خواص درمانی پیازچه برای سلامت قلب و تقویت استخوان‌ها

آفتاب‌‌نیوز :

پیازچه علاوه بر خوش طعم کردن غذا‌ها خواص درمانی بسیاری دارد؛ این نوع سبزی در حفظ سلامت قلب، تقویت استخوان‌ها بسیار مفید است. همچنین برای پوست، درمان سرماخوردگی، حفظ سلامت چشم ها، کاهش ریسک سرطان، کنترل قند خون، سلامت گوارش، برطرف کردن عفونت‌ها بسیار مفید است و می‌توان از آن بهره‌های زیادی برد. خواص پیازچه را در ادامه آورده ایم.

بنابراین، با داشتن تمام آن مواد مغذی، فکر می‌کنم به خوبی بدانید که پیازچه هزاران فایده و خوبی برای سلامتی شما دارد. فایده‌های پیازچه برای سلامتی کدامند؟ در بخش زیر با ۱۶ فایده‌ای که پیازچه برای سلامت کلی شما دارد آشنا می‌شوید.

۱. مفید برای سلامت چشم

این یکی از بزرگترین فایده‌های پیازچه است. بنابراین، پیازچه برای تولید پروتئینی به نام رودوپسین مفید است، چون این نوع پیاز مقدار زیادی ویتامین آ در خود دارد. رودوپسین برای شبکیه‌ی چشم جهت جذب نور بیشتر بسیار حیاتی است و در نتیجه، از شب‌کوری پیشگیری می‌کند و همچنین می‌تواند قدرت دیدتان را قوی‌تر کند. ویتامین آ موجود در پیازچه همچنین از شما در برابر اختلالات چشمی مختلف مانند آب مروارید و زخم‌های قرنیه محافظت می‌کند. اگر پیازچه مصرف می‌کنید، بسته به جنسیت‌تان، نیاز روزانه‌تان به ویتامین آ از ۲.۶ تا ۳.۴ درصد برآورده خواهد شد.

۲. تقویت سیستم ایمنی

پیازچه برای بهبود کل سیستم ایمنی بسیار خوب است. بنابراین، مطابق نظر بسیاری از کارشناسان سلامتی، یک نوع بخصوص از پیاز، از جمله پیازچه، مقدار فراوانی مواد شیمایی گیاهی، به خصوص فلاونوئید‌هایی مانند آنتوسیانین و کوئرستین در خود دارد. آن مواد شیمایی گیاهی که در پیازچه وجود دارند برای بهبود قدرت سیستم ایمنی بدن بسیار حیاتی خواهند بود، به واقع، مطابق مطالعاتی که در ژورنال آمریکایی کلینیکال نوتریشن منتشر شد، ترکیب فلاونوئید برای جلوگیری از سرطان مفید خواهد بود.

۳. پیشگیری از سرطان

همان طور که تا به اینجا از مطلب ذکر شده در شماره‌ی ۲ پی برده‌اید، پیازچه برای پیشگیری از سرطان نیز مفید خواهد بود. این به خاطر آن است که پیازچه منبع عظیمی از فلاونوئید‌ها دارد. ترکیب فلاونوئید با مهار آنزیمی که رادیکال‌های آزاد را در بدنمان رها می‌سازد که به DNA ما با نام زانتین اکسیداز صدماتی وارد می‌کنند، از سرطان پیشگیری می‌کند.

سوای این، همان طور که در فوق اشاره شد، پیازچه همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین آ است. ترکیب ویتامین آ و نوعی از فلاونوئید‌ها مانند لوتئین، کاروتن، و زآگزانتین برای حفاظت از شما در برابر سرطان ریه بسیار مفید خواهد بود.

۴. سلامت قلب

سوای این واقعیت که پیازچه از شما در برابر سرطان محافظت خواهد کرد، به نظر می‌رسد این نوع پیاز برای سلامت قلب‌تان نیز بسیار خوب باشد. همان طور که در فوق اشاره شد، این خوراک گیاهی مقدار بسیار زیادی ویتامین آ دارد. اما همه‌ی ماجرا همین نیست، پیازچه مقدار زیادی ویتامین ث نیز دارد. این دو ویتامین به خاطر خواص آنتی‌اکسیدانی‌شان بسیار شناخته شده هستند. آن خواص آنتی اکسیدانی برای حفظ سلامت بافت سلولی و DNA شما مفید خواهند بود، چون با رادیکال‌های آزاد می‌جنگند. سوای این، ویتامین ث موجود در پیازچه فشار خون بالا را کاهش خواهد داد، که این به نوبه‌ی خود ریسک حمله‌ی قلبی را کاهش می‌دهد.

۵. بهبود استحکام استخوان‌ها

این فقط شیر و فرآورده‌های لبنی نیستند که می‌توانند استحکام استخوان‌ها را افزایش دهند، چون پیازچه نیز توانایی زیادی در بهبود استحکام استخوان‌های‌تان دارد. این به خاطر آن است که پیازچه حاوی مقدار بسیار زیادی ویتامین کا و ویتامین ث است که برای بهبود تراکم استخوان حیاتی هستند. در تقریبا ۱۲ گرم پیازچه، تقریبا ۲۰ میکروگرم ویتامین کا و ۱.۶ میلی گرم ویتامین ث به دست خواهید آورد. این دو نوع ویتامین برای حمایت از رشد و توسعه‌ی استخوان‌های‌تان بسیار مفید خواهند بود. به خاطر همین، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که به بیماری‌های مربوط به استخوان مانند آرتروز و پوکی استخوان مبتلا شوید.

۶. مفید برای رگ‌های خونی

تعجبی ندارد که پیازچه برای سلامت رگ‌های خونی شما بسیار مفید خواهد بود، چون این نوع پیاز برای حفظ سلامتی قلب‌تان بسیار خوب است. پیازچه حاوی ترکیبی است که آلیسین نامیده می‌شود، که برای رهایی از خشکی رگ‌های خونی بسیار حیاتی خواهد بود، چون می‌تواند اکسید نیتریک ترشح کند. سوای این، آلیسین نیز برای جلوگیری از لخته‌های خونی بسیار خوب خواهد بود، که بی‌شک به نوبه‌ی خود از شما در برابر بیماری‌های قلبی عروقی مانند بیماری ویروس کرونا قلب محافظت خواهد کرد و می‌تواند از شما در برابر سکته‌ی قلبی نیز محافظ کند.

۷. مفید برای آدم‌های دیابتی

از مزایای سلامتی پیازچه آن است که می‌تواند برای آدم‌های دیابتی بهترین گزینه باشد. این خبر بسیار خوبی برای همه‌ی کسانی است که از دیابت رنج برده‌اند، چون پیازچه برای درمان دیابت مفید خواهد بود. بنابراین، مطابق نظر بسیاری از متخصصان حوزه‌ی سلامت، پیازچه مقدار زیادی سولفور دارد، که واقعا برای کم کردن سطح قند خون در بدن مفید است. مسئله فقط همین نیست، ترکیب سولفور موجود در پیازچه برای تحریک حساسیت انسولین و افزایش سطح انسولین بسیار مفید خواهد بود. بنابراین، هیچ شکی وجود ندارد که مصرف پیازچه در بین آدم‌هایی که به تازگی در آن‌ها بیماری دیابت تشخیص داده شده است و کسانی که می‌خواهند از دیابت پیشگیری کنند بسیار خوب است.

۸. مفید برای سلامت دستگاه تنفسی

این یک فایده‌ی دیگر برای سلامتی است که می‌توانید از مصرف پیازچه به دست آورید. مطابق نظر بسیاری از متخصصان حوزه‌ی سلامت، مصرف پیازچه برای حفظ سلامتی سیستم دستگاه تنفسی‌تان بسیار خوب خواهد بود. این به خاطر آن است که پیازچه یک خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد، که بدون شک هر گونه عفونت در دستگاه تنفسی را که عموما توسط یک ویروس یا باکتری به وجود آمده باشد درمان خواهد کرد. به خاطر همین، احتمال کمتری وجود دارد که از بیماری مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی رنج ببرید.

۹. مفید برای سلامت گوارش

پیازچه‌ها همچنین افزودنی بسیار خوبی برای بهبود سلامت دستگاه گوارش هستند. این نوع پیاز سلامت گوارش را بهبود خواهد بخشید، چون برای روده‌ها خوب است و می‌تواند از اسهال شدن‌تان جلوگیری کند. همان طور که در فوق اشاره شد، پیازچه خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد که برای کشتن باکتری‌های بدی که معمولا باعث اسهال می‌شوند بسیار خوب خواهد بود. سوای این مسئله، ترکیب ویتامین ث که در این پیاز وجود دارد جذب مواد مغذی را بهبود می‌بخشد و به هضم غذا کمک می‌کند، که این امر از یبوست یا مدفوع آبکی جلوگیری خواهد کرد.

۱۰. تسکین قاعدگی دردناک

آیا می‌دانید قاعدگی دردناک (دیسمنوره) چیست؟ دیسمنوره دردی است که به خاطر قاعدگی رخ داده در قسمت پایین شکم ایجاد می‌شود. پس، پرسش این است: ارتباط بین قاعدگی دردناک و پیازچه چیست؟ هرچند همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما مطابق طب سنتی، درد قاعدگی یا گرفتگی‌های قاعدگی زمانی رخ می‌دهند که بدن زنان بیش از حد سرد باشد. بنابراین، برای مقابه با آن، لازم است غذا‌هایی مصرف کنید که بر بدن اثر گرم کننده‌ای باقی می‌گذارند. بعضی از خوراکی‌هایی که اثر گرمی بخشی بر بدن دارند، عبارتند از زنجبیل، دارچین، شکر قهوه‌ای، جوز هندی، و تمام انواع پیازها.

۱۱. بهبود سلامت پوست

آیا می‌دانستید پیازچه برای بهبود سلامت کلی پوست‌تان بسیار مفید خواهد بود؟ بله، واقعیت این است که این پیاز به خاطر ترکیبی به نام آلیسین سلامت پوست‌تان را افزایش خواهد داد. ترکیب آلیسین که در پیازچه وجود دارد از پوست شما در برابر پیری زودرس محافظت می‌کند و می‌تواند از چروک شدن پوست‌تان جلوگیری کند.

سوای این، آلیسین پیازچه باعث درخشش پوست‌تان خواهد شد و رنگ‌مایه‌ی پوست‌تان را افزایش خواهد داد. ویتامین ث موجود در پیازچه نیز به عنوان عامل سفیدکننده بسیار مفید خواهد بود، که بعدا باعث خواهد شد پوست‌تان به صورت طبیعی درخشان شود. سوای این مسئله، ویتامین ث موجود در پیازچه با رادیکال‌های آزاد خواهد جنگید که سلامت پوست را بهبود خواهد بخشید.

۱۲. تسکین التهاب

پیازچه برای تسکین التهابی که دچار آن خواهید شد نیز مفید خواهد بود. بنابراین، پیازچه، برای تسکین التهاب بسیار خوب خواهد بود، چون این پیاز حاوی آکوئرستین است که یک آنتی اکسیدان دارای خواص ضد التهابی و ضد حساسیت است.

به خاطر همین، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که از انواع مختلف التهاب در بدن‌تان رنج ببرید. سوای این موضوع، ویتامین ث موجود در پیازچه برای دفاع از بدن‌تان نیز عالی خواهد بود و می‌تواند با رادیکال‌های آزادی که می‌توانند حقیقتا برای سلامت بدن‌تان خطرناک باشند بجنگد. ترکیب سولفور موجود در پیازچه خواص ضد التهابی نیز دارد.

۱۳. درمان ورم پا

آیا می‌دانید پیازچه برای درمان ورم پا نیز مفید خواهد بود؟ در واقع، پیازچه از مدت‌ها پیش توسط نیاکانمان به عنوان یک داروی گیاهی برای ورم پا استفاده می‌شده است. این به خاطر آن است که سولفور و کوئرستین پیازچه خواص ضد التهابی دارد که اندازه‌ی ورم پای شما را کاهش خواهد داد.

اگر می‌خواهید با پیازچه ورم پای‌تان را درمان کنید باید از آن یک خمیر درست کنید. برای خمیر کردن، فقط آن را بکوبید و با آب مخلوط کنید تا بافت آن نرم شود. آن‌گاه می‌توانید خمیر پیازچه را روی ورم پای‌تان بگذارید. برای گرفتن بهترین و بیشترین نتایج این کار را به طور مرتب انجام دهید.

۱۴. پیشگیری از چاقی

پیازچه برای جلوگیری از چاقی نیز بسیار خوب خواهد بود. چرا پیازچه از چاقی جلوگیری خواهد کرد؟ چون این نوع پیاز کالری بسیار پایینی دارد. اگر ۱ فنجان پیازچه مصرف کنید، این مقدار فقط حاوی حدود ۳۲ کالری خواهد بود. فقط همین نیست، پیازچه مقدار زیادی مواد مغذی مفید دارد که برای جلوگیری از چاقی بسیار خوب خواهد بود. در واقع، بسیاری از مطالعات اخیرا اثبات کرده‌اند که مصرف منظم پیازچه می‌تواند چربی اضافی را از بدن شما حذف کند و در نتیجه، این سبزی برای حفظ وزن بدن بسیار حیاتی خواهد بود.

۱۵. مبارزه با کم خونی

مشخص می‌شود که پیازچه تاثیر زیادی نیز بر کم خونی خواهد داشت. این سبزی از مبتلا شدن شما به کم خونی جلوگیری یا در صورت ابتلا آن را درمان می‌کند. همان طور که از قبل می‌دانید، کم خونی وضعیتی است که در آن بدن شما از تامین سلول‌های قرمز خون کافی برخوردار نیست. پیازچه می‌تواند کم خونی را درمان کند، چون مقدار زیادی آهن دارد، که برای تولید هموگلوبین و سلول‌های قرمز خون بسیار خوب خواهد بود. به خاطر تامین مناسب سلول‌های قرمز خون، هیچ شکی وجود ندارد که از عوارض جانبی ایجاد شده توسط کم خونی، مانند نارسایی قلبی یا سکته، در امان خواهید بود.

۱۶. تقویت انرژی

اگر غالبا در طول روز بعد از انجام فعالیت زیاد احساس خستگی می‌کنید، در آن صورت باید مصرف پیازچه را امتحان کنید. مشخص می‌شود که پیازچه خستگی بدن را تسکین خواهد داد و همین طور انرژی شما را تقویت خواهد کرد. این به خاطر آن است که پیازچه هم آهن و هم ویتامین ث دارد.

ترکیب آهن حاصل از پیازچه برای تولید سلول‌های قرمز خون مفید خواهد بود تا اینکه انرژی‌تان را تقویت کند و خستگی و کوفتگی را نیز تسکین دهد. در ضمن، ویتامین ث که در پیازچه نیز وجود دارد برای تسریع جذب آهن بسیار خوب خواهد بود، چون پیازچه به عنوان آهن غیر هِم طبقه‌بندی می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا