فرهنگی

دست بسته فعالان دانشجویی در کانون‌های فرهنگی

گروه استانی خبرگزاری آنا؛ در حال حاضر بیش از یک هزار و 260 کانون فرهنگی اجتماعی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور فعال و دارای مجوز، اساسنامه، دبیر و اعضای معین هستند.

یکی از رویکردهای مهم معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، اهمیت فعالیت های فرهنگی دانشجویی از طریق تسهیل، تعمیق و گسترش مراکز است که با اصلاح آیین نامه اجرایی مراکز و انتشار آن در دستور کار قرار گرفت. آنها در ماه سپتامبر 1378. حوزه معاونت فرهنگی دانشجویی واحدهای دانشگاهی سراسر کشور نیز فعال است مراکز فرهنگی آنها از جامعه حمایت می کنند و تا حد امکان امکانات و تجهیزات لازم را در اختیار آنها قرار می دهند.


بیشتر بخوانید:

اختصاص فضای تبلیغاتی به فرهنگسراها

از امدادرسانی به زلزله گرفته تا نگرانی های اشتغال جوانان

حس فداکاری دانش آموزی در مراکز کلید هلال احمر


نانونهای دانشجو یکی از اشکال مهم و کارآمد فعالیت های دانشجویی است که با هدف ایجاد بستر مناسب برای مشارکت دانشجویان در تحقق برنامه های دینی، انقلابی، فرهنگی و هنری دانشگاه ایجاد شده است. البته می تواند منجر به فعالیت های با کیفیت تر و پاسخگویی بهتر به سلیقه های مختلف شود.

باید فعالیت کانون ها را در قالب کاروان های بشردوستانه و اردوهای جهادی در مناطق کم برخوردار در سراسر کشور با حضور دانشجویان گسترش دهیم و تلاش ها را بر ارتقای مهارت های فرهنگی اجتماعی دانش آموزان متمرکز کنیم.فعال سازی مراکز فرهنگی، هنر و اجتماعی یکی از برنامه های اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی است که از خدمات آنها نیز بهره مند می شوند.

خبرنگار خبرگزاری آنا در سلسله گزارش و گفت و گو با دبیران کانون های فرهنگی اجتماعی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، به تشریح کار، فعالیت و ماموریت این مراکز در قالب اخبار.مراکز دانشجوییوی بررسی می کند که در این شماره گفت و گو با الهام مرتضایی، دبیر کانون دانشجویان هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد را می خوانیم.

مرتضایی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا، در خصوص کانون هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، گفت: از سال 95 که وارد دانشگاه شدم با این مرکز شروع به کار کردم و در سال 1375 به عنوان دبیر انتخاب شدم.» در این دوره از کانون جوانان هلال احمر این دانشگاه برنامه های مختلفی از جمله آموزش تزریقات و کمک های اولیه و کلاس های همراه (خانواده آماده حوادث) برگزار شده و یا در حال برگزاری است. پیشگیری از اعتیاد، نشاط و امید، استارت آپ ها.

وی با بیان اینکه کانون هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد هم اکنون 300 عضو دارد، تصریح کرد: این مرکز در ایام کرونا با ساختن کلیپ و پادکست سعی در فرهنگ سازی برای دانشجویان و عموم مردم در عرصه های مختلف جامعه داشت.

دبیر جمعیت هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد با بیان اینکه در قالب پوستر و اینفوگرافی با موضوعات مختلف از جمله تاج گذاری و اهدای خون و … سعی در آگاهی بخشی داشتیم، گفت: و وجود دارد. روحیه مثبتی در دانش آموزان ایجاد شد و آنها از مواد تولید قبلی استقبال کردند و در مسابقات به خوبی شرکت کردند. اندازه گیری خوابگاه های دانشجویی و کمک به خانه سالمندان با حمایت مالی دانشجویان نیز از فعالیت های مستقیم مرکز بود.

گره زدن فعالان دانشجویی در خوابگاه ها

مرتضایی افزود: از طریق برخی از مساجد سطح شهر آموزش های بهداشتی به مؤمنان داشتیم تا به بیماری مبتلا نشوند و راه های پیشگیری از آن توسط دانش آموزان با جمع آوری مطالب از منابع و جزوات دقیق و معتبر (نوعی رسانه آموزشی).» از طریق کانال های مجازی طرح های خوبی تهیه و ارائه شد.

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد گفت: مهم ترین مشکل در فعالیت های این مرکز عدم توجه به مسائل فرهنگی است، بنابراین از ظرفیت های دانشجویی در این مسیر به خوبی استفاده نمی شود و همچنین ظرفیت ها و مشکلات مالی باعث نزدیکی اعضا می شود. به فعالیت های بهتر.”

گره زدن فعالان دانشجویی در خوابگاه ها

دانشجوی کارشناسی میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد درباره گستره فعالیت کانون های هلال احمر در دانشگاه ها گفت: دانشجویان را در بستر فرهنگی اجتماعی قرار دهید و برای توانمندسازی و تربیت آنها تلاش کنید.


بیشتر بخوانید:

لزوم ارتقای جایگاه فرهنگی اجتماعی دانش آموزان با رشد علمی

مسئولان صدای “بلند” دانش آموزان را می شنوند

انجام مسئولیت دانشجویی در فرهنگسراها


مرتضایی فرهنگسراها را از اشکال مهم و مؤثر فعالیت دانشجویی عنوان کرد و افزود: این مراکز با هدف ایجاد بستر مناسب برای مشارکت دانشجویان در تحقق برنامه های دینی، انقلابی، فرهنگی و هنری دانشگاه ایجاد شده است. و پاسخگویی به نیازهای فرهنگی مخاطبان دانشگاه در مراکز بیشتر دیده می شود، طبیعتا می تواند منجر به کیفیت بهتر فعالیت ها و پاسخگویی بیشتر به سلایق مختلف شود.

وی گفت: حضور فرهنگسراها باعث ارتقا و توسعه فرهنگ دانشگاهی می شود و تلاش می کنیم نگاه خود به فرهنگسراها نه تنها مجری برنامه های فرهنگی بلکه به عنوان واحدی مهم در تقویت ارتباط دانشگاه و جامعه باشد.

گره زدن فعالان دانشجویی در خوابگاه ها

انتهای پیام/4117/4062/

دکمه بازگشت به بالا