اقتصادی

دیدار نماینده ایران با دستیار پوتین برای توسعه تجارت

در دیدار رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و دستیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور تاکید شد.

به گزارش اخبار ما، علیرضا پیمان پاک با کوبیاکوف، معاون رئیس جمهور روسیه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار که در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ برگزار شد، دو طرف بر گسترش روابط تجاری بین کشورهای خود تاکید کردند.

همکاری در موضوعاتی مانند صنعت خودروسازی، کشتیرانی، کشتی سازی، فعال سازی کریدور شمال به جنوب، همکاری های بانکی و ارزی، تولید مشترک صنایع مادر دو کشور از جمله موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.

پیمان پاک همچنین بر آمادگی ایران برای انعقاد قراردادهای بلندمدت میوه و تره بار با همکاری اتاق بازرگانی ایران و روسیه برای تثبیت و توسعه صادرات تاکید کرد.

کوبیاکوف همچنین از پیشنهاد سران سازمان توسعه تجارت برای برگزاری نمایشگاه های مشترک بین شرکت های ایرانی و روسی استقبال کرد و گفت: صنعت خودرو روسیه آماده همکاری با ایران است و ایران می تواند شریک تجاری ما در بازار باشد. بازاری به ارزش 100 میلیارد دلار

بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت، در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ، تفاهم نامه ای بین ایران و روسیه با مرکز سن پترزبورگ و تهران به نام «نواپارس» در سال 1390 منعقد شد. حضور علیرز پیمان پاک (رئیس سازمان تجارت و توسعه) جمهوری اسلامی ایران، کاظم جلالی (سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه) و کریل والنتینویچ پولیاکوف (معاون فرماندار سن پترزبورگ)، گریگوریف تاییدیه اوگنی دمیتریویچ (رئیس کمیته امور خارجی دولت سن پترزبورگ).

ایجاد این مرکز موجب توسعه تجارت متقابل ایران و روسیه در زمینه های تهیه تجهیزات نفت و گاز، محصولات مهندسی حمل و نقل، مهندسی مکانیک، کشتی سازی، تجهیزات الکترونیکی، طراحی و ساخت تاسیسات انرژی، ایجاد تجهیزات تعمیرات اساسی شد. کشاورزی، صنایع غذایی، داروسازی و ساختمان در دستور کار قرار دارند.

توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی و سرمایه‌گذاری در صنایع پیشرو و اولویت‌دار بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و تولیدکنندگان ایران و روسیه، حمایت و کمک مؤثر در ایجاد روابط تجاری مستقیم بین کارآفرینان روسی و ایرانی، ایجاد سازوکارهای مناسب برای تسهیل روابط مالی بین شرکت‌ها. در جغرافیای دو طرف، راه‌اندازی درگاه‌های اینترنتی برای بررسی ظرفیت‌های تجاری ایران با روسیه و بالعکس، تلاش برای توسعه پروژه کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال به جنوب برای تسهیل ترانزیت کالا بین دو کشور، ایجاد تمامی زیرساخت‌های لازم بانک ها و شرکت های بیمه روسیه در مرکز، راه اندازی واحد نمایشگاهی برای نمایش دستاوردهای احزاب در کشور مقابل و همچنین ایجاد مراکز فرهنگی درون احزاب از جمله اهداف تاسیس ایرانی-روسی است. مرکز تجاری.

رئیس سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران در این مراسم راه اندازی این مرکز را فصل جدیدی در همکاری شرکت های ایرانی و روسی خواند و بر حمایت از برنامه های آن تاکید کرد.

پیمان پاک اجرای تفاهم نامه قبلی لغو روادید بین دو کشور را راهکاری برای توسعه گردشگری دو کشور عنوان کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا