بین الملل

سفر مقام اماراتی به ایران از چه جهات حائز اهمیت بود؟

شیخ طحن بن زاید مشاور امنیت ملی امارات صبح امروز (دوشنبه) در حالی وارد تهران شد که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سفر خود را به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس آغاز کرد.

عبدالباری عطوان، نویسنده مشهور جهان عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم، نوشت: «دیپلماتیک است که بحث احیای روابط دوستانه با ایران محور اصلی این تحرکات است. “

وی نوشت: دو سفر امروز از اهمیت راهبردی بالایی برخوردار است و می تواند ظاهر منطقه خلیج فارس را در ابعاد سیاسی و اقتصادی و همکاری های امنیتی و نظامی آینده تغییر دهد. اولی سفر تهنون بن زاید مشاور امنیت ملی به امارات متحده عربی عربستان به دعوت علی شمخانی تهران و دوم سفر منطقه ای محمد بن سلمان شاهزاده سعودی به عمان، بحرین، قطر و امارات. ایران و پرونده هسته ای و موشکی آن رایزنی های وی.

عطوان با بیان اینکه تهنون بن زاید اهل سازش است، نوشت که در حال اجرای سیاست جدید امارات برای گسترش روابط ابوظبی با تهران، حل اختلافات، ایجاد روابط مبتنی بر اعتماد متقابل و افزایش همکاری های سیاسی و اقتصادی است.

به گفته وی، سیاست خارجی و اجماع منطقه‌ای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (به استثنای قطر) در سال‌ها و دهه‌های اخیر مبتنی بر تشدید محاصره ایران و ایجاد تنش‌های داخلی با هدف تضعیف این کشور بوده است. عطوان تاکید کرد که می توان گفت که رژیم صدام در دهه 1980 جنگی را علیه ایران تحمیل کرد و سپس بحران سوریه توسط کشورهای عربی خلیج فارس تحریک و تامین مالی شد تا به هدف اصلی تضعیف ایران دست یابد، اما زمانی که این هدف هم ایران و هم با شکست مواجه شد. دولت های سوریه ثابت قدم ماندند، کشورهای خلیج فارس حداقل به ظاهر و تاکتیکی از این اهداف دور شدند و در عوض به دنبال بهبود روابط با تهران بودند. اگر نتوانستید دشمن خود را شکست دهید به او بپیوندید و این سوالی است که اکنون رخ داده و باعث نگرانی رژیم صهیونیستی شده است که همیشه بر طبل جنگ با ایران می کوبد و اکنون پاسخ اعراب را نمی شنود. کشورهای خلیج فارس

سفر این مقام اماراتی به ایران چه اهمیتی داشت؟

عبدالباری عطوان افزود: به نظر می رسد امارات از سیاست قبلی خود در مقابله با رقبا و دشمنان به ویژه اخوان المسلمین و متحدانش از جمله لیبی و ترکیه دست کشیده و از سیاست جدیدی به نام «مشکلات صفر» دست کشیده است. همان سیاستی که رجب طیب اردوغان در بدو به قدرت رسیدن در ترکیه در پیش گرفت و البته در مسیری معکوس قرار گرفت که باعث کاهش محبوبیت و موفقیت اقتصادی و سیاسی او شد. بنابراین توقف حملات تبلیغاتی و رسانه ای ارتش سایبری امارات و سفر تهنون به آنکارا، دوحه و تهران را می توان اینگونه تفسیر کرد.

بر اساس این تحلیل، سلاح پول و اقتصاد در رأس سیاست جدید امارات قرار دارد و این سیاست در سفر محمد بن زاید ولیعهد امارات به آنکارا کاملاً منعکس شد، بنابراین امارات 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد. . برای حمایت از اقتصاد ترکیه راه اندازی شد و پس از سال ها تنش سعی در بهبود روابط با ترکیه کرد.

سردبیر رای الیوم دو عامل اصلی را دلیل تغییر سیاست امارات ذکر کرد: تونس و لیبی و دوم اینکه قدرت و نفوذ آمریکا در منطقه رو به افول است و واشنگتن به تدریج از خاورمیانه خارج می شود. با تمرکز بر تهدید اصلی، چین در شرق و روسیه در اروپای مرکزی (اوکراین).

علاوه بر این، امارات به دنبال افزایش قدرت اقتصادی خود است. این کشور قصد دارد 60 میلیارد دلار در اکتشاف و صنعت نفت سرمایه گذاری کند تا تولید نفت خود را به چهار میلیون بشکه در روز برساند و درآمد را افزایش دهد و صندوق توسعه ملی خود که در حال حاضر حدود 800 میلیارد دلار است.

هدف از سفر بن سلمان به عمان

عبدالباری عطوان در قسمت دوم خاطرات خود با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دیدار کرد که پس از دو سال انجام می شود. وی این سفر را نشانه تغییر سیاست خارجی ریاض و تلاش برای بازگرداندن نفوذ عربستان در خلیج فارس و جهان و همچنین تلاش برای خروج از جنگ یمن دانست.

عطوان سفر را از سه منظر بررسی کرد:

نخست اینکه انتخاب مسقط پایتخت عمان به عنوان مقصد اول و امارات به عنوان چهارمین مقصد یعنی امارات که شریک عربستان سعودی در جنگ یمن است، نشان از تغییر عمیق در ائتلاف های منطقه ای ریاض دارد. عمان به دلایل مختلف به عنوان اولین مقصد انتخاب شد. باقی ماندن اختلافات بین امارات و عربستان و کاهش اتحادها در جنگ یمن و کل منطقه شاید یکی از دلایل اصلی باشد.

دوم، نزدیکی عمان می تواند مقدمه ای برای استقبال از مسقط به عنوان میانجی بین ریاض و تهران و جایگزینی برای میانجیگری بین عراق و مذاکرات بغداد باشد. عمان در مورد مسائلی از جنگ با قطر گرفته تا بحران با ایران موضع معتدلانه ای اتخاذ کرده است و عربستان سعودی به دلیل سیاست دیرینه اش در موقعیت خوبی در منطقه و جهان قرار ندارد.

سوم، سفر بن سلمان به عمان می تواند همکاری های اقتصادی و تجاری بین دو کشور را تقویت کند. تاکنون تنها مسیر زمینی بین عمان و سایر کشورهای عربی از طریق امارات بوده است و اکنون یک جاده ترانزیتی جدید بین عمان و عربستان سعودی ساخته شده است که می تواند به انزوای تجاری عمان پایان دهد و این کشور را از طریق زمینی به عراق و سوریه برساند. ، لبنان و اردن را به هم متصل کند و وابستگی آن به امارات را کاهش دهد.

سردبیر در پایان نامه خود نقطه عطف منطقه را دو شکست شکست آمریکا و خروج از افغانستان، شکست رژیم صهیونیستی در جنگ غزه و ناکارآمدی تل آویو عنوان کرد. مجبور شد با حماس سوال کند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این، قدرت ایران در منطقه افزایش یافته و پیشرفت های چشمگیری در زمینه سلاح های هسته ای و موشکی حاصل شده است. مزیت در عراق، یمن، لبنان، سوریه و غزه یکی دیگر از عوامل قدرت ایران است.

بدین ترتیب کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به این نتیجه رسیدند که نه آمریکا و نه اسرائیل در سال های آتی قادر به حمایت از آنها نبودند و به همین دلیل از ائتلاف خارج شدند و روابط با تهران را در همه سطوح بهبود بخشیدند.

23311

دکمه بازگشت به بالا