عمومی

در ستایش سردار – اخبار ما

عملکرد یکی از ملی پوشان در دو بازی اخیر یعنی مقابل لبنان و سوریه باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. درست است که وحید امیری بدون شک بهترین بازیکن ایران در این دو بازی بود اما رد شدن از سردار آزمون کار راحتی نیست.

به گزارش روزنامه اخبار ما شرق وی نوشت: تیم ملی فوتبال ایران در یک قدمی صعود به جام جهانی است. شاگردان دراگان اسکوچیچ در اولین بازی دور برگشت مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی آسیا موفق شدند در یک بازی بی نقص و تماشایی با یک بازی سه گل از سد سوریه بگذرند و با 16 امتیاز در صدر جدول قرار بگیرند. . حالا که اختلاف تیم ملی ایران با امارات رده سومی به 10 امتیاز رسیده است، این بدان معناست که در صورت عبور هفتمین باخمن از سد عراق و کسب سه امتیاز کامل، ایران سهمیه خود را برای جام جهانی 2022 قطر نهایی خواهد کرد. حرف یا حدیث البته بسته به اتفاق، ایران حتی در صورت تساوی در آن دیدار به قطر سفر خواهد کرد.

اما تا رسیدن به آن دیدار باید عملکرد یکی از ملی پوشان در دو بازی اخیر یعنی مقابل لبنان و سوریه بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. درست است که وحید امیری بدون شک بهترین بازیکن ایران در این دو بازی بود اما از کنار سردار آزمون مهاجم تیم ملی ایران به راحتی نمی توان گذشت. سردار در این دو بازی دو گل به ثمر رساند که هر کدام پایه و اساس موفقیت و در نهایت پیروزی این تیم در بازی ها بود. او ابتدا در دقیقه 91 بازی با لبنان گل تساوی را به ثمر رساند و سپس در دیدار با سوریه از تساوی جلوگیری کرد و طبق سناریویی مشابه آنچه مقابل لبنان به ثمر رساند، توانست دروازه سوریه را باز کند. البته گلزنی کار و وظیفه یک کاپیتان آزمایشی در تیم ملی است اما دو گل آخر او در شرایط متفاوتی به ثمر رسید که ارزش کار او را بیشتر می کند. سردار آزمون در حالی به اردوی تیم ملی اضافه شد که با یک پرونده جنجالی در روسیه مواجه بود و به گفته یکی دو رسانه روسی، اکنون شرایط برای او سخت تر می شود. البته صرف نظر از صحت یا نادرستی اتهامات وارده به ناخدای آزمایشی، روحیه وی قابل تقدیر است. بسیاری از بازیکنان زمانی که در پست سردار آزمون قرار می گیرند دچار اختلال روانی می شوند و تمرکز لازم را برای دیدارهای مهم از دست می دهند اما سردار به صورت حرفه ای این کار را انجام داد و اجازه نداد مشکلات احتمالی در زندگی خصوصی او روی بازی او در تیم ملی تاثیر منفی بگذارد.

علاوه بر این در مقدماتی جام جهانی با دعوت نشدن مهدی طارمیجا، فوق ستاره خط حمله تیم ملی، دراگان اسکوچیچ، دروازه حریف را باز کرد. غیبت مهدی طارمی ناخودآگاه بار خط حمله تیم ملی را بر دوش سردار آزمون گذاشت. او این بار می توانست با حضور علیرضا جهانبخش جدا شود اما محرومیت جهانبخش از دیدار مقابل سوریه کار سردار را برای دیدار با لبنان سخت کرد. با این وجود فرمانده آزمون به بهترین نحو ممکن به وظیفه خود عمل کرد. او یکی از معدود بازیکنان تیم ملی بود که در فضای مجازی از مهدی طارمی حمایت کرد و ابراز امیدواری کرد که او خیلی زود به تیم ملی بازگردد و دو گل کلیدی در لبنان و سوریه به ثمر رساند تا جایی در جمع بزرگان فوتبال ایران باز کند. سردار در اولین بازی سی و هشتمین گل ملی خود را به علی کریمی زد و چهارمین گلزن تاریخ فوتبال ایران در سطح ملی شد. او در دیدار مقابل سوریه عادت به رفتن نداشت و این بار با یک گل دیگر علی کریمی را تنها گذاشت و در کنار جواد نکونام سومین گلزن تاریخ تیم ملی ایران شد. البته صحبت از 39 گل جواد نکونام است و گفته می شود او 38 گل زده اما هر چه که هست تاثیری بر سومین گلزن سردار آزمون تاریخ فوتبال ایران ندارد. البته سردار اگر در ضربات پایانی به سمت دروازه حریف دقت بیشتری می کرد، می توانست خودش هم عنوان قهرمانی را کسب کند. او با همین تاثیر در آستانه 27 سالگی رکوردی فوق العاده دارد و تنها دو اسطوره دیگر را بالای سر خود می بیند: اولی کریم باقری با 50 گل برای تیم ملی و دومی علی دایی با 109 گل. اگرچه در حال حاضر تصور گل‌های ملی علی دایی توسط سردار آزمون باورنکردنی به نظر می‌رسد، اما او تا رسیدن به کریم باقری در رده دوم بهترین گلزنان ملی ایران فاصله زیادی ندارد. با توجه به شرایطی که سردار آزمون از نظر سنی و موقعیت در تیم ملی دارد، شاید زمان زیادی برای عبور از کریم باقری نیاز نداشته باشد.

البته درخشش کاپیتان آزمایشی به مسابقات کشوری محدود نمی شود. او نزدیک به سه فصل است که در عرصه باشگاهی بازی می کند و یکی از بازیکنان ارزشمند تیم زنیت است. در همین فصل و تا کنون 12 بازی برای زنیت انجام داده است که از این تعداد 7 گل و 4 پاس گل برای هم تیمی هایش ثبت کرده است. سردار با همان هفت گلی که تا به حال به ثمر رسانده در رتبه دوم گلزنان لیگ روسیه قرار دارد و طبیعتاً مانند یکی شانس زیادی برای گلزنی در دو فصل اخیر دارد. او که با زدن چهارمین گل خود به سوریه رکورد علی دایی را به ثمر رساند و تبدیل به بازیکنی شد که بیشترین گل را برای ایران مقابل سوری ها به ثمر رساند، یکی دو رکورد قابل توجه دیگر دارد.

سردار هم اکنون با 60 بازی در لیگ کشور و 20 گل زده در مقدماتی جام جهانی سومین گلزن برتر ایران در این رقابت ها شده است. البته همین دو چهره مطرح تیم ملی یعنی کریم باقری و علی دایی بیشتر در این رده قرار دارند اما همانطور که گفته شد سال های آزمون کاپیتان به حدی است که می توان به ثبت رکوردهای ملموس تری در نه چندان دور امیدوار بود. آینده دور. هم در سطح ملی و هم البته در سطح باشگاهی.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا