست و تفرقه می شود.

وی با اشاره به این آیه مبارکه «وَتَقْصِمُوا بِحَبلِ اللَّهِ وَ لا تَشْرِکُونَ» گفت: باید با هم برویم. الحمدلله در جمع جدید دوستان پارلمانی احساس می شود که اکثر نمایندگان محترم استان روحیه تعاون و همراهی دارند. پس از روی کار آمدن دولت جدید، مجلس و دولت تعامل خوبی از خود نشان می دهند و ما باید آن را حفظ کنیم. از طرفی ما قشرهای تاثیرگذار دیگری مانند روحانیت را داریم که تاثیرگذار هستند و روحانیت باید به نوعی با حرکت ولایت همراه شود.

آیت الله دایکام با بیان اینکه استاندار فارس در دیدار با روحانیون با متانت و گشاده رویی در خصوص ایجاد همکاری صحبت کرد، خاطرنشان کرد:; ما باید بتوانیم این گروه ها را در حرکت ولایت دنبال کنیم. بسیاری از موضوعات مطرح شده در این جلسه نیاز به رسیدگی اساتید دانشگاه و روحانیون دارد، بنابراین وحدت و انسجام باید حفظ شود.

برای خدا کار کن

ایشان با یادآوری اینکه مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان فرمودند یکی از رموز پیشرفت اروپا این است که منافع ملی بر منافع شخصی ارجحیت دارد، گفت: این تقوا است، خودخواه و نوع دوست نباشید. این کار برای خداست. اگر برای خدا کار نباشد، هر چقدر هم تلاش کنیم، در نهایت نتیجه نمی گیریم.

امام جمعه شیراز در شیراز صداقت را بسیار مهم دانست و گفت: یک کار می تواند سر و صدای زیادی داشته باشد اما نتیجه آن برای ولایت صفر می شود، در حالی که کار دیگری که برای رضای خدا انجام می شود و سروصدا نیست. نتایج زیادی برای استان داشته باشیم.» «اگر خداوند کار ما را صادق نسازد، هر چقدر هم تلاش کنیم به اهدافمان نمی رسیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس تاکید کرد: خیلی ها فکر می کردند عامل اصلی نفوذ خودشان هستند اما ما بندگان خدا هستیم و باید اطاعت کنیم و خالصانه عمل کنیم و از خداوند نفوذ بخواهیم.

آیت الله دژکام با ابراز امیدواری از اینکه در چهار سال آینده شاهد تحول چشمگیری در فارس باشیم، گفت: تاکنون کار بوده است، اما هرکس در وادی خود کار کرده است و اگر همین روند را ادامه دهیم، شرایط به همین منوال خواهد بود. در آینده هم همینطور.”

خواسته ها باید بر اساس شناخت / اهمیت اخلاق و انجام کار برای رضای خدا باشد

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا