اقتصادی

دولت همت خود را بر کاهش فراز و نشیب‌های “ارز” بگذارد

اخبار ما/کرمانشاه رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه معتقد است، دولت امسال باید تمام همت خود را صرف پایداری اوضاع اقتصادی و کاهش فراز و نشیب‌های پیش بینی نشده بازار ارز قرار دهد.

کیوان کاشفی در نشست امروز (۲۲ فروردین) با تشکل‌های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کرمانشاه، با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان سال «مهار تورم و رشد تولید» اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سخنرانی مهمی که در ابتدای سال داشتند نیز بر مباحث مهمی تاکید کردند.  

وی کاهش تصدی‌گری دولت و واگذاری بیشتر امور به بخش خصوصی را یکی از مهمترین این موارد دانست که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد.  

رئیس اتاق کرمانشاه تنها راه پیشرفت و توسعه کشور وخروج از وضعیت کنونی را اتکا بیشتر به ظرفیت بخش خصوصی دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه با گذشت حدود یک ماه از ابتدای سال هنوز بارقه‌ای از واگذاری امور به بخش خصوصی شاهد نبوده‌ایم.  

کاشفی سپس اشاره‌ای به دو محور مهم نامگذاری امسال داشت و افزود: مهار تورم از ید اختیار استان‌ها خارج بوده و ناشی از سیاست‌های کلان اقتصادی کشور است.  

وی با ابراز تاسف از کج فهمی که گاهی در زمینه مهار تورم در کشور مشاهده می‌شود، یادآور شد: متاسفانه شاهد تاکید بر تشدید قیمت‌گذاری‌ها و افزایش بازرسی‌ها هستیم.  

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با بیان اینکه تنها ۱۰ درصد تورم ممکن است ناشی از گرانفروشی باشد، گفت: ۹۰ درصد تورم کشور از سیاست‌های کلان اقتصادی، نظام بودجه‌ریزی و سیستم بانکی منشا می‌گیرد.  

کاشفی از احتمال تشدید مشکلات برای اصناف و  تشکیل پرونده های تعزیراتی ابراز نگرانی کرد که سابقه چند دهه‌ای و تجارب گذشته نشان می‌دهد هیچ کمکی به کنترل قیمت‌ها نکرده است.  
 
بهبود فضای کسب وکار، تامین نقدینگی و توسعه صادرات؛ ملزومات رشد تولید

وی سپس به موضوع رشد تولید اشاره کرد که برای تحقق آن سه مقوله اساسی بهبود فضای کسب و کار، تامین نقدینگی و توسعه صادرات باید مد نظر قرار گیرد.  

رئیس اتاق کرمانشاه درباره تشدید مشکلات تامین نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی در سال جاری هشدار داد و افزود: با توجه به محدودیتی که در منابع مالی بانک‌ها وجود دارد، به نظر می‌رسد امسال مشکلات بیشتری در زمینه تامین نقدینگی هم در بخش سرمایه در گردش و هم سرمایه اولیه داشته باشیم.

کاشفی اتکا به بازار سرمایه را در چنین شرایطی ضروری دانست که امسال هم چشم‌انداز مثبتی پیش روی این بازار پیش‌بینی می‌شود و گفت: در کرمانشاه اقدامات خوبی در این زمینه آغاز شده و بعد از چندین سال وقفه پذیرش دو تا سه بنگاه اقتصادی استان در بازار سرمایه برای امسال در حال نهایی شدن است.  

وی سپس از چشم‌انداز شاخص‌های اقتصادی کشور در سال جاری هم یاد کرد که برای پیش‌بینی فعالیت‌های اقتصادی ضروری است و گفت: به نظر می‌رسد دولت باید تمام همت خود را صرف پایداری اوضاع اقتصادی و کاهش فراز و نشیب های پیش بینی نشده بازار ارز قرار دهد.  

کاشفی تاکید کرد: متاسفانه دیدگاه بازی خصوصا در بانک مرکزی برای پذیرش نرخ واقعی ارز وجود ندارد و این امر کار را دشوار می‌کند.  

وی معتقد است در شرایطی که پذیرش نرخ واقعی ارز برای بخشی از بدنه دولت دشوار است، اما معاملات بر پایه همین قیمت‌های واقعی انجام می‌شود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران ابرازامیدواری کرد در سال جاری گشایش‌هایی در فضای روابط خارجی و توافق برای احیا برجام را شاهد باشیم که می‌تواند اثرات مثبتی داشته باشد.

تدوین بسته رشد تولید در کرمانشاه

 وی سپس از برنامه‌های استان برای تحقق نامگذاری سال هم یاد کرد و افزود: در بخش مهار تورم که مرتبط با اقتصاد کلان است نمی‌توان کار چندانی پیش برد، اما برای رشد تولید استان در حال تدوین یک بسته هستیم.  

کاشفی همچنین بر لزوم برگزاری مستمر نشست‌های هم اندیشی فعالان اقتصادی تاکید کرد که برای رسیدن به ادبیات مشترک و همچنین راه‌گشایی بین مدیران بخش دولتی ضروری است.  

رئیس اتاق کرمانشاه افزود: بعلاوه بنا داریم امسال با برگزاری جلسات مستمر، از ظرفیت شورای گفت و گو بیشتر استفاده کنیم.

انتهای پیام

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا