فرهنگی

سفر به «زادگاه»ماموستا هیمن شاعر و ادیب کرد در رادیوفرهنگ

سفر به

برنامه «زادگاه» چهارشنبه 31 تیرماه به آشنایی روستا با زندگی معلم هیمن شاعر و نویسنده کرد اختصاص دارد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر اخبار ما؛ برنامه «زادگاه» با سفر رادیویی به معرفی دیدنی های فرهنگی کشورمان می پردازد و شنوندگان را با شهرها و روستاهای کشور آشنا می کند.

شنوندگان رادیو فرهنگ در برنامه امروز «زادگاه» در سفر به مهاباد با روستای شیلان آباد آشنا می شوند و گوشه ای از زندگی ماموستا هیمن شاعر و نویسنده کُرد را می شنوند.

سید محمد امین شیخ الاسلامی متخلص به «هامان» فرزند سید حسن شیخ الاسلامی مکری از سلسله عارف و عالم نامی ملا جامی چوری.[مریوانی]در بهار سال 1300 هجری شمسی یعنی سال 1340 شمسی در یکی از روستاهای مهاباد به نام «لاچین» به دنیا آمد. پس از فراگیری قرآن کریم و کتب مقدماتی فارسی و عربی به مهاباد رفت و چهار سال در خانقاه و مدرسه جد مادری اش شیخ یوسف برهان در میان طلاب علوم دینی ادامه تحصیل داد. – همکلاسی بود و با هم صحبت می کرد و رابطه برادرانه و دوستانه برقرار می کرد.

بعدها به دستور پدر وارد روستای کولیجه شد و چند سالی نزد ملا احمد فوزی درس خواند. در سال 1317 شمسی به خانه پدری در روستای شیلانوی بازگشت. روزها کشاورزی می کرد و شب ها به مطالعه کتاب های ادبی – از فارسی و کردی – مشغول بود و سالی چند بار به شهر مهاباد رفت و آمد داشت. در این سفرها با شاعران بزرگوار آشنا شد و در جلسات ادبی جوانان مستعد آن دیار شرکت کرد و کم کم به دلیل شایستگی و استعدادی که داشت مورد توجه مشاهیر مهاباد به ویژه قاضی محمد قرار گرفت.

هیمن این روزها جوانی برازنده، مفید و فرهیخته، آشنا به رموز ادبیات کردی و شاعری بود و شعر هم می سرود و اشعارش در بین جوانان طرفداران زیادی داشت. پدرش هم شاعر بود. اما دوست نداشت پسرش وقتش را صرف شعر کند. اما استعداد ذاتی و استعداد خدادادی او را به راهی رساند که به منبع روشنی از خلاقیت و نوآوری در شعر و شگردهای شعری منتهی شود و در سنین بالا لقب «شاعر خلق» را به خود اختصاص داد. راهش را باز کرد؛ هر لحظه با اشتیاق بیشتر قدم های بعدی برمی داشت و کناره گیری و انزوا برایش غیر ممکن و ممنوع بود.

هیمن در سال 1323 به عضویت شورای نویسندگان نشریه نیشتمان درآمد که توسط جمعی از نویسندگان و شاعران کُرد علیه رژیم ستمشاهی مخفیانه منتشر می شد.

در سال 1347 هجری شمسی به دلیل توجه به اوضاع نامناسب کشور و ظلم و ستم رژیم شاه بر مردم مظلوم کرد، خانه و زندگی خود را رها کرد و سال ها متواری و آواره بود. پس از پیروزی انقلاب ایران به وطن بازگشت و به خدمات ادبی، اجتماعی و فرهنگی خود ادامه داد. از آن جمله می توان به انتشار مجله سروه به زبان کردی اشاره کرد که در شهر ارومیه چاپ و در استان های کردنشین غربی کشور توزیع می شود.

استاد هیمن پس از 65 سال زندگی در شب جمعه نهم فروردین 1344 برابر با هشتم شعبان 1406 هجری قمری بر اثر سکته قلبی درگذشت.

مستند «زادگاه» را شنبه، یکشنبه و دوشنبه به تهیه کنندگی فریده گودرزی ساعت 20:00 از موج اف ام 106 مگاهرتز رادیو فرهنگ بشنوید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا