عمومی

سفارش آقای هاشمی به امام خمینی، قابل توجه مشاوران آقای رییسی

رحلی آقای هاشمی رفسنجانی، خادم امام می گوید: «هر روز با جمعی از مردم ملاقات می کنید و سخنرانی می کنید. گاهی حتی در یک روز این جلسات بیش از یک مورد است. «نوای اسلامی» همه آنها را در بخش های مختلف خبری پخش می کند و این برای مخاطبان رادیو و تلویزیون خسته کننده است». امام خمینی می گوید صداوسیما نیازی به پخش این سخنرانی ها ندارد و آقای هاشمی می گوید ممکن است باعث سوءتفاهم شود. آقای هاشمی گفت که امام در نهایت با محدود کردن بازدید موافقت کردند.

گرچه در ماه های اول انقلاب علاقه زیاد گروه های مختلف مردم به امام خمینی(ره) آنها را به شنیدن سخنان ایشان تشویق می کرد و سخنرانی های مکرر و متعدد و برنامه های رادیویی کاملاً موجه بود، اما امروز در سفلی دوم هستیم.

رئیس جمهور به عنوان بالاترین مقام کشور در کانون افکار عمومی قرار دارد و مردم منتظر شنیدن مهمترین اخبار و وعده ها از او هستند. برای پاسخ به این نیاز، آقای رییسی اغلب در مراسم ها مصاحبه می کند یا شرکت می کند و همه آنها خبر می گیرند. مجموع سخنان رئیس جمهور مجموعه ای از وعده ها و احکام را در روحیه جامعه می فرستد که بخش مهمی از آن تنها منجر به افزایش توقعات می شود. علاوه بر این، اقتصاد دستوری فقط نظم بازار و قیمت کالاها را مختل می کند. بنابراین، رئیس جمهور به ناچار تأثیر حرفه ای گری قبلی را در اظهارات بعدی خود از بین خواهد برد. اما معمولاً کیسه صفرا زیاد می شود و … بزرگترین بازنده این وضعیت خود رئیس جمهور است چرا که بعد از مدتی وعده ها و اشغال های مکرر برای مخاطب عادی می شود و حرف های او جدی گرفته نمی شود.

بدتر از آن، این اطلاعات نادرست است که گاهی توسط رئیس جمهور به بیرون درز می کند و می تواند برای اعتماد عمومی خطرناک باشد. باگ های گاه و بیگاهی که سوژه فضای مجازی می شود را به آن اضافه کنید. شاید اگر مشاوران آقای رئیسی همان دستوری را که آقای هاشمی به امام دادند به رئیس جمهور تذکر دهند، اعتبار رئیس دولت نیز حفظ شود.

* چاپ شده در روزنامه اعتماد / 30 فروردین 1401

دکمه بازگشت به بالا