جامعه

در زندان اوین چه خبر بود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه اجتماعی؛ حوالی ساعت 9:30 صبح خبری مبنی بر آتش سوزی زندان اوین در فضای مجازی منتشر شد.

گمانه زنی ها در مورد اصالت i سوقم این خبر زمانی آغاز شد که خبرگزاری اخبار ما در ساعت 22:09 از وقوع آتش سوزی در زندان اوین بنا به ادعای کاربران شبکه های اجتماعی خبر داد.

ظهور درگیری در محل نگهداری اوباش

30 دقیقه بعد، ساعت 22:39، خبرگزاری ایرنا در گفتگو با یکی از مقامات ارشد امنیتی مدعی شد که شامگاه شنبه (3 مهرماه) بخشی که اراذل و اوباش در آن نگهداری می شدند، شاهد آشوب و درگیری بین این عناصر در زندان بوده است. که منجر به درگیری این افراد با کارکنان زندان اوین شد.

این افسر امنیتی بیان کرد: اغتشاش گران نیز از دیگر زندانیان جدا و سایر بازداشت شدگان نیز به سلول های خود بازگردانده شدند.

خبرگزاری ایرنا در گفت و گو با یکی از مقامات عالی رتبه امنیتی مدعی شد که اوباش در زندان اوین نگهداری می شوند که اساساً زندانیان جرایم خشن و افراد خشن در ندامتگاه اوین نگهداری نمی شوند.

تحریک نگهداری لباس توسط برخی زندانیان

عقربه ها به 22:45 اشاره می کردند. خبرگزاری اخبار ما به نقل از یک منبع آگاه نوشت: ساعاتی پیش زندانیان بند 6 و 7 که بند سارقان و بند محکومان مالی هستند با یکدیگر درگیر شدند اما به دلیل درگیری یک نفر قابل توجه. تعدادی از این زندانیان با کمک نیروهای امنیتی سعی در متفرق کردن زندانیان دارند. در این میان برخی از زندانیان با سو استفاده کردن از فضای به دست آمده، یک انبار لباس را به آتش کشیدند. مدیریت زندان برای اطفای حریق از آتش نشانی کمک خواست و پس از مدتی آتش خاموش و اوضاع تحت کنترل قرار گرفت.

خبرگزاری اخبار ما نیز به نقل از این مقام امنیتی اعلام کرد که بسیاری از اعضای زندان های ششم و هفتم در این درگیری شرکت نداشته اند و رفتار افراد درگیر در این درگیری مشخص می شود و هیچ زندانی امنیتی در جریان امروز دخیل نبوده است. درگیری بین زندانیان و اساسا ادارات مربوط به زندانیان امنیتی جدا و به دور از سارقان و محکومین مالی است.

واکنش قوه قضائیه به آتش سوزی زندان اوین

اما در ساعت 22:52 مرکز رسانه عدالت اعلام کرد: ساعتی پیش تصاویری از آتش سوزی در زندان اوین تهران در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

رصد سازمان زندان نشان می دهد که در پی درگیری چند زندانی محکوم به مالی و سرقت، کارگاه کارآفرینی زندان دچار آتش سوزی شده است.

بلافاصله پس از درگیری و آتش سوزی در کارگاه خیاطی محکومان و سرقت پول، آیین نامه زندان برای مهار درگیری وارد عمل شد و سازمان آتش نشانی مستقر در زندان بلافاصله اقدام به اطفای حریق کرد و هم اکنون آتش مهار شده است. و خاموش شود.

این گزارش حاکی از آن است که نیروی انتظامی برای ساماندهی زندان به منظور برقراری هر چه سریعتر آرامش در اوین کمک کرده است.

بر اساس این گزارش، با آمدن مقررات زندان، درگیری بین زندانیان کنترل شد.

در زندان اوین چه گذشت؟

ماجرای اوین ربطی به اغتشاشات ندارد

دادستان تهران همچنین با بیان اینکه از ساعاتی پیش اوضاع زندان اوین آرام شد و آرامش برقرار شد، گفت: درگیری امروز بین زندانیان ربطی به اغتشاشات اخیر ندارد و اساساً بخشی مربوط به زندانیان امنیتی است. بخش هایی از سارقان و محکومان مالی که در آن آتش سوزی و درگیری وجود دارد آنچه رخ داده جدا و دور از آن است.

ساعت 23:59 خبرگزاری ایرنا به نقل از یکی از امدادگران حاضر در محل از مصدومیت 8 نفر در جریان آتش سوزی زندان اوین خبر داد.

جزئیات آتش سوزی در اوین از سخنگوی سازمان آتش نشانی

جلال ملکی ساعت 00:16 در گفتگو با خبرنگار مهرا به تشریح جزئیات آتش سوزی زندان اوین پرداخت و گفت: ساعت 21:29 آتش سوزی زندان اوین به سامانه 125 سازمان آتش نشانی شهر تهران اطلاع داده شد.

وی ادامه داد: در عرض یک دقیقه ماموران آتش نشانی زندان اوین در محل آتش سوزی حاضر شدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران با بیان اینکه این ایستگاه آتش نشانی بیش از 10 سال است که در زندان اوین مستقر است، خاطرنشان کرد: 5 ایستگاه دیگر در مدت چهار دقیقه در محل حاضر شده و آتش را خاموش کردند.

وی گفت: در محل حادثه یک کارگاه خیاطی که ابتدا در آتش سوخته بود مشاهده شد. نیروها از طریق نردبان های هیدرولیکی و نفوذ به داخل آتش، عملیات اطفای حریق را آغاز کردند.

ملکی با بیان اینکه خوشبختانه هیچ فردی در زمان حادثه حضور نداشته است، گفت: در منطقه ای که اکیپ های آتش نشانی برای اطفای حریق مشغول به کار بودند فوتی نداشته است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: مدت زیادی از اطفای حریق و پایان پاکسازی نهایی می گذرد.

وی در نهایت از بررسی علت حادثه توسط سازمان آتش نشانی شهرداری تهران خبر داد.

در زندان اوین چه گذشت؟

آرامش به اوین بازگشت

محسن منصوری استاندار تهران در گفتگو با خبرنگار ساعت 23 در خصوص حادثه زندان اوین گفت: در حال حاضر آرامش کامل در زندان اوین حاکم است.

وی با اشاره به شلوغی برخی از بندهای این زندان گفت: بند 7 و 8 شلوغ بود اما مشکل اصلی در بند بود که چندین اراذل و اوباش در آن حضور داشتند.

استاندار تهران تصریح کرد: با حضور سریع نیروهای پلیس، یگان امداد اکنون در آرامش کامل است و چیز خاصی وجود ندارد، مشکل اصلی آتش سوزی توسط تعدادی از زندانیان بود که با حضور عوامل آتش نشانی مهار و مهار شد. تبدیل شد.

وی گفت: در حال حاضر هم زندان و هم اطراف آن تحت کنترل است.

زندان اوین یکی از مهم ترین زندان های کشور است که علاوه بر دارا بودن سه بند امنیتی موسوم به دو الف، 209 و 241، تعدادی مجرم خاص از جمله جرایم امنیتی را نیز در خود جای داده است، به همین دلیل از همواره مورد توجه عناصر و دشمنان ضد انقلاب هستند.

دکمه بازگشت به بالا