استان ها

دفتر سازمان ملی زمین‌شناسی در قشم افتتاح شد

به گزارش اخبار ما از قشم، افشار فتح الهی در این مراسم راه اندازی دفتر سازمان زمین شناسی به عنوان یک سازمان علمی توانمند در کشور را راه حلی برای رفع مشکلات این منطقه در جزیره دانست و گفت: با توجه به این موضوع، مشکلات این منطقه در حال توسعه است. با کمک دانش تخصصی می‌توانیم از ظرفیت‌های ژئوپارک جهانی قشم برای نمایندگی جامعه جهانی بهتر استفاده کنیم و در جهت تقویت گردشگری علمی کشور گام برداریم.

وی از غار نمکدان به عنوان یک ظرفیت بین المللی و غار خوربس به عنوان یک سرمایه میراثی یاد کرد و افزود: برای نگهداری، معرفی و بهره برداری بهتر از این ذخایر ملی نیاز به یک برنامه تحقیقاتی و به دنبال آن برنامه اجرایی است.

فتح الهی همچنین بر لزوم انجام تحقیقات تخصصی در زمینه ژئومورفولوژی جزیره با کمک متخصصان این حوزه به منظور شناسایی پیش از موعد ریسک و مدیریت ریسک های احتمالی با هدف حفظ دارایی های ژئوتوریسم تاکید کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان یادآور شد: حضور کارشناسان زمین شناسی کشور در قشم کمک شایانی به اجرای طرح های ملی انجام شده در این منطقه بر اساس مفاهیم علمی و با حداقل آسیب به محیط زیست می کند.

لازم به ذکر است بررسی بازسازی بافت های طبیعی و تاریخی جزیره، استانداردسازی و تضمین مناطق ژئوتوریستی، ارزیابی پتانسیل جزیره در حوزه جمع آوری آب شیرین، راه آب گردش در خلیج فارس و رسوب گذاری که حاصل این گردش است و نظارت مستمر بر این اقدامات به منظور حفظ علمی ذخایر ملی و به طور دقیق تر کشورهای این منطقه، هدف اصلی افتتاح این دفتر در قشم است.

    دفتر سازمان زمین شناسی کشور در قشم افتتاح شد

48

دکمه بازگشت به بالا