تندرستی

دبیر: ماجرای مهسا امینی کف خیابانی نیست؛ عشق می‌کنم به من حمال کشتی بگویند

علیرضا دبیر در حاشیه مراسم قرعه کشی لیگ برتر آزاد و فرنگی درباره درگذشت مهسا امینی و اتفاقات بعد از آن گفت: نباید مسائل را با هم قاطی کنیم. در این مورد دو موضوع وجود دارد: اگر فردی تخلفی انجام داده است، خود سیستم باید با آن برخورد کند. اجازه ندهیم برخی از مفت‌خورها این کار را بکنند. خیلی خوب است که یک نفر تخلف کرده باشد و ما خودمان بیاییم و بگوییم. به خانواده محترم تسلیت میگم. او عزیز و راهبه ما بود. همه ما نسبت به او تعصب داریم و همه متاسفیم.

وی افزود: نظام آنقدر ظرفیت دارد و ظرفیت هایش زیاد است که من به عنوان خادم مردم و نظام خواهش می کنم مردم بیایند و در این امر متخصص باشند. ببینیم آیا اتفاقی افتاده یا نه و به مردم اطلاع دهیم. این سوال بسیار مهم است. من می گویم ظرفیت سیستم خیلی زیاد است. شما به راحتی می توانید مشکل را حل کنید. بیایید خودمان انجام دهیم چون ظرفیت وجود دارد. سیستم ما آنقدر بزرگ است که می تواند این مشکل را جمع آوری کند.

رئیس انجمن کشتی گفت: امیدوارم هرچه هست به خانواده و مردم بگویند که انشالله اتفاقی نیفتاده است و اگر هم شد شاکی خود نظام باشد. قبل از همه ما، سیستم باید شکایت کند.

دبیری درباره ضرورت ایجاد وفاق ملی در بین مردم گفت: نباید هر موضوعی به خیابان کشیده شود. وقتی این اتفاق برای پسر روحل امینی افتاد، او ایستاد و او را زد. از دستگاه قضایی حکم گرفت و با متخلفان برخورد کرد. خواهش می کنم بیایید همه با هم بالاتر از سیستم قضایی خود بلند شویم. در صورت وجود مشکل از دستگاه قضایی می خواهیم قاطعیت داشته باشد و با مجرم برخورد کند.

وی ادامه داد: اگر جرم سیاسی شود قابل اتهام نیست. موضوع را سیاسی نکنید. این مسئله خیابانی نیست، اما همه ما باید در مقابل دادگاه بایستیم. خود سیستم جلوی همه می ایستد. به شرطی که موضوع را سیاسی نکنیم.

علیرضا دبیر درباره قرعه کشی لیگ برتر کشتی گفت: در این سه سالی که در خدمت کشتی بودیم سعی کردیم لیگ را به اوج برگردانیم. متاسفانه برخی از دوستان به خاطر دیدگاهی که داشتند به لیگ اعتقادی نداشتند. اما به دلیل 5-6 یا 7 کشتی گیر نمی توانیم مستقیم یا غیرمستقیم قرارداد 3-4 هزار نفر را خراب کنیم. چون بازی های آسیایی برای ما مهم نیست و بازی های آسیایی برای وزارت ورزش مهم است، اما در کشتی نه آنقدر.

وی افزود: درآمد بسیاری از کشتی گیران درجه یک و حتی دوم، سوم، چهارم، پنجم و حتی مربیان ما از این لیگ است. امروز در سازمان لیگ مراسمی بود، به دوستانم گفتم من در سازمان لیگ بیکارم. تصمیم خود را بگیرید و جلو بروید. همه تیم هایی که در لیگ برتر آزاد و فرنگی هستند در لیگ مسئول هستند چرا فکر می کنید فقط سازمان لیگ پاسخگو است؟ این یک سوال دو وجهی است. سازمان لیگ نباید فکر کند که آنها به تنهایی باید تصمیم بگیرند.

رئیس انجمن کشتی خاطرنشان کرد: تصمیم گیری یک فرآیند است. اگرچه تصمیم نهایی را سازمان لیگ می گیرد اما در این روند تیم ها باید نظر خود را اعلام کرده و نظر خود را جویا شوند. گفتم ممکن است تیم ها بی انصافی کنند، اما این کار را برای کشتی بزرگ انجام دهید. 16-17 نفری که مسئولیت کار و تشکیلات لیگ را بر عهده دارند با هم کار را شروع کنند. به تنهایی کار نکنید. به همین دلیل تصمیم گرفتم در قرعه کشی شرکت نکنم تا هم راحت تر تصمیم بگیرم و هم بحثی پیش نیاید. شاید جلوی من را بگیرند امروز به عنوان مهمان در مراسم شرکت کردم و در مسابقات نیز مهمان هستم. سازمان لیگ باید مستقل باشد. حتی به دوستانم گفتم از فدراسیون پول نخواهید، بلکه به فدراسیون هم پول بدهید. سازمان لیگ باید درآمدزایی کند. از همه تیم هایی که در لیگ برتر و لیگ یک شرکت می کنند تشکر می کنم.

وی در خصوص برنامه های فدراسیون و سازمان لیگ برای جلوگیری از درگیری هایی که در سال های گذشته و با استفاده از سلاح سرد در لیگ های اول کشتی شاهد بودیم، پاسخ داد: با هرکس آبرویی بیاورد شخصا برخورد خواهم کرد. کشتی گرفتن در مراسم گفتم هرکس به رشد مالی، اخلاقی و معنوی کشتی کمک کند، مخلصم و دستش را می بوسم. اما اگر احساس کنم فردی در داخل یا خارج از کشتی این رشته را در نظر مردم بد جلوه می دهد، به عنوان اولین مجری کشتی به شدت با آنها مخالفت می کنم.

رئیس انجمن کشتی اضافه کرد: فرقی نمی کند آن فرد مربی باشد، کشتی گیر یا مغرض. به دوستانم گفتم کشتی گیران حق اعتراض ندارند. مربی تا حدودی حق اعتراض دارد اما این وظیفه ماست. همانطور که ما حق نداریم برند جمهوری اسلامی را در خارج از کشور تخریب کنیم، در داخل هم همینطور است. ما باید از آبروی کشتی محافظت کنیم. برخی مسائل به من و کمیته انضباطی فدراسیون برمی گردد و به شدت با آنها مخالفیم. اما گاهی امنیت با مسئولان شهر محل برگزاری مسابقات برقرار می شود. ناجا، پلیس، پلیس امنیت و… همه با هم هستند و باید در این زمینه کمک کنند.

منشی درباره بی پولی کشتی گیر دریاچه یک و اینکه آیا برنامه ای برای بحث قرارداد در لیگ برتر و لیگ دسته اول دارد، گفت: این یک سوال دو طرفه است. از خدمه خواهش می کنم به عدم پرداخت پول به کسی نگاه نکنند، با هرکسی که قرارداد می بندند، بنویسند که برای چهار کشتی یا برای همه کشتی ها مبلغ مشخصی دریافت می کنند. آنها باید محکم بنویسند. حتی به دوستانم گفتم سازمان لیگ باید این گزینه را داشته باشد، بنابراین اگر باشگاهی بخواهد با کشتی گیر قراردادی دو ساله ببندد، می شود.

وی تاکید کرد: ما چنین امکاناتی داریم، از طرفی برخی تیم ها قرارداد می بندند و به کشتی گیران پول نمی دهند، این مسائل دو طرفه است. در مورد اجرا نیز این موضوع را برای رسیدگی به دادگاه ارسال می کنیم. دوست دارم خودمان بتوانم از حساب باشگاه ها پول بگیرم اما نمی توانیم این کار را انجام دهیم و این یکی از مشکلات مدیریت ماست.

رئیس فدراسیون کشتی درباره اینکه آیا امسال کشتی گیران کشورهای دیگر در لیگ ایران حاضر می شوند یا خیر، توضیح داد: این سوال را باز گذاشته ایم. سازمان لیگ اعلام کرده است که هر تیم می تواند سه کشتی گیر خارجی به خدمت بگیرد اما از یک یا دو نفر استفاده کند. اما من قبول نکردم و با استفاده از اختیاراتم گفتم اگر سه یا دو کشتی گیر خارجی بیایند، همه کشتی بگیرند. تیم هایی که کشتی گیر بد نمی آورند، همه قهرمان جهان و المپیک می آورند. مردم ما این کشتی ها را می بینند و کشتی ارتقا می یابد.

دبیری درباره اینکه آیا می توانند برای مسابقات لیگ مانند مسابقات انتخابی درآمدزایی کنند، گفت: باید به این سطح برسیم. من به همه می گویم که کشتی سودآور است و فکر نکنید که گران است. اگر درست، صحیح و سالم کار کنید، مطمئن باشید که کشتی درآمدزایی خواهد داشت.

وی در خصوص انتخاب حسن رنگرز به جای محمد بنا به عنوان سرمربی تیم کشتی فرنگی گفت: مسابقات جهانی بعد از بازی های المپیک برای ما مهم است. شاید به نظر من فاصله جام جهانی تا المپیک هزار نفر باشد و المپیک را نتوان با این مسابقات مقایسه کرد. من همیشه گفته ام که کشتی مان را به دوران قبل و بعد از محمد بنا تقسیم کنیم. قبل از بنا قهرمانانی مثل رنجرز، رحیم علی آبادی، فیروز علیزاده، رضا سیم خواه و… داشتیم اما بعد از محمد بنا تیم ما چهار طلای المپیک و مدال های جهانی زیادی دارد. فارنگی جلوی کشتی آزاد ما رفت.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: مردمی که به نتایج امسال تیم فرنگی معترض هستند باید رکورد خود را جلوتر از محمد بنا ببینند اما خودش خسته است. حمید سوریان خیلی پیگیر شد اما خود محمد بنا گفت که نمی آید. ما همچنان از آنها می خواهیم که در کنار ما باشند. او سرمربی ما نیست، رئیس و دوست ماست. با ما همراه باشید. بنا آدم کوچکی نیست بلکه در این حرفه استاد است.

دبیر ادامه داد: من به عنوان یک کارشناس کشتی می گویم محمد بنا بی نظیر است. او اخلاق درستی دارد و فردی سالم و فنی است. توصیف آن کافی نیست. حتی از محمد بنا هم برای انتخاب رنگرز توصیه گرفتیم چون من و حمید سوریان با او موافقیم. بنا نمونه ندارد و باید افتخار کند و همراه ما باشد.

وی درباره اعتراضات پدر حسن یزدانی بعد از جام جهانی توضیح داد: در مورد هیچ موضوعی نمی توانم اظهار نظر کنم. پدر همه کشتی گیران به برد و باخت آنها واکنش نشان می دهد. پدرم هم وقتی باختم ناراحت بود اما نمی توانم جواب همه را بدهم. فقط یک چیز را به طور کلی بگویم. در آن دنیا برای هر کلمه ای که از دهانمان بیرون می آید باید پاسخگو باشیم. گاهی باید درباره یک جمله پاسخ دهیم. من خودم می گویم و امیدوارم تمام حرف هایی که می زنم درست باشد تا بتوانم سرم را جلوی خدا بلند کنم.

رئیس فدراسیون کشتی افزود: این موضوع را از خود حسن یزدانی بپرسید. من کارم را برای دیگری انجام می دهم. امیدوارم خداوند از من راضی باشد. این برای من مهم است، اگر خدا راضی باشد مردم هم راضی خواهند بود.

منشی در مورد اینکه آیا کامران قاسم پور برای المپیک 97 کیلوگرم وزن خواهد داشت، گفت: باید با پژمان صادق در زمینه فنی صحبت کنم و بگویم چقدر پول می آید و می رود. مصاحبه طولانی دبیر سازمان لیگ کشتی با مطبوعات باعث شد تا حمید یاری، رئیس سازمان لیگ کشتی به او (به شوخی) تذکر دهد که رئیس انجمن در پاسخ گفت: «می‌خواهم ببینی وقتی برادرت پشت سر صحبت می‌کند چه حالی دارد. فرزندان شاه عبدالعظیم.» (لبخند)

وی در خصوص انتقاداتی که در خصوص جمع بندی کادر فنی تیم ملی آمریکا با کادر فنی ایران و اینکه حریف اصلی ما از اعضای کادرفنی خود که از کشتی گیران المپیکی این کشور بودند استفاده می کرد، توضیح داد: آیا کادر فنی کشتی فرنگی و فرنگی ضعیف بود. ? کدام شخص ضعیف بود؟ بگو میدونم نگو کی گفته بلکه بگو چی گفته.

رئیس فدراسیون کشتی با بیان اینکه مربی ای که کنار تشک می نشیند، دارنده عنوان المپیکی نبود و این سوال انتقاداتی را برانگیخت، گفت: از این نظر که وقتی مردی کشتی می گیرد، قهرمان المپیک جهان کنار کشتی می نشیند. mat، درست است که او می فهمید و می فهمید چه کار می کند. اما یک کشتی گیر قهرمان المپیک باید بیاید و در سالن تمرین کند و کشتی بگیرد نه سواری آزاد. منصور برزگر به عنوان قهرمان جهان و المپیک که معلم من بود در باشگاه تمرین کرد و انسان کاملی است. باید نتیجه مربیگری او را در باشگاه ببینیم و بعد سوابق و بیوگرافی برخی افراد را ببینیم.

منشی افزود: همیشه نباید گله کرد. گاهی سوال بپرس و چیزهایی به من بگو. علیرضا حیدری به فدراسیون آمد و 10 نکته خوب را به من گفت. من از او یاد گرفتم. ما درگیر کارهای اجرایی هستیم. اگر کسی اختلافی احساس کرد، آن را مطرح کند و با ما تماس بگیرد. و ما بندگان او هستیم. امروز یه عباس جدید اومد اینجا. اگر نکته خوبی است می گوییم دستت درد نکنه و ما نوکر آنها هستیم، اگر بد است می گوییم نتوانستیم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: انجمن کشتی بخشی از کشتی است. کشتی محدود به فدراسیون نیست، خیلی بزرگتر است. فدراسیون یک سازمان کوچک زیر نظر وزارت ورزش است اما کشتی بزرگتر از ورزش ایران است. همه در گوشه ای کار می کنند. من هم به حضور در فدراسیون افتخار می کنم. من دوست دارم به من بگویند باربر. بعضی ها مرا مسخره می کنند، اما حرف قشنگتر از حمال نداریم.

رئیس فدراسیون کشتی درباره زمان پرداخت پاداش به مدال آوران مسابقات جهانی گفت: وزارت ورزش در این زمینه تعطیل است. از قهرمانی پسران پارسال یک سال و نیم می گذرد اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. همیشه گفته ام که وقتی به تنهایی کشتی می گرفتم، هیچ وقت دنبال این مسائل نمی رفتم. اما الان سه چهار بار در این باره نوشتیم و امیدوارم نایب قهرمانی جواب بچه ها را بدهد. چرا بعد از یک سال و نیم جایزه بچه ها را پرداخت نکرد؟ میپرسی شاید جواب بده

258 258

دکمه بازگشت به بالا