فرهنگی

رحمت امینی: با هدف اصلاح ساختار آمده‌ام، نه شوق دبیر شدن

به گزارش خبرگزاری اخبار ما؛ عصر چهارشنبه 25 اسفندماه در خبری که در سایت معاونت اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شد، رحمت امینی به عنوان دبیر علمی انتخاب شد. بیست و چهارمین جشنواره تئاتر دانشگاهی نامی که تاکنون در جشنواره تئاتر دانشگاهی وجود نداشت و برای اولین بار بر خلاف سنت گذشته دبیری این جشنواره به دو بخش علمی و احتمالاً هنری تقسیم شد و بخش علمی آن به یکی از آنها سپرده شد. اساتید دانشگاه و اعضای هیئت علمی

این انتصاب با اعتراض فعالان تئاتر دانشگاهی همراه شد، نه به امینی، بلکه علیه بدعت جدید وزارت علوم.

در این میان امینی اعتراض کرد و با این سوال مواجه شد که چرا با وجود اینکه از نوآوری وزارت علوم در انتخاب دبیر مطلع بوده، با قبول عنوان دبیر علمی جشنواره تئاتر دانشگاهی موافقت کرده است؟

بیشتر بخوانید:

حسین کیانی نسبت به تعطیلی جشنواره تئاتر دانشگاهی هشدار داد

رحمت امینی: من با هدف اصلاح ساختار آمدم نه با آرزوی منشی شدن
تصویری از اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی – شنبه 19 تیرماه ساعت 14:00 – سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر

رحمت امینی در پاسخ به سوال رهبر امینی که برای خبرگزاری آنلاین ارسال شده است، گفت: دوستان قبلی به طور غیر رسمی از من پرسیدند که چرا به عنوان دبیر علمی بیست و چهارمین جشنواره تئاتر دانشگاهی پذیرفته شده ام، اما این اولین بار است که به طور رسمی به این سوال پاسخ می دهم.

این استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ادامه می دهد: در جلسات حضور داشتم. در آن دو جلسه به طور مفصل اشاره کردم که معمولاً دانشجویی به عنوان دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی انتخاب می شود. روندی که معمولاً یکی از کسانی بودم که توسط دوستان دعوت می‌شد و مشورت می‌کردم».

وی افزود: در سال 1400 دو اتفاق افتاد. اول اینکه فرصت های ملاقات با نامزدها از دست رفت و دوم اینکه روند قبلی مورد انتقاد قرار گرفت از جمله اینکه مراحل گزینش ناقص بود و مثلاً چرا مراکز تئاتر دانشجویی دبیر تعیین نکردند. مدیران گروه تئاتر دانشگاه بیوگرافی آنها و مواردی از این دست را مرور می کنند. استانداران جدید وزارت علوم این ایرادات را بررسی کردند و می دانستند که روندهای قبلی مدام مورد انتقاد قرار گرفته است.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ادامه می دهد:سوال این بود که برای برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی در سال جدید چه باید کرد؟ و آیا می توان جشنواره ای را چه با حضور دبیر دانشجو یا دبیر دیگر در زمان معمول در اردیبهشت یا نهایتا در خرداد برگزار کرد یا خیر؟ وجود تاج و شرایط شیوع آن بیش از پیش تشدید شد و باعث نگرانی شد، زیرا در همان شرایط غیر تاج زمان زیادی طول کشید تا متون را دریافت کنیم، دوباره بخوانیم و بعد آثار را بررسی کنیم. همه اینها را با این اعتقاد جمع کنید که این اعتقاد شخصی من و بسیاری از دوستان است که جشنواره تئاتر دانشگاهی نباید تعطیل یا یک سال به تعویق بیفتد و چراغ این رویداد را خاموش نکنید.. »

امینی می افزاید: در این میان پیشنهادهای متعددی ارائه شده است که یکی از آنها بازنگری در همه فرآیندها و بازنگری در همه مشکلات بود. اساسنامه جشنواره تئاتر دانشگاهی نیاز به بازنگری دارد و این رویداد نیاز به دبیرخانه دائمی و بودجه مشخص دارد و بالاخره باید روزی حل شود. علاوه بر مشکلات ذکر شده، پیشنهاد شد یکی از اعضای هیئت علمی که در این زمینه نیز تجربه دارد، ابتدا این مشکلات را اصلاح و آن مشکلات را حل کند و سپس به فکر برگزاری جشنواره باشد. با این توضیحات قانع شدم که سمت دبیری علمی جشنواره تئاتر دانشگاهی را بپذیرم. چه معنی میده؟ به این معنا که اساساً در حال اصلاح پایه های زیرساختی و ساختاری این جشنواره هستیم. این توضیح مرا وادار کرد که با اشتیاق و تجربه ای که در درون خودم داشتم این سمت را بپذیرم. اما می دانستم و می دانم که عنوان «دبیر علمی جشنواره تئاتر دانشگاهی» برای من که پذیرفتم واکنشی و در نتیجه چالش برانگیز خواهد بود. اما قبولی فقط به دلایلی بود که عرض کردم وگرنه میدونید که من تمام این توابع و دبیری رو گذروندم و میخوام تاکید کنم که قبولی این کارکرد به هیچ وجه باعث خوشحالی نیست که در سمت من باشم. تازه نبود در این دو سه سال اخیر به جز مدیر گروه دانشگاه تهران هیچ سمتی را نپذیرفتم و آن هم فقط به این دلیل بود که شاید یک بار بتوان کاری کرد که غصه بخورد.»

مدیر گروه تئاتر دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می افزاید:در جشنواره تئاتر دانشگاهی موارد زیادی وجود دارد که باید اصلاح شود. کاستی های اساسنامه جشنواره باید زیاد باشد، دبیرخانه های دائمی برای آن ایجاد و ردیف بودجه ای ویژه برای آن تعریف شود. تنها به همین دلایل عنوان دبیر علمی بیست و چهارمین جشنواره تئاتر دانشگاهی را پذیرفتم و همانطور که می دانید دبیر علمی به این معناست که عنوان دبیر هنری همچنان پابرجاست و قطعا شاهد یک دبیر هنری زنده و فعال در بین هنرمندان خواهیم بود. خود دانش آموزان دلایل قبولی من برای دبیری علمی مواردی بود که ذکر کردم و امیدوارم این توضیحات پاسخگوی سوالات دوستان باشد وگرنه انگیزه اولیه از من گرفته خواهد شد و اگر در هیاهوی اولیه این انتصاب غرق شویم کار من تمام خواهد شد. “او به آن نمی رسد.”

وی در پایان درباره زمان برگزاری بیست و چهارمین جشنواره تئاتر دانشگاهی توضیح می دهد: اولین اقدام من دعوت از تعدادی از اساتید دوره های قبل جشنواره تئاتر دانشگاهی و فعالان و علاقه مندان تئاتر دانشجویی است و با تشکیل اتاق فکر، در جمع بندی اساسنامه، دبیرخانه دائمی، ردیف بودجه مشخص و زمان برگزاری بیست و چهارمین جشنواره تئاتر دانشگاهی 1401.

58259

دکمه بازگشت به بالا