بین الملل

سفارت فرانسه در نیجر «تا اطلاع ثانوی» تعطیل شد

فرانسه اعلام کرد، سفارتخانه‌اش در نیجر به دلیل آنچه که «مانع‌تراشی شدید» برای فعالیت این سفارتخانه خواند، «تا اطلاع ثانوی» تعطیل می‌شود.

به گزارش اخبار ما، وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد، سفارتخانه این کشور در شهر نیامی، پایتخت نیجر «تا اطلاع ثانوی» بسته شده و فعالیت‌های مربوط به این سفارتخانه از شهر پاریس ادامه پیدا خواهد کرد و فعالیت‌های کنسولی نیز از سوی کنسولگری‌های فرانسه در منطقه اجرا خواهند شد.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای نوشت: «در پنج ماه گذشته سفارتخانه ما با مانع‌تراشی شدیدی مواجه شد که اجرای وظایفش را غیرممکن کرد. این مانع‌تراشی شامل استقرار موانع پیرامون سفارتخانه، محدودیت‌ها بر تحرکات کارکنان و برگرداندن همه پرسنل دیپلماتیکی که قرار بود وارد نیجر شوند که این نقض آشکار کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین است.»

وزارت امور خارجه فرانسه در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرد، این سفارتخانه که قرار است از مبدا شهر پاریس به فعالیتش ادامه دهد، ارتباطاتش را با اتباعش در این کشور غرب آفریقا و با سازمان‌های غیردولتی که در بخش بشردوستانه کار می‌کنند حفظ خواهد کرد.

این تعطیلی جدیدترین اتفاق در روند وخامت روابط بین نیجر و فرانسه محسوب می‌شود.

رهبران نظامی نیجر روز سوم اوت اعلام کردند، توافقات نظامی این کشور با فرانسه را لغو می‌کنند؛ تصمیمی که ابتدا فرانسه در برابر آن مقاومت کرده و فاقد مشروعیت دانست.

شورای نظامی نیجر بعد از ناآرامی‌های روز ۲۶ ژوئیه و سرنگونی محمد بازوم، رئیس جمهور مخلوع این کشور با مداخله ارتش و جانشینی عبدالرحمان شیانی، فرمانده سابق گارد ریاست جمهور نیجر به جای او به حکومت رسید.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در ماه سپتامبر از تصمیم کشورش برای خارج ساختن تدریجی سربازان فرانسوی مستقر در نیجر تا پایان سال ۲۰۲۳ خبر داد. پیش از این تصمیم، اعتراضات مکرری از سوی نیجری‌ها علیه حضور نظامی فرانسه در این کشور حوزه غرب آفریقا رخ داد.

آخرین گروه از سربازان ارتش فرانسه روز ۲۲ دسامبر مطابق با اولتیماتومی که شورای نظامی نیجر به پاریس داده بود، خاک این کشور را ترک کردند.

انتهای پیام

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا