جامعه

سالانه ۵۰ هزار پیوند سلول‌های بنیادی خونساز در جهان انجام می‌شود

“روز جهانی خون بند ناف” هر ساله در 15 نوامبر جشن گرفته می شود.

به گزارش اخبار ما، خون بند ناف منبع غنی سلول های بنیادی خونساز است و کاربردهای پزشکی این سلول ها به سرعت در حال گسترش است.

در حال حاضر از این سلول ها می توان برای درمان تقریباً 85 بیماری از جمله اختلالات خونی مانند سلول داسی شکل و تالاسمی، بیماری های عصبی مانند فلج مغزی و سرطان خون استفاده کرد. با این حال، خون بند ناف هنوز به عنوان ضایعات پزشکی در اکثر زایمان ها دور ریخته می شود، اغلب به دلیل عدم آگاهی از فواید و کاربردهای مهم آن.

این مایع به راحتی جمع آوری می شود و 10 برابر بیشتر از مایع جمع آوری شده از مغز استخوان، سلول های بنیادی دارد. همچنین سلول های بنیادی خون بند ناف به ندرت بیماری های عفونی را منتقل می کنند.

اولین پیوند موفقیت آمیز خون بند ناف در سال 1988 انجام شد و امروزه 50000 پیوند سلول های بنیادی خونساز در سراسر جهان انجام می شود.

شکی نیست که درمان با سلول های بنیادی نقش حیاتی در آینده پزشکی ایفا خواهد کرد زیرا کاربردهای بالینی بیشتری پیدا می کند. صرفه جویی در خون بند ناف کودکان به آنها امکان می دهد در آینده به مزایای آن دسترسی داشته باشند. توانایی قابل توجه این سلول‌ها در تحریک بازسازی سلول‌های دیگر (و تبدیل شدن به انواع خاصی از سلول‌ها) به متخصصان کمک می‌کند تا بافت‌ها و حتی اندام‌ها را به‌گونه‌ای بازسازی کنند که می‌توانند بیماری‌های مختلفی مانند دیابت، ام‌اس تبدیلی، بیماری قلبی و حتی کووید را درمان کنند. 19.

فرآیند جمع آوری سلول های بنیادی کودک سریع و بدون درد است و ممکن است روزی جان او را نجات دهد. با داده های بسیاری از مطالعات تحقیقاتی جدید در مورد استفاده احتمالی از سلول های بنیادی از خون بند ناف (و بافت بند ناف)، آینده درمان های سلول های بنیادی بسیار روشن است. به همین دلیل، بیشتر و بیشتر والدین تصمیم می گیرند سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد خود را در هنگام تولد نجات دهند.

آنطور که اسمارت سلز گزارش داده است، پزشک متخصص پس از زایمان، بند ناف نوزاد را بریده و نوزاد را از مادر جدا می کند و سپس با انجام اقدامات لازم، حداقل 40 میلی لیتر خون از بند ناف می گیرد. این فرآیند در مدت زمان کوتاهی انجام می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا