فرهنگی

رونمایی از پوستر و نشان چهلمین جشنواره تئاتر فجر

به گزارش گروه فرهنگی هنری خبرگزاری اخبار ما؛ مراسم رونمایی از پوسترها و نشان های چهلمین جشنواره تئاتر آتش نشانی ظهر شنبه 11 بهمن ماه با حضور «محمود سالاری» معاون فرهنگی و شعائر اسلامی وزیر ارشاد، «قادر آشنا» مدیرکل هنرهای نمایشی «حسین» مسافر آستانه، دبیر جشنواره، اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره هوشنگ توکلی، «مریم معترف»، «محمدحسین ناصربخت»، «رضا بصیرت»، رئیس انجمن هنرهای نمایشی و…

قادر آشنا در ابتدای این مراسم در سخنانی کوتاه گفت: هر اتفاقی که تا کنون در جشنواره افتاده، مصوبه شورای سیاسی بوده است. «برخلاف دوره‌های گذشته که شاید نظرات اعضای شورا عملاً اجرا نمی‌شد، اما در دوره چهلم شورا سیاست کلی جشنواره را تدوین کرد و دوستان دبیرخانه همان تصمیمات را اعمال و اجرا کردند.

چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر با بیان اینکه روال بازبینی آثار در این دوره با دوره های قبل بسیار متفاوت بود، گفت: این تغییر ممکن است با مقاومت هایی مواجه شود اما در آینده پذیرفته خواهد شد. وی تصریح کرد: هم ثبت نام گروه ها و هم انتخاب آثار از طریق تلویزیون تئاتر ایران اتفاق بدیعی بود که در این دوره از جشنواره رخ داد و شبهه هایی که در دوره های قبل درباره بررسی و انتخاب آثار وجود داشت به صفر رسید. در این دوره به دلیل ناشناخته بودن اعضای کمیته گزینش و 15 نفر از آنها از سراسر کشور. امیدوارم در دوره های آینده نیز این روند ادامه داشته باشد. زیرا اتفاق جدیدی است که باعث کاهش تردید در انتخاب آثار و تسهیل دامنه و نوع مشارکت هنرمندان سراسر کشور می شود.»

مسافر آستانه با تاکید بر اینکه مراسم افتتاحیه جشنواره در این دوره در جایی غیر از پایتخت یعنی یزد برگزار می شود، ادامه داد: ورود جشنواره در دوره های قبل در استان های دیگر دیده نشده است. اما برگزاری افتتاحیه علاوه بر اجرای نمایش های خیابانی و صحنه ای متعدد در یزد، اولین قدم در تغییر این رویکرد است. این ظرفیت در جشنواره وجود دارد که با همت مسئولان استانی می توان همزمان در شهرهای دیگر نیز برای شناخت بهتر حضور هنرمندان تئاتر بومی برگزار کرد و از این طریق جشنواره بتواند وزنه را بهتر پاسخ دهد. از این همه تقاضا

چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

وی با اشاره به همکاری بسیار خوب و نزدیک انجمن هنرهای نمایشی با جشنواره خاطرنشان کرد: ممکن است تعداد محدودی از سالن ها اجازه تماشای زنده همه آثار را به ما ندهند، اما سیمای ایران تئاتر این فرصت را به صورت آنلاین برای همه مخاطبان فراهم می کند.

دبیر جشنواره همچنین با اشاره به جنبه بین المللی جشنواره گفت: برخلاف دوره های گذشته که جشنواره اغلب به کشورهای غربی و اروپایی نگاه می کرد، در این دوره بر کشورهای منطقه تمرکز داشتیم. زیرا هدف اصلی این رویداد ارتباط فرهنگی و ایجاد همدلی و دوستی بین کشورهای منطقه است. تاجیکستان با توجه به روابط بین المللی و سیاست عالی این کشور، امسال نیز مهمان ویژه جشنواره خواهد بود.

البته این به معنای نادیده گرفتن کامل سایر کشورها نیست.» نوع روابط ما با کشورهای اروپایی و منطقه متفاوت است. قبلا صفر تا صد هزینه های میزبانی گروه ها را تامین می کردیم اما در این دوره قسمت مهمی از هزینه های گروه های حاضر در جشنواره بر عهده کشور میزبان است. چرا که معتقدیم اهمیت جشنواره به حدی رسیده است که در چهلمین دوره حضور گروه های خارجی در این رویداد باعث افتخار است. به همین دلیل بخشی از هزینه شرکت در جشنواره آتش به صورت مشارکتی تامین می شود. جشنواره تئاتر فجر باید به جایی برسد که حضور برای کشورهای دیگر افتخار فرهنگی محسوب شود و هزینه حضور آنها را نپردازیم.

هوشنگ توکلی از اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره چهلم نیز در سخنانی کوتاه خاطرنشان کرد: سال گذشته فرصت بسیار خوبی بود تا با آقای مسافرآستانه دیدار کنم. من سال گذشته نگران جشنواره بودم، چون در شرایط بدی برگزار شد، اما بعد از پایان آن شخصا برای تشکر به سراغشان رفتم. خوشبختانه امسال اتفاقات خوبی با حضور او افتاده است. امیدوارم امسال با توجه به شرایط فعلی جشنواره باشکوه برگزار شود و بتوانیم دستاوردهای آن را تحلیل کنیم تا به چشم اندازی جهانی برای آن برسیم. »

محمود سالاری، معاون فرهنگی و شعائر اسلامی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از دست اندرکاران آتش نشانی جشنواره گفت: می دانم که برگزاری جشنواره این روزها سخت است. از آنجایی که امسال نیز سال تغییر حکومت و ورود شعله های سیاسی به عرصه فرهنگ است، موجی ایجاد می کند که برگزاری یک رویداد فرهنگی و هنری را با مشکل مواجه می کند. به همین دلیل از محبت آقایان حسین مسافرآستانه و قادر آشنا و اعضای شورای سیاسی جشنواره تشکر می کنم که چراغ های تئاتر را روشن کردند. چون گروهی از جوانان کشور دوست دارند جشنواره را برگزار کنند و در آن حضور پیدا کنند.»

سالاری گفت: برگزاری افتتاحیه جشنواره در یزد کار ارزشمندی است. اما این به خودی خود کافی نیست. وی افزود: یکی از جوایز گروه های شرکت کننده را می توان امتیاز دادن و امکان اجرای تئاتر خود در استان یا استان های دیگر با هزینه دولت دانست تا این جریان تئاتری در سراسر کشور شکل بگیرد. کشور.”

معاون امور هنری یادآور شد: همه گروه ها تلاش می کنند در دهه فجر دیده شوند. بنابراین سطح فجر باید به گونه ای باشد که همه تمایل به حضور در جشنواره داشته باشند. من از شما می خواهم که سطح ایام الله دهه مبارک فجر را پایین نیاورید و تا حد امکان آن را حفظ کنید تا جوانان برای حضور در آن تلاش کنند و از کشورهای دیگر درخواست کنند.

سالاری با تاکید بر تبادل فرهنگی با کشورهای منطقه گفت: کشورهای همسایه و مسلمان از ما می خواهند که برای آنها هم تولید فرهنگی داشته باشیم و فقط به فکر خودمان نباشیم. عراق، لبنان، پاکستان و یمن شاهد اجرای ما و ارائه آثار فرهنگی تولید شده در ایران هستند. بنابراین برای رفع این نیاز باید اعطای امتیاز در مجموعه ای از آثار را نیز در نظر گرفت تا گروه ها و آثار منتخب با منابع و امکاناتی که دولت در اختیار آنها قرار می دهد، کارهای خود را در کشورهای همسایه انجام دهند. چون این عطش در کشورهای منطقه وجود دارد».

وی با آرزوی برگزاری جشنواره های معروف در دهه 40 اظهار داشت: جشنواره فجره نه برای وزارت ارشاد و نه برای هیچ کس دیگری نیست. این رویداد متعلق به همه هنرمندان جمهوری اسلامی ایران است و با آمدن و رفتن دولت های مختلف باید این روند باقی بماند. اگر بتوانیم این را در گفتمان دینی و ملی خود وارد کنیم، آن اتفاق بزرگ و مورد انتظار برای این رویداد رخ می دهد. همانطور که حضرت آقا می فرمایند (به نقل از موضوع): با صدای بلند بگویید ما در تئاتر دنبال چه گفتمانی هستیم و می خواهیم چه چیزی را ترویج دهیم. به ما اطلاع دهید که چه چیزی ما را در جشنواره نگران می کند و چه چیزی را می خواهیم گسترش دهیم.

«مهدی دوایی» مدیر هنری جشنواره و طراح پوستر و نشان آن دوره نیز توضیح داد:

دوایی همچنین درباره مفهوم کلی آیکون های به کار رفته در پوستر توضیح داد: نماد طراحی شده برای جشنواره به روز می شود. در ضمن آقای هوشنگ توکلی هم در تصویرسازی کمک زیادی کردند. »

در پایان این مراسم از پوستر و لوگوی چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که به امضای حضار رسیده بود رونمایی شد.

انتهای پیام//

دکمه بازگشت به بالا