جامعه

«سلولیت چشمی» چیست؟ – اخبار ما

سلولیت چشم؛ بیماری که به دلیل عفونت های ویروسی، قارچی یا باکتریایی به چشم منتقل می شود و باید به موقع درمان شود، اما راه تشخیص و درمان این بیماری چیست؟

به گزارش اخبار ما، سلولیت چشمی التهاب بافت های حدقه چشم ناشی از عفونت های ویروسی، قارچی یا باکتریایی است که معمولاً از ساختارها و بافت های عفونی مجاور به ویژه سینوس های عفونی به چشم منتقل می شود و علائم آن شامل تورم، قرمزی، خون ریزی چشم ها، درد در ناحیه چشم است. ناحیه چشم و افزایش گلبول های سفید خون در این بیماران.

علت سلولیت چشم

سلولیت چشمی در نتیجه انتشار عفونت از دستگاه تنفسی فوقانی یا گسترش کانون‌های عفونی مجاور مانند کریزالیس یا عفونت مجرای اشکی یا سینوزیت و همچنین آسیب‌های پوستی موضعی، آبسه‌ها، نیش حشرات یا زرد زخم ایجاد می‌شود.

علائم سلولیت چشم

تورم، قرمزی، پرخونی، درد در ناحیه چشم و افزایش گلبول های سفید از علائم اصلی این بیماران است و از دیگر علائمی که در بیماران دیده می شود محدودیت حرکات چشم، کاهش بینایی و تب است.

نحوه درمان سلولیت چشم

درمان سلولیت چشمی شامل موارد زیر است:

– درمان آنتی بیوتیکی را شروع کنید

– استفاده از کمپرس گرم

– قطره ضد احتقان بینی در موارد ناشی از سینوزیت.

در موارد نادر و شدید بیماری، درمان آنتی بیوتیکی جواب نمی دهد و از درمان جراحی برای تخلیه آبسه و ترشحات سینوس عفونی استفاده می شود.

سلولیت چشم به دلیل نزدیکی به مغز در صورت عدم درمان به موقع می تواند عواقب جدی و جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. بنابراین اهمیت درمان در شروع به موقع آن است.

لازم به ذکر است که دقت در درمان به موقع و سریع بیماری های عفونی در عفونت های اطراف چشم نقش عمده ای در پیشگیری دارد.

بر اساس اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی تهران، سلولیت خفیف چشمی در کودکان اغلب به صورت سرپایی با تجویز آنتی بیوتیک های خوراکی و نظارت دقیق درمان می شود، اما در کودکان زیر یک سال یا در مواردی که بیماری همراه باشد. با علائم شدید مانند تب بالا، استفراغ و بی حالی، بستری شدن در بیمارستان و مصرف آنتی بیوتیک وریدی قطعا لازم است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا